zamknij

Wiadomości

Rusza duża akcja Straży Miejskiej w Wodzisławiu. Będą kary za brak kanalizacji

2015-04-30, Autor: mk
Straż Miejska w Wodzisławiu Śląskim w najbliższym czasie przystąpi do dużego zadania. Będzie to kontrola posesji związana z obowiązkiem przyłączania się do istniejącej kanalizacji sanitarnej.

Reklama

Zadanie to wynika z realizowanego przez PWiK w Wodzisławiu Śląskim projektu Ochrona wód dorzecza Górnej Odry w zlewni oczyszczalni ścieków Karkoszka II w Wodzisławiu Śląskim. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej swoim zasięgiem obejmuje teren czterech gmin: Wodzisławia Śląskiego, Radlina, Gorzyc i Marklowic. Zdecydowana większość kontraktów została już zakończona, a w ramach całego projektu wybudowano do tej pory łącznie ponad 120 km kanalizacji sanitarnej.

Wszystkie prace związane z budową kanalizacji na terenie czterech gmin: mają zakończyć się do połowy 2015 roku. - By nie zwracać otrzymanej dotacji, do sieci kanalizacji sanitarnej muszą się podłączyć wszyscy mieszkańcy objęci Projektem. Jest to wymóg stawiany przez Unię Europejską. - wyjaśnia Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowy wodzisławskiego magistratu. Podłączenie nieruchomości do kanalizacji sanitarnej to nie tylko przywilej ale i obowiązek, który trzeba wypełnić.

 

Wiesław Blutko, prezes PWiK deklaruje pomoc właścicielom posesji znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. - Przygotowaliśmy preferencyjne możliwości wykonania tego typu przyłącza. Możemy udostępnić odpowiednie materiały do samodzielnego wykonania i ustalić późniejszą spłatę. Pomagamy w kredytowaniu wykonania przyłącza – wylicza.

 

Z informacji uzyskanych w ramach realizowanego projektu wynika, że w Wodzisławiu Śląskim objętych programem jest 1696 budynków. Z tej liczby do tej pory do sieci kanalizacyjnej podłączonych zostało 76% gospodarstw domowych, zaś do podłączenia pozostaje 400 posesji.

 

Z tego względu strażnicy miejscy przystąpią do kontroli posesji w rejonach gdzie powstała sieć kanalizacyjna a ich celem będzie zobowiązanie tych właścicieli nieruchomości, którzy do tej pory jeszcze nie przyłączyli się, do wykonania tego obowiązku. Zgodnie z przepisem art. 5 ust 1. pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

 

Nie wypełnienie obowiązku wynikającego z tego przepisu jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny, która w postępowaniu mandatowym może wynieść nawet 500 zł.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~ 2015-04-30
    11:47:16

    8 0

    Mamy MAJ, albo chochlik dziennikarski albo w DWA miesiące UM i PKWiK będą musiały dokonać cudu żeby podłączyć 400 gospodarstw.
    Jeśli projekt jest finansowany przez Unię to za co w takim razie mają płacić obywatele i jaki jest udział dotacji? Trzy, na zimny rozum jeśli wymóg ustawy to niech się martwi miasto/państwo o zapłacenie za przyłączenie do kanalizacji. Nie wydaje mi się, że 400 gospodarstw jest nie podłączonych z bogactwa i dostatku, tylko z braku pieniędzy. Dla jeszcze innych, jakiekolwiek zobowiązanie finansowe jest nie realne, w Wodzisławiu szaleje bezrobocie, w MOPS kolejki jak za komuny po sraltaśmę, a UM i PKWiK obmyśliło sobie przymusić ludzi do finansowania kanalizacji, z czego? Trochę wyobraźni życzę urzędnikom i strażnikom miejskim.

  • ~Rychu 2015-04-30
    14:38:37

    5 0

    Przecież PKWiK nie będzie podłączać wszystkich domów. W większości zrobią to firmy prywatne, bo mają niższe ceny za robociznę.

  • ~wyborca 2015-04-30
    21:53:23

    10 0

    dlaczego nie zadbano w fazie projektu o dofinansowanie przyłączy? Czegoś nie rozumiem,ma być 100% budynków podłaczonych,czy ktoś o tym myślał w czasie projektowania? Nikt nie pisze jaki jest koszt przyłącza,być moze bardzo wysoki i stąd tylu nie podłączonych bo ludzi nie stac w tych czasach na taki wydatek.Miasto utopiło 20 milionów w park rozrywki a nie mogło finansować przyłączy?

  • ~wyborca 2015-04-30
    21:56:43

    5 0

    Straż Miejska ma kolejną akcję,a co z akcją w sprawie numeracji budynków,widać ze dalej dużo budynków jest bez numeracji,coś marna ta akcja

  • ~wodzislawianin1 2015-04-30
    22:55:16

    1 1

    Gdyby chcieli dawno zrobiliby porządek! Po pierwsze obowiązkowy wywóz szamb powinien być nie raz na 3 miesiące ale co najmniej raz na 2 lub 1 miesiąc. Radni z wiejskich dzielnic są jednak przeciw i blokują takie zmiany. Po drugie, Straż Miejska gdyby chciała to znalazłaby dziesiątki (o ile nie setki) nielegalnych rurek którymi gów...a z szamb spływają do rowów. Ja sam osobiście mógłbym wskazać z 10 takich miejsc, ale jak piszę gdyby chcieli sami by znaleźli, wystarczy przejść się wzdłuż rowów, rzeczek i strumyków. Jest jeszcze metoda dymna którą to strażnicy zastosowali chyba raz, zamiast takie akcje przeprowadzać bardzo często. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że faktycznie obecna akcja będzie wielka i skuteczna.

  • ~ 2015-05-01
    11:25:03

    5 0

    @wodzislawianin1 - naprawdę uważasz, że wywóz szamba raz na miesiąc załatwi sprawę? chyba wywozi się wtedy jak wystarczająco zapełnione, a to już zależy od pojemności. traktujesz wszystkich właścicieli prywatnych gospodarstw jako zło konieczne. zgodzić się mogę z kontrolą "nielegalnych rurek" ale wyobraź sobie, że można to było połączyć z niedawną kontrolą numerów na posesjach. wszak po co poniekąd robić 2x to samo? skontrolowanie wszystkich posesji jest możliwe, choć wymaga to czasu i systematyczności. zacząć należało by od miejsc, które są uwarunkowane terenowo do takich przekrętów.

  • ~ 2015-05-01
    11:26:14

    1 0

    swoją drogą to zawsze można wprowadzić/poprawić ustawę o "wywozie szamba" niczym ustawa śmieciowa. skończy się to pewnie drastyczną podwyżką cen.

  • ~wodzislawianin1 2015-05-02
    08:58:38

    2 0

    @mhl999 mieszkańcy terenów gdzie nie ma kanalizacji powinni płacić za ścieki od ilość zużytej wody ( tak jak jest w miejscach gdzie jest kanalizacja). W obecnej sytuacji 3 miesięczny obowiązek to kpina, bo np. 6 osobowa rodzina wywozi szambo raz na rok! Nikt tego nie sprawdza, nie kontroluje, nawet rurki przy rowach i rzeczkach dla Straży Miejskiej są niewidoczne! Efekt jest taki, że mamy bardzo zanieczyszczone wody powierzchniowe. Jedzcie do Czech- zobaczycie jak czyste mogą być strumyki, u nas zamienione są one w kolektory z łajnem. Oczywiście radni z dzielnic "wiejskich" nie widzą problemu.

  • ~wyborca 2015-05-03
    09:36:04

    4 0

    radni z "wiejskich "dzielnic nie widza problemu bo robia tak samo jak mieszkancy,szambo nieszczelne specjalnie zrobione i ścieki idą do gruntu,bo nikt nie posiada przy domu szamba o pojemności basenu.Mozna zobaczyc ile wody zużyje,a ile wywiezie metrów szmba,proste.Mieszkańcy podłączeni do kanalizacji płacą za scieki od ilości zużytej wody,dlaczego nie jest tak w przypadku tych nie podłączonych? A skoro miasto wybudowało kanalizacje to niema dyskusji czy ktos chce sie podłączyc,musi i koniec.

  • ~wyborca 2015-05-03
    09:45:59

    3 0

    mhl999 ty nie wiesz jak pomysłowi są mieszkancy domów jednorodzinnych,wystarczy zobaczyc ul.Skrzyszowska,czy Piaskową,Oraczy,Emili Plater stojące ścieki wpływajace do rowów przydrożnych,zero reakcj Straży Miejskiej w miejscach gdzie widać skąd ten syf wypływa

  • ~ 2015-05-03
    10:43:58

    0 0

    @wodzislawianin1, wyborca - już pisałem, jedyne wyjście to sprawdzać dom po domu - żmudne ale możliwe do wykonania. co do pomysłowości mieszkańców - jakoś mnie to nie rajcuje, wolę skupić się na pomysłowości urzędników ;)

  • ~wyborca 2015-05-05
    23:24:19

    1 0

    mhl999 lubisz jak w rowach lecą scieki? twierdzisz że cie pomysłowość mieszkanców nie obchodzi,za wodę i odprowadzenie ścieków płacisz prawie 13 zł za metr wody,a cwaniacy z budynków jednorodzinnych połowę z tego,a szamba nie wywożą,albo 2 razy do roku aby nikt sie nie czepiał.Dlaczego nie maja byc rozliczani ile wody zużyli,i ile wywieżli szamba? Okazało by się ze powinni conajmnie 12 razy w roku miec wywóz,a mają 2 razy a reszta w glebie zatruwajac wody wokół.

  • ~ 2015-05-06
    09:32:40

    0 0

    @wyborca -
    napisałem już co powinno się zrobić, ale widzę, że nie dociera. od lubienia czy nielubienia sprawa się sama nie załatwi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?




Oddanych głosów: 1039