zamknij

Biznes

Budżet obywatelski czy podział środków dla dzielnic? Władze Wodzisławia mają twardy orzech do zgryzienia

2015-11-23, Autor: mk
W tym roku po raz pierwszy w Wodzisławiu zrealizowany został budżet obywatelski. Na ten cel miasto przeznaczyło 1 mln zł. Równocześnie w dzielnicach, tak jak to już od lat funkcjonuje, rozdysponowany został kolejny 1 mln zł na inwestycje. Wiadomo już, że miasta nie stać na dalsze finansowanie obu projektów. Na który z nich postawią włodarze?

Reklama

Przypomnijmy, w 2014 roku po raz pierwszy ruszyły konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego Wodzisławia Śląskiego. Mieszkańcy zgłaszali swoje projekty, następnie były one opiniowane przez odpowiednie komórki organizacyjne, a koniec końców, w głosowaniu wodzisławianie podjęli decyzję o tym, które z proponowanych przedsięwzięć powinny zostać zrealizowane.

 

W wodzisławskim budżecie obywatelskim do podziału był milion złotych. Planowano, że w tej kwocie uda się zrealizować nie mniej niż 4 projekty, których kwota nie przekroczy 250 tysięcy złotych. - Jednak, jako że wiele z propozycji zgłaszanych przez wodzisławian szacunkowo kosztować miało mniej niż wymagane 250 tysięcy złotych, to w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowanych zostało aż 8 projektów - wyjaśnia Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowy magistratu.

 

>>Budżet obywatelski: oto 8 projektów, które wodzisławianie wybrali do realizacji - czytaj więcej

 

>>Podsumowanie budżetu obywatelskiego w Wodzisławiu - zobacz fotogalerię

Pierwszy budżet obywatelski w Wodzisławiu był traktowany jako projekt pilotażowy. Teraz już po realizacji wszystkich zadań przyszła pora na podsumowania i podjęcie decyzji czy będzie on realizowany w kolejnych latach.

 

- Te wspaniale zrealizowanych osiem projektów stawia nas przed ważnym pytaniem. W sytuacji, kiedy nie stać nas na kontynuowanie obu projektów - czyli tradycyjnego finansowania dzielnic i budżetu obywatelskiego - musimy otworzyć dyskusję i zastanowić się co dalej. Czy przyszedł czas na pozostawienie tradycyjnego podziału środków, tak jak do tej pory kluczem terytorialno-ludnościowym i realizację mniejszych zadań? Czy może czas przede wszystkim zacząć inwestować w budżet obywatelski i tutaj skupić środki? Na coś musimy się zdecydować, choć wiem, że nie będzie to prosta decyzja - mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia.

 

W budżecie miasta na rok 2016 ujęty został 1 mln zł dla dzielnic, w klasycznym podziale jaki miał miejsce do tej pory. - Jednak z uwagi na to, że właśnie trwają podsumowania pierwszej realizacji budżetu obywatelskiego, umówiliśmy się z radnymi komisji budżetu że z początkiem przyszłego roku przeprowadzone zostaną rozmowy. Musimy przedyskutować czy większą wartością dodaną są głosy wszystkich mieszkańców czy pozostawienie obecnego systemu. Może uda nam się też wypracować system mieszany, jak to jest w wielu miasta - kończy prezydent.

 

A Wy co o tym myślicie? Czy miasto powinno postawić na budżet obywatelski czy podzielić środki między dzielnice? Czekamy na Wasze opinie i komentarze

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~wodzislawianin1 2015-11-23
  13:03:47

  1 0

  Panie Prezydencie proste rozwiązanie: Każda dzielnica niech ma 500 000 złotych w ramach budżetu obywatelskiego i 500 000 złotych dla rad dzielnic. Owe 500 tyś. da szansę na realizację w każdej dzielnicy minimum 2 inwestycji, a w mieście będzie to 18 inwestycji w to co mieszkańcy wybiorą. Inna sprawa, że podział dzielnicowy nie jest jakiś super, są duże dzielnice i są małe jak Jedłownik Osiedle. W moim przekonaniu warto też zrobić jeden budżet ogólno-miejski bo w RPR warto wybudować coś co przycięgnie starsze osoby np. fontanne solankową, tężnię, zagospodarować Balaton czy park miejski, ale to zadania dla całego miasta a nie dla dzielnic.

 • ~MisBialy 2015-11-23
  13:29:59

  0 5

  To ciągle narzekanie na brak pieniędzy niczego nie usprawiedliwia, wręcz przeciwnie, źle świadczy o gospodarzu. Niektóre bloki pod jurysdykcja miasta są one nie ocieplone, nie malowane od ponad 50 lat a rozpadajace się schody są wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.

 • ~odrok 2015-11-23
  21:19:21

  0 6

  Miliona brakuje? A ile drodzy urzędnicy kosztuje rocznie utrzymanie "parku rozrywki"?
  Dajcie te pieniądze dzielnicom albo zlikwidujcie te rady. Po to ci ludzie zostali wybrani żeby decydować o lokalnej społeczności.

 • ~ 2015-11-26
  01:16:41

  0 2

  @wodzislawianin1 - dowaliłeś do pieca :) każda dzielnica po 0.5 mln? to raptem 4.5mln, obecnie to 1mln i jak widzisz jeszcze go brakuje. chyba, że piszesz o pół milionie raz na 3-4 lata. wówczas masz rację. dzielnice będą mogły w końcu coś zrealizować, co ludzie zauważą i nie będą musieć prosić się latami o inwestycję. uczciwie na każdą dzielnice przyjdzie pora w przeciągu danej kadencji prezydenta/rady. dawno już pisałem, że podział po 333 tys rocznie jest bardziej rozsądny. dzielnice są zaniedbane, a niektóre z nich z swoimi mikrobudżetami (np. 22.5tys jedłownik osiedle, mogą zapomnieć o inwestycjach). pozostaje mieć nadzieję, że radni zmądrzeją. priorytetem powinno być centrum miasta, jako wizytówka dla gości.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 1741