W Rydułtowach nie ma już ulicy Fryderyka Engelsa. Zastąpiła ją ulica Fryderyka Chopina. Wśród propozycji nowej nazwy pojawiła się ulica Alternatywy.
To skutek obowiązywania tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Dokument zabrania nadawania ulicom, placom czy instytucjom korzystania z nazwy nawiązującej do ustrojów totalitarnych, w tym do komunizmu. Fryderyk Engels jest zaś obok Karola Marksa jednym z twórców marksizmu, ideologii, na bazie które powstał ustrój komunistyczny. Nie mógł więc dalej patronować ulicy.
W Rydułtowach przeprowadzono konsultacje społeczne. Jeszcze w maju do mieszkańców dotychczasowej ulicy Fryderyka Engelsa zostało rozesłane pismo z propozycją trzech nowych patronów ulicy: ul. Fryderyka Chopina, ul. Św. Jana Pawła II i ul. Reken. Reken to niemieckie miasto partnerskie Rydułtów.
Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się, która z nazw odpowiada im najbardziej. Mogli też składać własne propozycje. Na ponad 40 rozesłanych pism, odpowiedzi przyszły od 9 mieszkańców, z czego 7 wybrało właśnie nazwę Fryderyka Chopina.
Były też propozycje własne, m.in: Jutrzenki czy Alternatywy, ale Chopin wygrał zdecydowaną większością głosów.
Dodatkowo w dniach 17-26 lipca ogłoszono w tej sprawie konsultacje, by dać możliwość wypowiedzenia się w sprawie organizacjom pozarządowym, jednak nie wpłynęła żadna opinia.
Na tej podstawie Rada Miasta Rydułtowy podjęła 31 sierpnia stosowną uchwałę. Dokument właśnie wszedł w życie.
Uchwalenie nowej nazwy oznacza zmianę adresu dla wszystkich mieszkańców tej ulicy i tamtejszych firm i instytucji. Jednak zmiana nie pociąga za sobą konieczności wymiany dowodów osobistych czy dowodów rejestracyjnych pojazdów. Szerzej piszemy o tym tutaj: Zmiana nazwy osiedla i ulicy – czy musimy wymieniać dokumenty
Gdyby jednak mieszkańcy mieli wątpliwości, mogą kontaktować się z urzędem miasta pod nr tel. 32 45 37 437 (informacji udziela Jacek Ligaj) lub pod nr tel. 32 45 37 461 (Mirosława Pszczółka).
W Rydułtowach zmiana nazwy przebiegła spokojnie. Dla porównania w Wodzisławiu Śl. toczyła się wielomiesięczna debata nad nową nazwą Osiedla XXX-lecia PRL. Tu możecie przeczytać, czym się skończyła – Komunistyczna nazwa osiedla – już wszystko jasne.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pożar mieszkania po wybuchu petardy. Nie nadaje się ono do mieszkania, potrzebny remont i pomoc
6464"Czołówka" na ul. 1 Maja w Godowie. Cztery osoby trafiły do szpitala
4620Wyłączenia prądu w powiecie wodzisławskim. Sprawdźcie harmonogram
4402Poznajcie Polę! To pierwsze dziecko urodzone w 2025 roku w powiecie
4084Pierwsze wyłączenia prądu w nowym roku. Sprawdźcie harmonogram
3663Przynajmniej mieli spokojne święta... Znęcał się nad rodzicami i dziadkiem, trafił do aresztu!
+14 / -025-latek, pijany i bez prawa jazdy wjechał w słup
+12 / -0Z nożem w ręku chodził przy galerii. Zatrzymano go, gdy... zmieniał spodnie
+8 / -0Wezwał policję, bo chciał pozbyć się znajomych. "Gruba" impreza w Rydułtowach
+7 / -0Dzięki reakcji świadka, policjanci zatrzymali pijanego kierowcę
+6 / -0Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
1Poznajcie Polę! To pierwsze dziecko urodzone w 2025 roku w powiecie
1Groźne zdarzenie w Gorzyczkach. Kierująca uderzyła w ogrodzenie, trafiła do szpitala
0Ukradł samochód z warsztatu. Kilka metrów dalej już doprowadził do zderzenia
0Zakład Aktywności Zawodowej ma nowy samochód. Ma ułatwić codzienną działalność zakładu
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2017-09-28
21:00:41
W opinii IPNu Marks i Engels nie znajdowali się w spisie ulic przewidzianych do zmian (https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic/nazwy-do-zmiany)
Engels był przede wszystkim pisarzem, dziennikarzem i publicystą.
W 1848 tak pisał o odbudowie państwa polskiego: "Oczywiście nie chodzi tu o stworzenie jakiegoś pozoru Polski, idzie o stworzenie państwa zdolnego do życia. Polska musi zajmować co najmniej obszar z 1772 roku, musi mieć nie tylko dorzecze swych wielkich rzek, lecz także ich ujścia i musi chociażby nad Bałtykiem posiadać duży pas wybrzeża."
Rydułtowska ulica była OSTATNIĄ w Polsce ulicą Jego imienia. Tak mu Polska podziękowała...