Kadetki MKS-u Zorza Wodzisław awansowały do półfinału Mistrzostw Polski

Po niezwykle trudnym i zaciętym czterodniowym turnieju 1/4 Mistrzostw Polski kadetek w piłce siatkowej, rozgrywanym w Wodzisławiu Śląskim, MKS Zorza Wodzisław po raz czwarty z rzędu awansowała do rozgrywek półfinałowych o Mistrzostwo Polski! To tym większe osiągnięcie, że wodzisławianki biorą udział w rozgrywkach rocznikiem młodszym i większość rywalek góruje nad zawodniczkami Zorzy siatkarskim doświadczeniem.

Pierwszy dzień turnieju 1/4 Mistrzostw Polski w Wodzisławiu nie był specjalnie szczęśliwy dla kadetek MKS-u Zorza Wodzisław Śląski. Świeżo wykreowane Mistrzynie Śląska zagrały niezwykle wyrównane spotkanie z wicemistrzem województwa łódzkiego - Dargfilem Tomaszów Mazowiecki. W pierwszym secie walka punkt za punkt doprowadziła do emocjonującej końcówki, w której mimo dwóch piłek setowych dla Zorzy, to przyjezdne triumfowały 27:25. W drugiej odsłonie wodzisławianki wzięły się ostro do pracy i zapisały to starcie na swoim koncie wygrywając 25:23. Set trzeci był niemalże kopią seta pierwszego - ponownie dwie piłki setowe dla Zorzy i ponownie przegrana 25:27. Set czwarty od początku układał się po myśli zespołu gości - zawodniczki z Tomaszowa Mazowieckiego szybko zbudowały kilkupunktową przewagę, która w kulminacyjnym momencie wynosiła 10 punktów (17:7). Od tego momentu w wodzisławski zespół wstąpił jednak nowy duch i przy dużym dopingu publiczności Zorza odrobiła ogromne straty i wygrała w secie 25:21. W rozstrzygającej partii do stanu 7:7 oba zespoły grały praktycznie punkt za punkt, lecz później set obfitował w niesamowite zwroty akcji. Wodzisławianki szybko wyszły na prowadzenie 14:12, a do zwycięstwa brakowało już tylko jednego punktu... i tego punktu zawodniczki Zorzy już nie zdobyły. Zespół z Tomaszowa Mazowieckiego ponownie wykazał się większą wytrzymałością psychiczną, obronił dwie piłki meczowe i po asie serwisowym wygrał seta 16:14, a całe spotkanie 3:2.

MKS Zorza Wodzisław Śląski - MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 2:3 (25:27, 25:20, 25:27, 25:21, 14:16)

Drugi dzień turnieju 1/4 Mistrzostw Polski w piłce siatkowej kadetek przyniósł decydujące rozstrzygnięcia w grupach eliminacyjnych. Rywalem Zorzy była drużyna STS-u Sandecja Nowy Sącz, która, po przegranej z Dargfilem, w swoim drugim pojedynku trafiła na zdeterminowane wodzisławianki. Siatkarki Zorzy po czwartkowej porażce musiały wygrać, by zachować szanse na awans do półfinału Mistrzostw Polski. Mocno skupione kadetki Zorzy zaczęły rewelacyjnie, w pierwszej odsłonie rozbijając brązowe medalistki z Małopolski aż 25:9. Zbyt wysoka wygrana w pierwszej partii wpłynęła jednak demobilizująco na postawę podopiecznych trenera Brzezinki w kolejnych setach, w których dobre zagrania przeplatane były niewymuszonymi błędami. Wodzisławianki zdołały zachować jednak poziom koncentracji konieczny do wygrania w trzech partiach – dwie ostatnie odsłony wygrały 25:20 i wodzisławska ekipa wciąż liczyła się w walce o półfinał.

MKS Zorza Wodzisław Śląski - STS Sandecja Nowy Sącz 3:0 (25:9, 25:20, 25:20)

> ZOBACZ fotogalerię z rozegranego w Wodzisławiu Śląskim turnieju 1/4 Mistrzostw Polski w piłce siatkowej kadetek<

Trzeciego dnia turniejowych zmagań w 1/4 Mistrzostw Polski kadetek wodzisławskich kibiców najbardziej interesował pojedynek MKS-u Zorza Wodzisław Śląski z niepokonaną do tej pory drużyną Vega MOSiR Stalowa Wola. Siatkarki Zorzy zaczęły niemrawo popełniając, podobnie jak w meczach poprzednich, sporo błędów i faworyzowani goście prowadzili po pierwszym secie 1:0 (25:21). Od drugiego seta w ekipie Zorzy coś „zaskoczyło”. Akcje stały się składniejsze, ataki bardziej precyzyjne, zaczął funkcjonować blok i, przede wszystkim, zagrywka. To tym elementem podopieczne trenera Brzezinki odrzuciły rywalki od siatki. W tym spotkaniu wodzisławianki musiały się jednak bardzo napracować. Jedynie w trzeciej partii gładko ograły wicemistrzynie województwa podkarpackiego 25:10. W pozostałych odsłonach trzeba było zostawić sporo potu i serca na parkiecie,, by przy fantastycznym dopingu kibiców odnieść upragnione zwycięstwo. Mecz ten był jednym z najładniejszych siatkarskich widowisk, jakie wodzisławska publiczność miała okazję oglądać w wodzisławskim turnieju.

Vega MOSiR Stalowa Wola  - MKS Zorza Wodzisław Śląski 1:3 (25:21, 20:25, 10:25, 19:25)

Ostatni dzień zmagań w turnieju wyłonił dwie drużyny, które awansowały do półfinałów Mistrzostw Polski. W pierwszym meczu Zorza podejmowała Poprad Stary Sącz. Wodzisławianki zdawały sobie wagę z rangi pojedynku – przegrana w tym meczu wykluczała awans Zorzy. Pomimo tej presji podopieczne trenera Brzezinki dość pewnie zapisały na swoim koncie dwie pierwsze partie, by w trzeciej zupełnie oddać inicjatywę siatkarkom ze Starego Sącza. Utrata drugiego seta w spotkaniu mogła się okazać zgubna w kontekście awansu, jednak w czwartym secie Zorza zagrała skutecznie. Wodzisławianki wykazały się większą odpornością psychiczną i kilkoma dobrymi zagraniami zbudowały przewagę, której nie roztrwoniły do końca i wygrały spotkanie 3:1. Taki wynik zapewnił wodzisławskiemu zespołowi awans do półfinałów Mistrzostw Polski.

MKS Zorza Wodzisław Śląski - MUKS Poprad Stary Sącz 3:1 (25:19, 25:17, 18:25, 25:19)