Robi się gorąco wokół wprowadzenia ETS2 - nowego systemu handlu emisjami, który od 2027 roku ma objąć budownictwo i transport, a w konsekwencji uderzyć w kieszenie miilionów Polaków. Polski rząd zabiega w EU, aby wdrożenie systemu zostało odroczone. Jednocześnie planuje działania osłonowe.
2024-12-02 17:00- Gdyby nie górnictwo i węgiel, dzisiaj siedzielibyśmy po ciemku, nie mówiąc o konsekwencjach, jakie przeżywalibyśmy my i cała gospodarka - podniósł w Katowicach prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej, autorytet w dziedzinie elektroenergetyki. Wtórował mu dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Eksperci zgodnie ocenili, że realizacja rządowego planu transformacji energetycznej doprowadzi do katastrofy, a próby jego realizacji zakończą się blackoutami i destabilizacją systemu energetycznego.
2024-11-22 17:00PGG sprzeda w tym roku 5 mln ton węgla mniej niż zakładano. - To nie spadek, a tąpnięcie popytu - ocenia prezes giganta, Leszek Pietraszek. Ciosem dla spółki będzie zapowiedzane przez Tauron wycofanie dwunastu tzw. "dwusetek" – bloków o mocy 200 MW. Czy w obliczu zmian, Polska powinna podążyć w stronę importu węgla? I czy umowa społeczna dla górnictwa w obecnej formie jest wciąż aktualna? O tym wszystkim dyskutowano podczas panelu o energetyce konwencjonalnej na konferencji Energy Days 2024 w Katowicach.
2024-10-10 11:00Polacy dość dobrze oceniają prowadzony w Polsce proces tzw. transformacji energetycznej. Z najnowszego badania wynika, że tak twierdzi 45,9% rodaków. Z kolei 29,9% respondentów ma wręcz odwrotne zdanie. Natomiast 24,2% ankietowanych nie wyrobiło sobie jeszcze opinii na ten temat.
2024-07-22 15:00W poniedziałek 5 lutego rządowa delegacja z minister przemysłu Marzeną Czarnecką oraz ministrem aktywów państwowych Borysem Budką wznowiła rozmowy z Komisją Europejską. Chodzi o załatwienie notyfikacji pomocy publicznej dla polskich kopalń. - To priorytet dla Ministerstwa Przemysłu - zapewniała już w styczniu szefowa nowego resortu.
W polskim górnictwie pracuje obecnie 75,8 tys. osób. Według raportu "Polska ścieżka transformacji energetycznej", 82 proc. krajowego wydobycia węgla kamiennego jest skoncentrowane na terenie Górnego Śląska. To właśnie w tym regionie transformacja energetyczna będzie największym wyzwaniem, które musi uwzględniać m.in. działania osłonowe, konieczność przebranżowienia i podnoszenia kompetencji pracowników oraz programy inwestycyjne. – Transformacja musi być sprawiedliwa, ona nie może przebiegać bez wsparcia ludzi i dania im wiary w przyszłość – podkreśla Nicolas Schmit, komisarz UE do spraw zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans. Jak wskazuje, Polska może liczyć w tym procesie na unijne wsparcie.
2023-09-14 20:00"Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" stanowczo żąda wyciągnięcia konsekwencji wobec Rady Nadzorczej i Zarządu PGE S.A., które w dniu 29 sierpnia przedstawiły nową strategię Spółki" - pisze w wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego liście Bogusław Ziętek, przewodniczący górniczego związku. Chodzi o to, że największa spółka energetyczna ma wkrótce przenieść swoje aktywa węglowe do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Tym samym PGE zaktualizowała sobie strategię, w której przyspieszyła dekarbonizację. A to się górniczym związkowcom nie podoba.
2023-09-04 20:00
Zawarte porozumienie dotyczące likwidacji górnictwa energetycznego w Polsce trudno uznać za sukces dla branży okołogórniczej - mówią szefowie firm Famur, Fasing czy Becker-Warkop. Jak mówią, z perspektywy biznesowej, brak rozwiązań systemowych nadal pozostaje dużym wyzwaniem, zwłaszcza że system wsparcia dla firm z tego sektora ma dopiero powstać i uwzględnić odpowiednie regulacje oraz zasady, w tym te, dotyczące pomocy publicznej. Wymienione zaś w załączniku do umowy potencjalne instrumenty i działania to jedynie katalog istniejących już narzędzi.
2021-06-02 14:54Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego prawie dziewięciu na dziesięciu górników (88%) nie chce odejścia od wydobycia węgla na Śląsku. Stanowisko to podziela jedynie 67% mieszkańców regionu niezwiązanych z górnictwem.
2021-05-24 09:172,36 mld euro na dedykowany program regionalny, 2,07 mld euro na sprawiedliwą transformację i szansa na więcej dla regionu po negocjacjach kontraktu programowego – takie są propozycje Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dla woj. śląskiego na lata 2021-2027. Śląskie otrzyma największą część pieniędzy z wszystkich regionów Polski. 4,43 mld euro to około 20 mld zł przy obecnym kursie.
2021-01-20 08:23Pan Leszek z hotelowego pokoju trafił prosto do tunezyjskiego więzienia. Wakacje marzeń stały się koszmarem
18728Zaniedbany pies przez urzędniczkę z Wodzisławia. Chodzi o miasto w woj. świętokrzyskim
8456Syf i "wysypisko ciuchów" przy kontenerach PCK. Gmina apeluje do mieszkańców
5276Co z ozdobami świątecznymi w Radlinie? Mamy odpowiedź Urzędu Miasta
4979Atak nożownika w Radlinie. Policjanci musieli oddać strzały!
3995Dostałeś maila od CBŚP? Uważaj, to oszustwo!
0Zmarł ks. Józef Kukuczka. Przez wiele lat był proboszczem w Syryni
0Jaśniej i bezpieczniej w Pszowie. Doświetlono przejście przy skrzyżowaniu
0Pomoc dla bezdomnych w czasie zimy. Działa dla nich ogrzewalnia
0Budowa kanalizacji na ul. Długiej, Grodzisko i Radlińskiej. Miasto wesprze finansowo wodociągi
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert