Wczoraj w Mini Galerii Niszovi w Wodzisławiu Śląskim odbył się wernisaż prac artysty Marka Grzebyka. Zobaczcie zdjęcia z tego spotkania!
ZobaczW ramach obchodów 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski również w Wodzisławiu nie brakowało atrakcji. Jedną z nich, poza koncertami, była wystawa sprzętu wojskowego. Pod siedzibą Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego stanął czołg Leopard 2PL. To najnowocześniejszy czołg stosowany przez polskie wojsko. Widzieliście? Jak wrażenia? Zobaczcie kilka zdjęć z wystawy!
ZobaczWodzisławski magistrat rozstrzygnął konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny. Poznajcie zwycięzców konkursu.
ZobaczLiceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śląskim obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Z tej okazji szkoła prezentuje prace dyplomowe swoich uczniów i absolwentów.
ZobaczW czwartek minęła setna rocznica śmierci Franciszka Matuszczyka - wodzisławianina, którego nazwisko pojawia się na mapach Wodzisławia i coraz cześciej w pamięci jego mieszkańców.
Zobacz
19 sierpnia 1921 roku umiera trzydziestodwuletni Franciszek Matuszczyk. Postać niezwykła:
- Nie wolno nam o nim zapominać - podkreśla dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
Publikacja Muzeum „Zapomniany bohater Franciszek Matuszczyk” autorstwa Kingi Kłosińskiej i Sławomira Kulpy, wczorajsza uroczystość i wystawa są sposobem, by uruchomić pamięć o tym młodym człowieku, który wywodzi się z naszego miasta.
Zobacz
W wodzisławskiej galerii Nostalgia uczestniczyliśmy w wernisażu zdjęć fotografika Grzegorza Matli zatytułowanym „Przyroda w obiektywie”.
- W życiu nie widziałem tak pięknych zdjęć przyrody. Naprawdę jestem zachwycony tymi szczegółami. Tą kolorystyką i formą. Pierwszy raz widzę coś tak wspaniałego - powiedział jeden z gości wernisażu - Pan Barłomiej.
Grzegorz Matla widzi świat w obiektywie już od dwudziestu lat. I jest to widzenie niezwykłe. Detaliczne. Artystyczne. Zatrzymujace moment i ulotność. Dzisiejsza wystawa jest podsumowaniem i prezentacją ułamka twórczości wodzisławianina.
Była niezwykła również z innego powodu...Każde zdjęcia Pana Matli opatrzone było poetyckim komentarzem przyjaciela Marka Lenika. Słowo i obraz tworzyły jedność.
Patronem medialnym wydarzenia był portal tuWodzisław.
ZobaczKonkurs zorganizowany został przez Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wodzisławiu Śląskim, a objęty został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Mieczysława Kiecy oraz ks. prałata Bogusława Płonki – proboszcza parafii WNMP w Wodzisławiu Śląskim.
16 grudnia 2019 jury pod kierunkiem pani Izabeli Kalinowskiej – zastępcy Prezydenta Miasta wyłoniło zwycięzców konkursu „Szopka Bożonarodzeniowa” .
ZobaczOd 17 grudnia do 6 stycznia w galerii Nostalgia przy wodzisławskim rynku trwa wystawa ikon "Czas adwendu" autorstwa Zuzanny Karwot.
Zuzanna Karwot od dwudziestu lat gromadzi materiały historyczne, archiwalne i prasowe na temat miejscowości dawnego dekanatu wodzisławskiego. Ponadto tłumaczy i przedstawia pozyskiwane materiały archiwalne na temat średniowiecznych lokacji miejscowości i ich dalszych dziejów. Oprócz pisarstwa regionalnego od 2004 roku jest również ikonopisarką.
ZobaczW wodzisławskiej bibliotece otwarto wystawę „Trzy odsłony obrazów. Pędzlem, igłą i nitką malowane” autorstwa słuchaczek Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
ZobaczW dniach 5-8 grudnia w galerii Nostalgia na wodzisławskim rynku trwa wystawa malarstwa Zygmunta Łacioka, mieszkańca Wodzisławia Śląskiego, który maluje, uprawia rzeźbę oraz grafikę o tematyce górniczej.
"W swojej twórczości pokazuję trudną i niebezpieczną pracę górnika. Do kopalni i pracy górnika mam bardzo emocjonalny stosunek: oddaję to, co mam zakodowane przez 40 lat pracy w kopalni" - mówi autor.
Zobacz