zamknij

Biznes

10 lat Polski w Unii. Jak zmienił się powiat wodzisławski?

2014-05-01, Autor: M.Krzepina
Dzisiaj mija 10. rocznica wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej. Jak nasz powiat skorzystał na integracji europejskiej? Jakie największe i najbardziej rozwojowe inwestycje udało się w gminach zrealizować? Zapytaliśmy samorządowców.

Reklama

Z punktu widzenia powiatu najważniejszą inwestycją finansowaną ze środków unijnych jest budowa kanalizacji sanitarnej. Władze Wodzisławia wskazują jeszcze 3 najbardziej rozwojowe inwestycje - budowa tzw. drogi zbiorczej, sieci darmowego Internetu WiMax (4 mln zł) i Rodzinnego Parku Rozrywki (dotacja 12 mln zł).

 

- Środki unijne pozwoliły na realizację jednej z najważniejszych i największych inwestycji. Chodzi o przebudowę układu komunikacyjnego w centrum miasta, czyli budowę tzw. Drogi Zbiorczej. Dzięki pozyskanym funduszom europejskim gruntownemu remontowi poddane zostały wiadukty (ul. Matuszczyka), powstało nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Radlińskiej, 26 Marca i Matuszczyka ( koszt - około 1,5 mln zł), przebudowie uległa ulica 26 Marca na wysokości szpitala aż do ronda przy Tesco (4,5 mln zł), powstał zupełnie nowy odcinek drogi (ul. Armii Krajowej, około 35 mln zł - razem z przebudową Matuszczyka), wybudowano nowe rondo na ul. Rybnickiej (16 mln zł) oraz powstał wiadukt łączący ul. Rybnicką z ul. Marklowicką (21 mln zł). Inwestycja ta zdecydowanie udrożniła ruch w naszym mieście i poprawiła bezpieczeństwo użytkowników dróg - wylicza Anna Szweda - Piguła z biura prasowego Urzędu Miasta Wodzisławia.

 

W Pszowie największą inwestycją realizowaną przy wsparciu ze środków unijnych (ponad 6 mln) jest rewitalizacja centrum miasta. Nowy rynek będzie nosił nazwę "Plac św. Jana Pawła II". - To największa inwestycja zarówno z uwagi na skalę przedsięwzięcia, jak i zaangażowanie środków finansowych. Póki co trudno jednak się nią chwalić, bo z powodu wykonawcy, który nie wywiązuje się z umowy, inwestycja nie jest skończona - komentuje Marek Hawel, burmistrz Pszowa.

 

W Rydułtowach spośród szeregu inwestycji wskazać można projekt "Strefa rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości przy ul. M. Strzody w Rydułtowach" (dofinansowanie z funduszu 12 mln zł) i "Adaptacja budynku basenu krytego na potrzeby instytucji kultury pod nazwa: Rydułtowskie Centrum Kultury" (dofinansowanie 6 mln zł)

Z kolei w Radlinie jako największą wskazują inwestycję drogową. - Bez wątpienia przełomową okazała się inwestycja budowy nowego połączenia Radlina i Pszowa z drogą krajową nr 78 (ul. Rybnicka). Pozwoliła ona na poprawę stanu infrastruktury drogowej w rejonie skrzyżowania ulic Rymera i Damrota oraz wjazdu do Urzędu Miasta. Być może wielu mieszkańców już o tym nie pamięta, ale ten punkt był miejscem wielu kolizji i wypadków - podkreśla rzecznik prasowy Radlina, Marek Gajda. Pozyskane środki to 1 177 385,65 zł.

 

Również inwestycję drogową jako najbardziej rozwojową dla gminy wskazują w Lubomi. To modernizacja ulicy Wolności w Syryni (wartość dofinansowania 958 tys. zł).

 

>>Jak fundusze unijne zmieniły powiat wodzisławski?

 

Piotr Galus, zastępca wójta Marklowic jako najbardziej prestiżową dla gminy inwestycję realizowaną przy wsparciu środków unijnych wskazuje centrum rekreacji "Tropikalna Wyspa" (8 mln zł). - To miejsce odpoczynku i relaksu, które przyciąga do gminy mieszkańców całego regionu - zauważa Piotr Galus.

 

W Gorzycach największą inwestycją realizowaną zrealizowaną przy wsparciu środków unijnych również jest obiekt rekreacyjny - aquapark Nautica otwarty w 2007 roku (koszt całej inwestycji to prawie 28 mln zł, środki zewnętrzne 58%).

 

Inwestycjami, które podniosły rangę gminy Godów, są natomiast projekt: „Usprawnienie dojazdu do terenów inwestycyjnych poprzez budowę drogi dojazdowej oraz modernizację ul. 1 Maja w Godowie i Skrzyszowie” (dofinansowanie prawie 8 mln zł) oraz „Rowerem do sąsiadów” .

 

- Pierwszy z projektów skierowany był na wzmocnienie atrakcyjności gospodarczej gminy poprzez udostępnienie dojazdu do terenów inwestycyjno-komercyjnych o powierzchni 35 ha wraz z równoczesną poprawą jakości istniejącej infrastruktury drogowej. Z kolei w ramach projektu „Rowerem do sąsiadów” w Gminie Godów wybudowany został kompleks rekreacyjno - wypoczynkowy, który jest stale doposażany - wymienia Beata Wala z Urzędu Gminy w Godowie.

 

W gminie Mszana natomiast chwalą się rewitalizacją centrum Polomi. Projekt obejmował odrestaurowanie 200-letniego budynku dawnego probostwa, budowę nowej szatni sportowej, remizy strażackiej, sceny plenerowej oraz kompleksu rekreacyjnego z placem zabaw, skate parkiem i siłownią na świeżym powietrzu (w sumie ponad 7 mln zł).

 

- Cele, jakie przyświecały tej inwestycji, to przede wszystkim przywrócenie miejscowości Połomia faktycznego centrum wsi, rozwój działalności organizacji społecznych działających w sołectwie, stworzenie atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej, miejsca do organizacji imprez kulturalno-sportowych, a przez to wzrost atrakcyjności turystycznej, osiedleńczej i inwestycyjnej sołectwa Połomia i poprawa wizerunku gminy Mszana jako miejsca z uporządkowaną i funkcjonalną przestrzenią publiczną - podsumowuje wójt gminy, Mirosław Szymanek.

 

Jak Wy oceniacie projekty unijne, zrealizowane w naszym powiecie? Które Waszym zdaniem były najbardziej trafione i najlepiej wpłynęły na rozwój naszych gmin? Czekamy na Wasze opinie.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~nixxon 2014-05-01
  14:34:13

  0 2

  gdyby nie unia to polska dalej by była daleko dalego i głęboko w czarnej d**ie... środki z ue kiedys sie skoncza i bedziemy musieli do jej budzetu wiecej wplacac niz bedziemy dostawac i ciekawe co wtedy wlodaze zrobia, ciekawe jak bedziemy sie rozwijali
  dzieki ue zmienilo sie wiele ale to wlasnie dzieki ue a nie naszym glowom panstwowym i naszej jakosci zarzadzania

 • ~odrok 2014-05-01
  16:45:31

  6 0

  Jak już piszecie artykuł to może więcej obiektywizmu? O ile wzrosło zadłużenie poszczególnych gmin po wejściu do UE? Jak rozrosła się biurokracja i liczba urzędników? Ile tysięcy młodych ludzi opuściło i opuszcza nasz, podobno, rozkwitający powiat? Wszelkie wolności jakie mamy z UE są korzystne dla gospodarki, ale UE to także to o czym napisałem powyżej i wszelkie bzdurne regulacje, minimalne stawki podatków itd. Nie rozumiem zachwytów nad dotacjami, dzięki którym miasta się pozadłużały po uszy, a na dodatek - jak trafnie zauważyłeś Nixxon, będziemy to musieli wszystko na przestrzeni lat oddać. Skąd weźmiemy pieniądze? Strach się bać...

 • ~ 2014-05-01
  18:38:06

  0 1

  @Odrok a o ile wzrosłoby zadłużenie gdyby gminy miały wyłożyć 100% inwestycji? Nie wzrosłoby nawet o 1% bo rządzący w życiu nie wpadliby na pomysł takich inwestycji. Ludzie wyjechali ze względu na niskie zarobki, i tu ujawnia się twój ciemny rozumek, który sobie zakodował, że zaraz po wejści do UE zarobki wzrosną do poziomu niemieckich - niestety nie tak to działa, zarobki są niskie przez rządzących, których chwalą się wzrostem gospodarczym(dzięki UE) ale nikt nie wpadł na pomysł żeby wraz ze wzrostem gospodarczym wzrosły również zarobki. Wzrosła biurokracja - no fakt wzrosła, pewnie dlatego że pojawiło się wiele dziedzin w których musi działać, mogłaby być mniejsza... no ale trudno, żyliśmy z szalejącą korupcją, gangami pruszkowskimi, to i przeżyjemy tą zarazę. No i oczywiście, że będziemy musieli w końcu oddać wszystko co dostaliśmy i tu ujawnia się kolejna przywara polaków "jak dają to brać, a jak każdą oddawać to po pysku lać i jojczyć" Od początku było wiadome, że wszystko trzeba wrócić, te pieniądze to nie darowizna a szansa na wyrównanie różnic dzielących nas np. od takich francuzów czy niemców. Ciemne umysły dalej tego nie pojęły.
  A co do idiotycznych regulacji, a zaglądałeś ostatnio do polskiego prawa i przepisów z czasów Bieruta, Stalina i tym podobnych person? Zdziwiłbyś się, jest regulacja nawet na zieloność ogórka i to jeszcze sprzed czasów unijnego banana ;)

 • ~ 2014-05-01
  18:50:23

  1 0

  @Odrok a odpowiadając na twoje pytanie "Skąd weźmiemy pieniądze? Strach się bać..." pewnie tam skąd wzięliśmy pieniądze na postawienie Jastrzębie dla hołoty z zapadłych wsi, która cisnęła tu drzwiami i oknami w latach 60-70-tych.

 • ~odrok 2014-05-01
  19:05:18

  7 0

  @Piotrek, twoje każde zdanie jest tak naiwne że aż szkoda klawiatury ;) Skąd wiesz, że gdyby nie UE to rządzący nie wpadliby na takie inwestycje? Jesteś jasnowidzem? Na jakiej podstawie twierdzisz że zarobki od razu miały wzrosnąć do poziomu niemieckich? Państwo miałoby podwyższyć zarobki?Chyba żyjesz jeszcze w poprzedniej epoce. Dotacje nie zbliżą nas do Niemców, raczej do Greków i Portugalczyków. Będziemy je musieli wszystkie oddać + oddać pożyczki zaciągnięte na wkłady własne, do tego dolicz koszty biurokracji, administracji, utrzymania obiektów wybudowanych z dotacji i wskaż ten nasz długofalowy zysk. Zupełnie przypadkiem udało Ci się trafnie porównać regulacje UE do regulacji Stalina i Bieruta. UE i ZSRR to jeden i ten sam socjalny syf, który czeka ten sam koniec. Szkoda, że Polacy nie uczą się na błędach...

 • ~ 2014-05-01
  23:45:21

  0 0

  @Odrok może by i wpadli, ale po pierwsze nie mieliby kasy na realizację, po drugie polskie prawo przed Unią (i zapewne bez wstąpienia do UE) było i byłoby nadal ultra-nieludzkie i nie do przebrnięcia. Szczerze wątpię, że ktoś od tak pożyczyłby nam te kilkaset miliardów i dawał kolejne 300 miliardów do 2020 roku. Wszystkie te dotacje oddamy jako składki do UE, ale to i tak za szmat czasu, na razie nadal jesteśmy największym beneficjentem UE. Gdzie stwierdziłem geniuszu, że zarobki zaraz po wstąpieniu do UE miałyby wzrosnąć do poziomu niemieckich? To ty sobie uroiłeś w tym ciemnym umyśle, że ludzie uciekają z Polski przez Unię, a nie przez to że są niskie zarobki, wysokie wydatki i (bądźmy szczerzy) Polska to chory kraj, pełen jadu i nienawiści i kto raz zasmakował życia na zachodzie, w życiu tu nie wróci, choćby tam miał obgryzać beton z krawężników. Taka jest smutna prawda i potwierdzają to miliony ludzi, którzy wybrali normalność. A porównując UE do ZSRR pokazujesz jak niewielką wiedzą historyczną dysponujesz i jaką jesteś ciemną masą, która nie posiada rzetelnie popartych opinii tylko rozsiewa plotki wypowiadane z ust do ust. Tyle w temacie.

 • ~AleDom 2014-05-01
  23:48:59

  0 1

  @piotrek: Twoje słowa "Polska to chory kraj, pełen jadu i nienawiści" i "Jastrzębie dla hołoty z zapadłych wsi" idealnie do siebie pasują.

 • ~ 2014-05-01
  23:55:21

  2 0

  @AleDom pisząc "hołota" nikogo nie obraziłem, stwierdziłem tylko fakt. Mam piękne archiwalne zdjęcia Jastrzębia, Rybnika i Wodzisławia z lat 60/70, przed "wielką falą" wszystko jest ładne, zadbane, a po napływie "wielkiej fali" nie można już tego powiedzieć, ba, jeszcze się dobrze nie wprowadzili do wielkiej płyty a już była demolka. Tak się zachowuje hołota, a nie ludzie więc nikogo nie uraziłem tylko nazwałem po imieniu.

 • ~AleDom 2014-05-01
  23:59:05

  0 0

  Nie, skąd. Nie plujesz jadem nazywając kogokolwiek "hołotą" i "ciemną masą". Skoro masz takowe chętnie je zobaczę.

 • ~ 2014-05-02
  00:11:45

  1 0

  @AleDom nazywam rzeczy po imieniu, ktoś kto porównuje UE do ZSRR musi być ciemną masą, wystarczy minimum wiedzy historycznej i zapewniam cię, że takie porównanie nie wyszłoby z ust żadnego człowieka. Może jeszcze stwierdźmy, że komunizm był super, bo dawał pracę, mieszkania i co tam dziesiątki tysięcy internowanych ludzi, tysiące zabitych za własne poglądy, stan wojenny czy miliardowe długi, które zrobione za ten dobrobyt. Komunizm był super, a UE to nowe ZSRR, w którym ludzie ginęli z większą częstotliwością niż za komuny.
  Ludzi, którzy demolują własny dom, miejsce w którym żyją nazywam hołotą bo to jest hołota, no jak mam takie zachowanie inaczej nazwać? Upiększaniem krajobrazu sztuką abstrakcyjną?

 • ~AleDom 2014-05-02
  00:17:43

  0 0

  Cóż, widzę że do Ciebie nic nie dociera. Ty mówisz że masz zdjęcia dokumentujące że Jastrzębianie cokolwiek niszczą a ja mam czołg w garażu. Ale skoro ta dyskusja do niczego nie prowadzi to pozwól że ją zakończę.

 • ~ 2014-05-02
  00:26:03

  0 1

  @AleDom z tych zdjęć będzie zrobiona wystawa w rybnickim muzeum - zapraszam za dwa miesiące :)
  Ja nie napisałem konkretnie "jastrzębianie zdemolowali" ale nie ukrywam, że to zjawisko akurat najbardziej dotyczy Jastrzębia i jego ludności napływowej.

 • ~ 2014-05-02
  07:06:25

  0 0

  @piotrek - Porównanie UE i ZSRR jest bardzo trafne, zakładając umownie, że UE to federacja złożona z krajów leżących w Europie to ów federacja powinna dążyć do niezależności prawnej poszczególnych "stanów" tak jak to jest w USA. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie, uznaje się 1 kierunek "partii" jako słuszny i jedyny - także wszyscy na 1 modłę ;-) Do tego próbuje niszczyć się regionalne tradycje np. duńskie babeczki cynamonowe nagle mają być niezdrowe pomimo, że Duńczycy od 200 lat je wypiekają i jakoś żyją.
  Sam twierdzisz, że oddamy całą kasę w kolejnych latach. Pytanie tylko czy w ciągu tych 16 lat kiedy to formalnie kasę można było brać Polska będzie na etapie rozwoju jak i dochodów co pozostała część krajów europy zachodniej? Z pewnością nie co widać obecnie po 10 latach. Z czego chcesz oddać? Albo raczej czyim kosztem to nastąpi? Naprawdę nie samą kasą przeznaczoną na infrastrukturę i otoczenie człowiek żyje. Dla niego ważniejsze jest to ile ma w kieszeni i co za to realnie może kupić.

 • ~ 2014-05-02
  07:07:54

  1 0

  Co do "wystawy PRL" to dlaczego nie zrobiłeś jej w wodzisławskim muzeum? nie dało rady? ;-) czy może ma dotyczyć tylko rybnika?

 • ~ 2014-05-03
  07:06:47

  5 0

  piotruś tu masz kolejną bzdurę planowanych przepisów unijnych "Kandydat na kierowcę będzie musiał wykazać się na egzaminie umiejętnością ecodrivingu." - gdzie tu wolność jednostki? bo mnie się wydaje, że jeżdżę jak chcę i żaden ecodriving nie jest mi do szczęścia potrzebny. czekam na gps w autach, które będą wysyłały online twoją prędkość, a na koniec dnia dostaniesz bilans z mandatami, za przekroczenie prędkości - technicznie jest to już dzisiaj możliwe :-D

 • ~redaktor 2014-05-04
  14:18:01

  1 0

  Zdegradowana została infrastruktura kolejowa.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 2124

Prezentacje firm