zamknij

Wiadomości

Wystarczyło kilka chłodniejszych dni, żeby nad Wodzisławiem zawisła chmura pyłu

2014-10-29, Autor: mk
Monitoring powietrza w Wodzisławiu nie pozostawia złudzeń. Wystarczyło kilka chłodniejszych dni i nad naszym miastem zawisła chmura pyłu. Wczoraj normy zostały przekroczone o blisko 300 %.

Reklama

Stacja monitoringu powietrza przy ulicy Gałczyńskiego w Wodzisławiu daje nam nieciekawy obraz jakości powietrza, którym oddychamy.

 

Jeszcze w pierwszym dniu tego miesiąca PM10 nie przekraczało 43 μg/m3 (100% normy to 50 μg/m3). W następnych dniach wartości wskazywały 52 i 56 μg/m3. Podobne wyniki utrzymywały się aż do ostatniej niedzieli, wtedy stężenie pyłu zaczęło rosnąć. Wczoraj wynosiło już 140 μg/m3 – to dawka, która prawie trzykrotnie przekracza dopuszczalną normę.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~lukaszu 2014-10-29
    12:03:32

    5 0

    Nie ma się czemu dziwić. Bardzo niskie ciśnienie wczoraj i w poniedziałek, bardzo gęste mgły, brak powiewu to nawet paląc liście można zasmrodzić połowę okolicy. Nic nadzwyczajnego, czasami tak jest. Zbudują elektrownie atomową, tańszy prąd, ogrzewanie elektryczne będzie opłacalne - na ten czas tylko kopcenie jest opłacalne i to niebotycznie.

  • ~wodzislawianin1 2014-10-29
    12:17:45

    12 0

    Problem w tym że jest coraz gorzej i chyba bez radykalnych działań oraz pomocy rządowej się nie obejdzie. Teraz uwaga! Rząd zapowiada walkę ze smogiem w Krakowie natomiast w Wodzisławiu i Rybniku cisza o pomocy rządowej - czy my jesteśmy obywatelami gorszej kategorii niż krakusy? Mam nadzieję, że Urząd Miasta w Wodzisławiu będzie żądał ( a nawet już powinien żądać) równej pomocy dla Wodzisławia i Krakowa! http://wiadomosci.onet.pl/krakow/rzad-zapowiada-wsparcie-dla-walki-ze-smogiem-w-krakowie/8d68z

  • ~AleDom 2014-10-29
    12:42:36

    1 0

    Cóż - Rybnik a tym bardziej Wodzisław są dużo mniejsze od Krakowa. Poza tym urzędnicy większości urzędów miejskich nie mają jaj, które są potrzebne żeby się za to zabrać. Dlatego zgadzam się, że powinien się tym zająć rząd. Ale oni też nie mają jaj - tym bardziej, że za niedługo wybory. Możecie się czepiać, ale w moim mieście na szczęście jest mało budynków niepodłączonych do sieci ciepłowniczej, mamy u nas kilka EC (Moszczenica, Zofiówka, Pniówek też niedaleko), więc i powietrze czystsze. Oczywiście na obrzeżach miasta są budynki niepodłączone do sieci ciepłowniczej, ale w centrum takich praktycznie nie ma. Dlatego u nas nie ma wielkich problemów z jakością powietrza.

  • ~Arteks 2014-10-29
    18:55:22

    0 1

    @AleDom - o wodzisławskich inicjatywach walki z niską emisją nie słyszałem ale Rybnik coś z tym jednak robi. W zeszłym roku cała dzielnica Kuźnia niedaleko elektrowni została przyłączona do ciepłociągu, w tym roku około 90 kamienic. W tej chwili robiony jest projekt podłączenia do ciepłociągu budynków z trzech dzielnic. Modernizowane budynki ZGM również podłączane są do miejskiej sieci. Nie sądzę aby w Jastrzębiu powietrze było czystsze choćby z powodu położenia w dolinach i nierównościach z domkami na przedmieściu i Elektrownią Detmarowice oddaloną o kilka kilometrów od miasta z dość niskimi kominami... Również wokół Jastrzębia jest wiele gęsto zabudowanych gmin typu Godów czy Gołkowice. Skoro w Cieszynie czy Żywcu normy są przekraczane, raczej także w Jastrzębiu. Szczęściem Jastrzębia jest to, że nie ma u was profesjonalnej stacji pomiaru zanieczyszczeń takiej jak w Rybniku czy Wodzisławiu. W sumie... Czasami lepiej o tym nie wiedzieć ;)

  • ~AleDom 2014-10-29
    19:16:10

    0 0

    Oczywiście - zanieczyszczenia nie zatrzymają się w jakiś magiczny sposób na granicy Jastrzębia. Jednak samo Jastrzębie na tle regionu wyrasta na miasto emitujące najmniej smrodu z niskiej emisji (choćby w przeliczeniu na osobę). Oczywiście, spora w tym rola tego, że miasto jest młode - powstało, kiedy CO już nie było żadnym luksusem a rzeczywistością. Pozostałe miasta mają pod górkę - powstały wcześniej, kiedy ogrzewanie węglem było standardem. Dlatego muszą zachęcać mieszkańców do CO. Można ich zachęcać cenami albo zmuszać przepisami. Z cenami to różnie bywa - często są pośrednicy. Wszystko musiałyby rozważyć władze poszczególnych miast. Gdyby któryś polityk wywołał na ten temat dyskusję - coś mogłoby z tego być.

  • ~ 2014-10-29
    21:27:20

    8 0

    wystarczyło wejść do unii jeuropejskiej żeby mieć gaz 4 razy droższy niż amerykanie bo trzeba walczyć z globalnym ociepleniem.
    dlatego wszyscy mamy drogo i smogi nad polskimi miastami.

  • ~ciekawy 2014-10-30
    07:24:22

    0 2

    Wprowadzić zakaz sprzedaży flotu, mułu, i innych "wynalazków" gospodarstwom domowym i zanieczyszczenie powietrza spadnie napewno

  • ~ 2014-10-30
    14:56:56

    13 0

    Zacytuję wiadomość Mateusza Kani która została opublikowana na facebooku.

    ,,Szanowni Państwo, rozwiązanie tego problemu, wbrew pozorom, jest bardzo proste. To „paliwo bezdymne”, którego produkcją, po wygranych przeze mnie wyborach, zajmie się spółka celowa. Udziały i zysk z dywidendy będą należały do Miasta Wodzisławia, czyli do jego mieszkańców. Nie trzeba na siłę podłączać wszystkich do ciepłociągów centralnego ogrzewania, szczególnie, że jest to nieopłacalne pod względem ekonomicznym. Wystarczy produkt tańszy od aktualnie używanego opału, brak konieczności wymiany pieców grzewczych i kampania wśród mieszkańców. Przy wydajności linii produkcyjnej na poziomie 30 ton na godzinę i dobrej woli nabywców, jesteśmy w stanie pozbyć się problemu jeszcze tej zimy. Ponadto Wodzisław może stać się potentatem w produkcji i sprzedaży tego typu opału dla innych miast i gmin. „Ciepło i energia” to szansa na rozwój naszego Miasta."

  • ~ 2014-10-30
    14:57:58

    13 0

    Od razu z wyjaśnieniem Mateusza Kani:

    ,,Jednym z głównych składników paliwa bezdymnego będzie miał węglowy, który po zmieszaniu z płynnym sorbentem i osuszeniu, stanie się pełnowartościowym wsadem do kotła na paliwo stałe z zadawą ręczną, czy też z podajnikiem ślimakowym. Sorbent wyeliminuje szkodliwe substancje (szczególnie tlenki siarki i azotu), dzięki czemu paradoksalnie to, co zostanie wyemitowane z komina do atmosfery, będzie czystsze od otaczającego "powietrza". "Efekt uboczny" tego rozwiązania to również wyższa wartość energetyczna paliwa, co przełoży się na mniejsze ilości potrzebne do spalania w kotłach, a co za tym idzie jeszcze bardziej obniży koszty ogrzewania "

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pójdziesz na wybory samorządowe?



Oddanych głosów: 62