Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej.
– Od wielu lat prowadzone są przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim akcje, których celem jest promocja rodzicielstwa zastępczego wśród mieszkańców Powiatu – informuje Danuta Marciniak, Z-ca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim.
Promocja rodzicielstwa zastępczego prowadzona jest m.in. poprzez akcję „Każde dziecko powinno mieć dom”.
– Podczas kampanii wykorzystujemy materiały drukowane tj. ulotki i plakaty. Zamieszczamy informację w lokalnej prasie. Kręcimy filmy, które pokazują prawdziwe historie dzieci i rodziców zastępczych. Nasze rodziny zastępcze są bohaterami reportaży telewizyjnych. Jesteśmy obecni na miejskich i powiatowych imprezach i podczas ważnych wydarzeń. Organizujemy imprezy integrujące rodziny zastępcze oraz spotkania edukacyjne dla mieszkańców powiatu. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi. Zachęcamy mieszkańców do bycia rodziną zastępczą, jednocześnie pragnąc zwrócić ich uwagę na problemy, z którymi borykają się nasze rodziny zastępcze – mówi Danuta Marciniak.
Obecnie wciąż powszechnie nie odróżnia się rodzicielstwa zastępczego od adopcji, a dodatkowo nagłaśniane przez media negatywne przykłady rodzin zastępczych mogą zniechęcać potencjalnych kandydatów do podjęcia takiej działalności.
W rodzinach zastępczych umieszcza się dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub gdy władza ta została im ograniczona. Jest to tymczasowa forma opieki nad dzieckiem, które w finale ma wrócić do rodziny biologicznej lub w przypadku odebrania jej praw rodzicielskich – trafić do adopcji. Rodzina zastępcza może być spokrewniona – mogą ją stworzyć najbliżsi krewni dziecka, jak dziadkowie lub rodzeństwo; niezawodowa - może ją stworzyć zarówno dalsza rodzina, jak i osoby niespokrewnione z dzieckiem.
Jest też forma zawodowej rodziny zastępczej – jest to rodzina, z którą starosta zawiera umowę o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej, a jednemu z opiekunów wypłacane jest stałe wynagrodzenie miesięczne, rodzina otrzymuje też pieniądze na każde umieszczone w niej dziecko.
Wszyscy zainteresowani stworzeniem rodziny zastępczej w Powiecie Wodzisławskim mogą się zgłaszać do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim. Podstawowe kryteria to: bycie osobą niekaraną, niepozbawioną władzy rodzicielskiej nad biologicznymi dziećmi, bez przeciwwskazań lekarskich, zdolną do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków bytowych. Kandydaci przechodzą kilkumiesięczne szkolenie, spotkania z psychologiem i pedagogiem, przechodzą praktyki w rodzinie zastępczej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej na terenie Powiatu Wodzisławskiego oferuje wsparcie rodzinnej pieczy zastępczej. Można w nim przejść pełny proces specjalistycznego szkolenia i kwalifikacji, uzyskując uprawnienia do prowadzenia rodzinnej opieki zastępczej.
Warto dodać, że pracownicy Powiatowego Centrum szkolą kandydatów własnym, autorskim programem. „Damy dzieciom dom” to program zatwierdzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w maju br.
Program przeznaczony jest dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz dla dyrektorów prowadzących placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego. Celem szkolenia jest zapoznanie kandydatów z zasadami funkcjonowania rodzin zastępczych, typowymi problemami związanymi z opieką zastępczą oraz sposobami radzenia sobie z nimi. Ma ono też za zadanie m.in. przygotować kandydatów do zaspokojenia potrzeb rozwojowych i kompensacji opóźnień dzieci oraz wspierania więzi z rodziną naturalną.
Szkolenie obejmuje elementy prawa rodzinnego w zakresie praw dziecka, wybrane elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, wiedzę i umiejętności rozpoznania oraz oceny sytuacji rodzinnej dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach, a także informacje o zadaniach i kompetencjach organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.
Jak informuje Z-ca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim – Danuta Marciniak, w Powiecie Wodzisławskim 274 dzieci jest pod opieką rodzin zastępczych (spokrewnionych, niezawodowych i zawodowych) oraz rodzinnych domów dziecka.
Wszystkie osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodziny zastępczej moga kontaktowac się z PCPR w Wodzisławiu Śl. przy ul. Wałowej 30 (budynek tzw. starego szpitala, obok kościoła WNMP) lub pod nr tel.: 32 455 14 30.
Zobacz także: www.pcpr-wodzislaw.pl
[AKTUALIZACJA] "Czołówka" na Rybnickiej. Ogromne utrudnienia, droga jest zablokowana
10998I znów sprawiliście im radość! Seniorzy z DPS w Gorzycach dostali paczki od Św. Mikołaja [FOTO]
6467Co z ozdobami świątecznymi w Radlinie? Mamy odpowiedź Urzędu Miasta
5378Podatki w Wodzisławiu Śląskim w górę. W 2025 roku zapłacimy więcej
4190Wiemy, co dalej z KWK Rydułtowy. PGG podjęła decyzję
4005Zaniedbany pies przez urzędniczkę z Wodzisławia. Chodzi o miasto w woj. świętokrzyskim
+24 / -3Zjadł, a śmieci wyrzucił do lasu! Przyłapany na gorącym uczynku! [WIDEO]
+19 / -1Atak nożownika w Radlinie. Policjanci musieli oddać strzały!
+13 / -0Pościg ulicami Rybnika. Policja zatrzymała wodzisławianina
+12 / -018-latek pędził 111km/h w zabudowanym. Stracił prawko na 3 miesiące!
+9 / -2Zjadł, a śmieci wyrzucił do lasu! Przyłapany na gorącym uczynku! [WIDEO]
1Będzie ślisko na drogach. IMGW ostrzega!
0Chciał szybko zarobić i zainwestować euro w kryptowaluty. Odpowiednia reakcja uchroniła go od oszustwa
03,5 tys. złotych mandatu za brawurową jazdę. 20-letni kierowca stracił uprawnienia!
0Mając dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, wsiadł za kierownicę pijany. Nawet 5 lat może spędzić za kratkami
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert