zamknij

Wiadomości

Trudna sytuacja Kompania Węglowej. Umowy o gwarancji zatrudnienia zerwane. Student: „to cios poniżej pasa”

2015-07-30, Autor: Monika Krzepina
51 umów ze studentami kierunków górniczych szkół wyższych, gwarantujących im zatrudnienia w Kompanii Węglowej po uzyskaniu dyplomu, zostało zerwanych. Powodem jest trudna sytuacja spółki. Młodzi żalą się, że taka decyzja tuż przed obroną to dla nich "to cios poniżej pasa" i zapowiadają, że tak łatwo sprawy nie odpuszczą.

Reklama

Kompania Węglowa w latach 2011-2014 przyjęła do pracy 365 absolwentów szkół wyższych kierunków górniczych, przy czym w 2014 roku było ich 69, w 2013 roku – 114, w 2012 roku – 57 i w 2011 roku – 125.

 

Spółka zawierała umowy ze studentami kierunków górniczych szkół wyższych gwarantujące im zatrudnienie po ukończeniu nauki i uzyskaniu tytułu magistra w celu zabezpieczenia kadr technicznych pod ziemią. W 2013 roku zawarła 76 takich umów, natomiast w 2014 roku - 51 takich umów.

 

Te ostatnie zostały wypowiedziane. Jak tłumaczy Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy KW, wszystko z powodu trudnej sytuacji finansowej, drastycznych oszczędności oraz zmian reorganizacyjnych. - Paragraf § 3 umowy umożliwia jej wypowiedzenie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

 

>>Kopalnie z naszego regionu przejdą wkrótce do Nowej Kompanii Węglowej

Jednym ze studentów z powiatu wodzisławskiego, który został "na lodzie" jest absolwent studiów na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Niedawno obronił pracę dyplomową i uzyskał tytuł magistra inżyniera. To miało być przepustką do pracy w Kompanii Węglowej, co gwarantowała umowa.

 

- Niestety te umowy w bezczelny sposób zostały zerwane dwa dni przed obroną. Wiem jak trudna sytuacja jest na rynku pracy, ale zerwanie umów dwa dni przed obroną pracy magisterskiej to cios po niżej pasa - mówi z żalem.

 

W podobnej sytuacji znalazło się około 50 osób. Jak zapowiadają, z decyzją będą walczyć. Pomocy szukają m.in. w związkach zawodowych, u władz uczelni, władz samorządowych oraz przedstawicieli władz rządzących. Z jakim skutkiem, czas pokaże. Jak można się jednak domyślać, wszystko zależy od sytuacji finansowej Kompanii Węglowej, która na razie nie maluje się w kolorowych barwach.

 

- Zapewniamy, że w przypadku poprawy sytuacji wznowimy przyjęcia absolwentów kierunków górniczych. Pierwszeństwo będą miały osoby uzyskujące dobre wyniki w nauce - zaznacza rzecznik KW.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~ 2015-07-30
    09:29:04

    10 0

    gwarancja pracy może wynikać z dobrej sytuacji na rynku w segmencie, w którym działa firma ale nie można tego brać za pewnik tym bardziej jeśli umowa dopuszcza wypowiedzenie umowy. każda decyzja wiąże się z ryzykiem.

  • ~ 2015-07-30
    12:01:04

    10 0

    To naprawdę ciekawe zjawisko skąd biorą się tacy ludzie jak Pan Bartosz przyszły magister ponoć człek wykształcony. To nic, że nie ma popytu na węgiel i cena drastycznie spada, to nic, że trzeba będzie zamykać kopalnie, to nic, że trzeba będzie zwalniać ludzi, to nic, że kompania ma kwartalnie ponad 100 mln strat. Pan Bartosz ma umowę sprzed x lat i żąda zatrudnienia, a jak kompania upadnie to pewnie zażąda zatrudnienia od Premiera. Czy Pan Bartosz przez te 5 lat studiowania czytał gazety i słyszał o stanie kompanii czy był tak zajęty studiowaniem, że myślał, że w górnictwie trwa eldorado ? Panie Bartoszu moja rada, proszę zejść z księżyca na ziemię.

  • ~Piotrek 2015-07-30
    12:37:53

    5 0

    Boże, co za obrzydliwa postawa roszczeniowa. Studiuję AGH więc MUSICIE mnie za zatrudnić. Panie Bartoszu, ja i 99% społeczeństwa po studiach nie mieliśmy gwarancji zatrudnienia, nawet małej obietnicy a jakoś żyjemy i pracujemy. Trochę godności! "Cios poniżej pasa" też coś!

  • ~xxmxx 2015-07-30
    12:53:49

    2 0

    Na prawdę polska mentalność mnie przeraża. Młodzi wykształceni ludzie nie mają pracy, a komentujący pan ~vladislav, będzie umoralniał młodego człowieka tylko dlatego, że 5 lat temu jak zaczynał studia sytuacja górnictwa była w miarę stabilna? A czy zarząd kompanii nie zdawał sobie sprawy wcześniej, że kompania może znaleźć się w trudnej sytuacji? Kto pracuje tam na górze i zarabia kolosalne kwoty, bo chyba nie specjaliści, którzy nie dopuścili by do takiego oszustwa, bo niestety inaczej tego ambarasu nazwać nie można? Może czas najwyższy zatrudnić osoby wykształcone tam gdzie powinno być ich miejsce, a skorumpowana starszyzna W CAŁYM kraju wreszcie zwolni wygrzane stołki. Przed jakąkolwiek wypowiedzią na ten temat należy zapoznać się dokładnie z tematem, bo wiele rzeczy nie zostało tu wspomnianych, np. to że studenci dzwonili do kompani pare dni przed otrzymaniem wypowiedzenia i TAM JASNO ICH POINFORMOWANO, ŻE GWARANCJA JEST POTRZYMANA, ponadto jednym z wymogów kompanii, które zostąły NARZUCONE studentom było wykształcenie wyższe - magisterskie !!! Więc wszyscy poszli na studia magisterskie, a nie na inne, dzięki którym pewnie byli by w lepszej sytuacji na rynku pracy.

  • ~ 2015-07-30
    13:25:27

    4 0

    @xxmxx - nie przesadzasz? Paragraf § 3 umowy umożliwia jej wypowiedzenie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. jeśli zatem wypowiedziano im umowy o pracę to nie złamano warunków umowy. AGH powinno być wstyd za takich studentów. Sytuację w zakładzie pracy mogą zmienić czynniki zewnętrzne takie jak: podwyżka pensji minimalnej czy podwyższenie wieku emerytalnego. Pamiętaj, że na kopalnię pracują również podwykonawcy. Zatem jeśli tam wzrosną koszta to przełożą się na koszty kopalń. O podwyżce na energię elektryczną czy paliwo nie wspomnę. Kopania nie jest autonomiczna i w 100% niezależna. Jeśli sytuacja na rynku czy rynkach pokrewnych ulega zmianie to w takiej czy innej perspektywie czasu odbija się to na kopalni.

  • ~janjanek 2015-07-30
    15:27:52

    0 1


    *vladislav a skąd masz info że spada popyt i cena węgla? z "polskich" mediów?; konsumpcja węgla na świecie rośnie z roku na rok a odpowiada za to głównie gospodarka chińska, której wydobycie nie pokrywa zużycia więc popyt jest ale jak się robi "loda" usa albo ue a nam się wmawia że węgiel jest be i ogólnie nieopłacalny to tak jest;

  • ~fandango 2015-07-30
    17:03:31

    12 0

    KW spokojnie może być rentowna, trzeb tylko: 1. Przenieść więcej ludzi na dół, prowadzić na bieżąco rozcinki i przygotowywać nowe pola. 2. Na czas ujemnych wyników finansowych zawiesić barbówki, czterastki i dodatki. 3. Ograniczyć ilość firm zewnętrznych prowadzących roboty - a zatrudnić więcej własnych ludzi - łatwiej wtedy zarządzać. 4. Jak w pkt. 1 należy zwiększyć ilość prac. fizycznych a zmniejszyć biurokrację - tabelki, analizy, optymalizacje, strategie, wykresy - obeznany w branży menedżer ma to w głowie i nie potrzebuje ton analiz aby podejmować decyzje. 5. Sprzedawać węgiel detalicznie i hurtowo bezpośrednio przez kopalnie, bez pośredników.

  • ~ 2015-07-30
    21:09:07

    0 1

    @janjanek Wszyscy się zabijają o polski węgiel, chińczycy błagają o jego dostawy i dlatego jego cena w przeciągu kilku lat spadła o połowę, a hałdy są pełne. Cuda, panie cuda.

  • ~janjanek 2015-07-30
    22:26:11

    1 0

    @vladislavia Niemcy chcą, Czesi chcą Usa chce wydobywać nasz węgiel więc się opłaca więc skończ z tą ironią bo nie masz pojęcia o zapotrzebowaniu na surowce; to że cena polskiego węgla spadła, to że zalega na hałdach wynika z polityki "naszych" władz i z tego, że spółki skarbu państwa są ostoją dla bezproduktywnych kolesi i koleżanek a Ty myślisz pewnie, że to twarde prawo rynku; jak myślisz australijski górnik zarabia więcej niż polski czy mniej?

  • ~janjanek 2015-07-30
    22:30:33

    1 0

    Mało tego; jak myślisz jakie firmy zaopatrują australijskie kopalnie i nie tylko w najnowocześniejszy sprzęt górniczy? Polskie firmy ale pewnie tego też nie wiesz

  • ~ 2015-07-31
    11:33:08

    0 1

    Człowieku jeśli chcesz się z kimś kłócić to najpierw posiadaj elementarną wiedzę w temacie o którym piszesz. Sprawdź sobie cenę węgla na rynku światowym przez ostatnie lata a potem pisz. Wystarczy wyszukiwarka google.

  • ~janjanek 2015-07-31
    12:59:31

    2 0

    Jak analizujesz ceny od 2008 roku czyli od bański spekulacyjnej to masz taki obraz. W 2001 r. ceny wahały się między 20-40 dolarów w chwili obecnej w granicach 60 dolarów za tonę czyli na poziomie z 2009 r. Poszukaj sobie dokładniej Człowieku.

  • ~ 2015-08-01
    13:52:51

    3 0

    A nie podałeś ile kosztował w !977. To duże niedopatrzenie. Poza tym o jakim rodzaju węgla piszesz itd... Cóż kopalnie przeżarły forsę jak była koniunktura a teraz wołają o pomoc do rządu czyli my wszyscy mamy składać się teraz na ich zakłady.
    Nawet Papież woła o niewykorzystywanie węgla i nie zatruwanie ludzi, dla węgla nadchodzi nieuchronny koniec czego wszystkim ludziom życzę, aby przyszłe pokolenia nie musiały być już tak jak my zatruwane dymem z kominów.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pójdziesz na wybory samorządowe?



Oddanych głosów: 50