W jastrzębskim Urzędzie Miasta doszło do spotkania partnerów projektu Interreg V-A 2014-2020 Republika Czeska – Polska „Przekraczamy granice". Rozmawiali oni przede wszystkim o przyszłości działania i zarządzania Żelaznego Szlaku Rowerowego. W spotkaniu wzięli udział włodarze Jastrzębia, Zebrzydowic, Godowa, Petrowic oraz stowarzyszenie Olza.
Pierwsze kroki w kierunku powstania Rady Programowej poczynili włodarze gmin oraz uczestnicy spotkania w Urzędzie Miasta. Dotychczas kształt budowy, rozwoju i promocji produktu turystycznego, jakim jest Żelazny Szlak Rowerowy był zależny od projektu Interreg V-A 2014-2020 Republika Czeska – Polska „Przekraczamy granice”. Wraz z jego zakończeniem włodarze dyskutowali na temat przyszłości funkcjonowania szlaku.
Powstanie Rada Programowa.
Proponujemy utworzenie Rady Programowej, która miałaby funkcje opiniotwórcze i doradcze. Rada ma dać głos stronie społecznej: przede wszystkim użytkownikom szlaku, w tym nieformalnym grupom rowerzystów, stowarzyszeniom ale też przedsiębiorcom w jakiś sposób związanym ze szlakiem. Chodzi głównie o gastronomię – mówił podczas spotkania Bogdan Kasperek ze Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej 'Olza'.
Ustalono także, aby ostateczny głos w sprawie Żelaznego Szlaku Rowerowego należał do gmin, które go wybudowały.
Decyzje wciąż podejmowaliby samorządowcy z gmin, na terenie których leży szlak. Przede wszystkim dlatego, że na pewno będą się one wiązały z wydatkami finansowymi, za które my odpowiadamy – mówił podczas spotkania Andrzej Kondziołka, wójt Zebrzydowic.
O tym, że ważne jest wysłuchanie środowiska rowerowego oraz biznesowego mówił na spotkaniu Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.
Żelazny Szlak Rowerowy został ukończony, i jest bardzo udanym produktem turystycznym, ale to nie oznacza, że nasza praca się skończyła. Będzie wymagał dalszej promocji, ale też napraw czy doposażania, zwłaszcza w okresie pogwarancyjnym. Decyzje muszą należeć do samorządowców, ponieważ to oni dysponują środkami na te cele. Jednak ważne jest, by wsłuchać się w głos środowiska rowerowego i biznesowego, którego potrzeby i pomysły chcemy brać pod uwagę – mówił Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.
Prezydent Anna Hetman wskazała, że ważnym aspektem szlaku jest jego rozwój wokół. Nie chodzi tutaj tylko o strefę gastronomiczną, ale też hotelarską.
Szansą dla rozwoju Żelaznego Szlaku Rowerowego jest rozbudowa infrastruktury turystycznej wokół trasy. Nie chodzi tylko o gastronomię, ale też o zaplecze hotelarskie. Już teraz musimy o tym myśleć, choć to dłuższa perspektywa – podkreślała prezydent Anna Hetman.
Co myślicie? Czego wam brakuje na Żelaznym Szlaku Rowerowym?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Powstanie nowy dworzec, łącznik i parking Park&Ride (zdjęcia)
14463Mundurowi zapobiegli bójce na A1. Padł strzał (wideo)
4814Pościg na A1, kierowcę zatrzymano w Gorzyczkach. Wspólna "akcja" policji i straży granicznej [foto, wideo]
4655Bez uprawnień, bez kasku, bez tablic – 15-latkowie uciekali przed policją [foto,wideo]
4043Zamaskowany mężczyzna ukradł gotówkę ze sklepu. Rozpoznajecie go? [WIDEO]
3690Ci kapłani odchodzą na emeryturę wśród nich Ks. Płonka
+13 / -258 mandatów za nadmierną prędkość jednego dnia. To efekt działań "Prędkość"
+12 / -2Polacy wybrali! Karol Nawrocki wygrywa w Polsce i w naszym powiecie
+11 / -4Zmarł Eugeniusz Chłapek - wieloletni radny Wodzisławia Śląskiego
+8 / -1Pijany i bez prawa jazdy uciekał przed policją. Grozi mu 5 lat więzienia
+6 / -0Od lipca wraca opłata mocowa. Rachunki za prąd poszybują
1„Masz tylko jedno życie”. Policja wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0Irena Obiegły uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
075-latek z kontrabandą. Policjanci przejęli tysiące papierosów
0Po sesji: Mieczysław Kieca z absolutorium i wotum zaufania
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert