W poniedziałek, 26 maja 2025 roku, biskup Marek Szkudło wręczył dekrety kapłanom archidiecezji katowickiej, którzy przechodzą na emeryturę. W gronie dziesięciu duchownych znalazło się sześciu proboszczów, trzech administratorów parafii oraz jeden wikariusz. Dokumenty zwalniające z obowiązków duszpasterskich wejdą w życie 26 lipca br.
Biskup Szkudło wyraził wdzięczność za wieloletnią, wierną służbę odchodzących kapłanów i zachęcił ich, by – w miarę możliwości – nadal wspierali wspólnoty swoim doświadczeniem, modlitwą i obecnością.
Ks. Krzysztof Kępka – wieloletni proboszcz parafii św. Izydora w Wodzisławiu Śląskim-Radlinie Górnym.
Ks. Jerzy Kiecka – służył w parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Orzeszu-Woszczycach, znany z zaangażowania w życie lokalnej społeczności.
Ks. Roman Laksa – proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Książenicach. Ceniony kaznodzieja i duszpasterz rodzin.
Ks. Andrzej Nowara – kierował parafią św. Antoniego i św. Wawrzyńca w Rudzie Śląskiej-Wirku, oddany pracy charytatywnej i młodzieży.
Ks. Eugeniusz Twardoch – związany z parafią NMP Królowej Polski w Czernicy, długoletni duszpasterz ceniony za skromność i stałość.
Ks. Krzysztof Grabiec – dotąd administrator parafii św. Antoniego z Padwy w Mikołowie-Recie. Posiada bogate doświadczenie duszpasterskie, szczególnie w pracy z osobami starszymi i chorymi.
Ks. Krystian Helbik – administrator parafii św. Marii Magdaleny w Wodzisławiu Śląskim-Radlinie II. Zapamiętany jako kapłan otwarty, życzliwy i oddany ludziom.
Ks. Konrad Opitek – administrator parafii św. Maksymiliana Kolbego w Szczerbicach, ceniony za duszpasterską gorliwość i aktywną pracę z młodzieżą.
Ks. Marek Wachowiak – wikariusz parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju. Przez lata posługi dał się poznać jako gorliwy spowiednik i sumienny kapłan.
Wśród przechodzących na emeryturę szczególną postacią jest ks. prałat Bogusław Płonka, długoletni proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim.
Ks. Bogusław Płonka urodził się 16 marca 1958 roku w Wodzisławiu Śląskim. Pochodzi z parafii Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego w Jedłowniku. Po ukończeniu I LO w Wodzisławiu Śl. wstąpił do seminarium duchownego w Katowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 19 kwietnia 1984 roku z rąk bp. Herberta Bednorza.
Jako wikariusz posługiwał w czterech parafiach: w Tychach, Michałkowicach, Jastrzębiu-Zdroju i Katowicach-Bogucicach. W 1998 roku został administratorem, a rok później proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śl., gdzie duszpasterzował przez 26 lat.
Był cenionym katechetą – przez 17 lat uczył religii w wodzisławskim liceum, którego sam był absolwentem. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w archidiecezji, m.in. jako dziekan dekanatu Wodzisław Śl., diecezjalny duszpasterz kobiet i nauczycieli, członek Rady Kapłańskiej, Kolegium Konsultorów oraz Rady Wydziału Duszpasterstwa.
W 2010 roku papież Benedykt XVI nadał mu tytuł kapelana Jego Świątobliwości (prałata). Brał udział w II Synodzie Archidiecezji Katowickiej jako przewodniczący Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego. Zapisał się w pamięci wiernych jako gorliwy kapłan, wychowawca i człowiek dialogu.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Powstanie nowy dworzec, łącznik i parking Park&Ride (zdjęcia)
14443Mundurowi zapobiegli bójce na A1. Padł strzał (wideo)
4720Pościg na A1, kierowcę zatrzymano w Gorzyczkach. Wspólna "akcja" policji i straży granicznej [foto, wideo]
4615Bez uprawnień, bez kasku, bez tablic – 15-latkowie uciekali przed policją [foto,wideo]
4003Zamaskowany mężczyzna ukradł gotówkę ze sklepu. Rozpoznajecie go? [WIDEO]
3579Ci kapłani odchodzą na emeryturę wśród nich Ks. Płonka
+13 / -258 mandatów za nadmierną prędkość jednego dnia. To efekt działań "Prędkość"
+12 / -2Polacy wybrali! Karol Nawrocki wygrywa w Polsce i w naszym powiecie
+11 / -4Zmarł Eugeniusz Chłapek - wieloletni radny Wodzisławia Śląskiego
+8 / -1Szybka reakcja uratowała życie mieszkańca Wodzisławia Śląskiego
+7 / -0Od lipca wraca opłata mocowa. Rachunki za prąd poszybują
1„Masz tylko jedno życie”. Policja wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0Irena Obiegły uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
075-latek z kontrabandą. Policjanci przejęli tysiące papierosów
0Po sesji: Mieczysław Kieca z absolutorium i wotum zaufania
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert