Wielu ludzi w Polsce, w pierwszej połowie tego tygodnia zelektryzowała informacja o tzw. alko-tubkach – alkoholu w saszetkach, które przypominają popularne musy owocowe dla dzieci. Pojawiało się mnóstwo komentarzy. Działania zapowiedział premier Donald Tusk, a producent zapowiedział wycofanie produktów. Teraz po sklepach chodzą przedstawiciele Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Ten temat na pewno gdzieś Wam się „obił o uszy”. Ogólnopolskie media poruszyły na początku tego tygodnia kontrowersyjny temat tzw. alko-tubek. Wyglądem przypominają popularne musy owocowe dla dzieci. Stąd ta kontrowersja, którą skomentował już premier Donald Tusk.
Budzi to uzasadnione emocje. Ta sprawa może dotyczyć bezpieczeństwa i zdrowia naszych dzieci – zaznaczył szef rządu.
Na jego polecenie, sprawą zajęli się już odpowiedni urzędnicy.
Postawiłem na baczność wszystkich urzędników, którzy mają znaleźć skuteczne metody przeciwdziałania procederowi – zapowiedział.
Wiadomo też, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jak najszybciej przygotuje rozporządzenie, które da podstawę do zwalczania procederu sprzedaży alkoholu w tubkach. Rząd opracuje także rozwiązania, które mają zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.
Minister Zdrowia przygotuje na przyszłość ustawę, która wyeliminuje systemowo tego typu zagrożenia. Nie ma miejsca na żadne negocjacje – tego typu zagrożenie musi zniknąć. A osoby, które do tego dopuściły, na pewno mogą spodziewać się konsekwencji – oznajmił Donald Tusk.
Na nic zdały się tłumaczenia producenta, że alko-tubki znajdowały się w działach z alkoholem. Przeprosił za zaistniałą sytuację i zapowiedział wycofanie produktów ze sprzedaży.
Do akcji wkroczył już Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Kontroluje to, czy alko-tubki są nadal sprzedawane i jak są eksponowane.
Wszystkim nam w największym stopniu leży na sercu zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. Dlatego wszystkie działania, które podejmujemy, mają na celu zabezpieczyć konsumentów przed niebezpieczeństwami prowokowanymi przez agresywny marketing, np. poprzez ekspozycję alkoholu, która może zmylić konsumenta co to tożsamości produktu - zaznacza dr Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor IJHARS.
Wyjaśnia, że kwestie oznakowania środków spożywczych reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), do którego egzekwowania uprawnione są organy urzędowej kontroli żywności w Polsce w stosunku do przedmiotowych produktów:
1. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych - w zakresie parametrów jakościowych, np. tożsamość produktu;
2. Państwowa Inspekcja Sanitarna - w zakresie właściwości zdrowotnych lub sanitarnych żywności, w tym zagrożeń zdrowia publicznego.
Art. 7 ust. 1 lit. a rozporządzenia (UE), stanowi, iż informacje na temat żywności nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd w szczególności co do właściwości środka spożywczego, a w szczególności co do jego charakteru, tożsamości, właściwości, składu, ilości, trwałości, kraju lub miejsca pochodzenia, metod wytwarzania lub produkcji. Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. rozporządzenia informacje na temat żywności muszą być rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia dla konsumenta, a stosownie do art. 4 ww. rozporządzenia ust. 1, 2 i 3 mają również zastosowanie do reklamy i prezentacji środków spożywczych, w szczególności kształtu, wyglądu lub opakowania, zastosowanych materiałów opakowaniowych, sposobu ustawienia oraz otoczenia, w jakim są pokazywane – wymienia Przemysław Rzodkiewicz.
W przypadku gdy kontrolowane produkty poprzez opis, prezentację i etykietowanie będą wprowadzać w błąd co do tożsamości produktu, inspektorzy IJHARS zastosują surowe kary pieniężne oraz poinformują właściwe organy samorządu terytorialnego wydające zezwolenia na handel detaliczny napojami alkoholowymi.
Niezależnie od realizowanych kontroli zaproponowaliśmy już rozwiązania systemowe mające na celu skutecznie przeciwdziałać i ograniczyć ryzyko powtórzenia tego procederu w przyszłości – dodaje Główny Inspektor IJHARS.
Spotkaliście się w Rybniku z alko-tubkami? Co myślicie o sprzedaży alkoholu w takiej formie?
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,afera-z-alko-tubkami-po-sklepach-chodza-inspektorzy,wia5-3266-60073.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niespokojne popołudnie: dachowanie na Czarnieckiego, wypadek z udziałem motocykla w Rydułtowach
4853Zmiany na rynku. Od 1 maja wjadą tam tylko upoważnieni
4807Gorąco na sesji Rady Miasta. Rozmawiano o imigrantach, obecni byli także posłowie na sejm
4101Zamordował maczetą dwie osoby. Rafał Z. z wyrokiem dożywocia
3533Trafiona "szóstka" w Rydułtowach! Szczęśliwiec zgarnął ponad 11 milionów!
2722Obywatele Czech, sprawcy kradzieży zatrzymani. Mieli narkotyki, kierujący pod ich wpływem!
+22 / -1Dzięki nim pijany kierowca nie odjechał z parkingu
+12 / -0Gorąco na sesji Rady Miasta. Rozmawiano o imigrantach, obecni byli także posłowie na sejm
+13 / -2Pożar domu w Krzyżkowicach: nie żyje 5 osób
+16 / -5Dziecko wylało na siebie garnek z gotującą wodą. To prawdopodobnie nieszczęśliwy wypadek
+10 / -1Nawet 40 zł za paczkę papierosów! Unia Europejska planuje ujednolicenie akcyzy
2Wjechał w płot z 3,3 promila i bez prawa jazdy. 25-latek z Wodzisławia odpowie przed sądem
1Pędził 113 km/h obok szkoły! Stracił prawo jazdy i słono zapłaci
1Sprawdź, jak pojada autobusy w majówkę
0Wypadek na ul. Tetmajera w Rydułtowach. Motorowerzysta w szpitalu
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert