Rzadko się zdarza, by małżonkowie przeżyli razem 70 lat, czyli świętowali kamienne gody. Ten wyjątkowy jubileusz stał się udziałem Krystyny i Alojzego Barnabasów z Rydułtów. Aż trudno uwierzyć, że pobierali się w czasie, kiedy Polska wciąż otrząsała się z II wojny światowej i doświadczała pierwszych lat komunizmu. Dziś mają po ponad 90 lat, wciąż się kochają, codzienne życie ułatwiają sobie smartfonem i Googlem.
2018-03-17 09:00Wojenna zawierucha stawia ludzi w obliczu dramatycznych decyzji. Dotyczy to nie tylko walczących żołnierzy ale nierzadko także cywili. W obliczu zagrożenia życia własnego i swoich bliskich ludzie ci stawali przed wieloma moralnymi dylematami. Choć wydawać by się mogło, że Rydułtowy znalazły się na peryferiach działań zbrojnych, w historii tego miasta znaleźć można przykłady heroizmu i ratowania ludzkiego życia kosztem narażenia własnego.
2018-02-24 10:14Wodzisław Śląski został zniszczony w 80 procentach podczas II wojny światowej. Najwięcej w 1945 roku. Publikujemy garść zdjęć dla uzmysłowienia rozmiaru zniszczeń.
2018-01-27 15:00Grudzień to dla Polaków okres gorzkich wspomnień związanych z represjami komunistycznego reżimu. W naszym regionie miejscem szczególnego „zainteresowania” komunistycznych władz było sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. Dynamicznie rozwijający się kult maryjny w kościele w Turzy był bowiem solą w oku komunistycznych władz. W ramach naszego cyklu "Ale historia" o mrocznych czasach walki reżimu z Kościołem opowiedział nam świadek tamtych wydarzeń – ks. prałat Gerard Nowiński, wieloletni kustosz turskiego sanktuarium.
2017-12-25 09:00To jeden z głównych symboli Wodzisławia Śląskiego. Baszta rycerska to pozostałość po dawnym zameczku myśliwskim, wybudowanym pod koniec lat 60. XIX w. w lesie miejskim na tzw. Grodzisku przez ówczesnego właściciela miasta, zagorzałego romantyka, Edwarda Braunsa. Budowla w swym kształcie to neogotycka około 20-metrowa wieża stylizowana na średniowieczną basztę. Dziś prezentujemy Wam historię jej powstania.
2017-12-09 09:00Wydaje się, że dziś wiemy już sporo o przeszłości miasta. Jak jednak ta wiedza wyglądała kiedyś? Co uważano za ważne, na co zwracano uwagę? Czy w czasach współzawodnictwa pracy, budowy nowych kopalń i małej stabilizacji Gierka ludzie interesowali się historią Wodzisławia? Kinga Kłosińska z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim prześledziła archiwalne wydania gazet, głównie rybnickich "Nowin", by znaleźć odpowiedzi na te pytania.
2017-12-02 08:00Pożar domu w Krzyżkowicach: nie żyje 5 osób
25618Tragedia w Rogowie. Nie żyje kierowca samochodu osobowego
17762[AKTUALIZACJA] Tragedia w Pszowie. W mieście ogłoszono żałobę. Komunikat policji
10401Pijana 60-latka leżała w wąwozie. Lądował LPR. Zatrzymano jej 54-letniego partnera
10325Śmigłowiec LPR w Wodzisławiu. 14-latek potrącony na ul. Wiejskiej
8663Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert