Wypowiedzenie konwencji stambulskiej przez Polskę budzi emocje. Na ten krok nie godzą się Śląskie Heksy, które wczoraj po południu zorganizowały milczący protest na rybnickim rynku.
Jak podaje GUS ponad 80% ofiar przemocy domowej to kobiety.
Policja co roku aktualizuje dane na temat ogólnej liczby ofiar przemocy, zgłoszonych w procedurze Niebieskiej Karty. W 2019 roku odnotowano ponad 88 tys. ofiar przemocy w rodzinie. Kobiety - ponad 65 tys. - stanowiły 73,8 proc. wszystkich ofiar przemocy domowej.
Zgodnie z założeniami Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Kieruje się ideą, że jest powiązanie pomiędzy przemocą z nierównym traktowaniem. Stąd założenie, że walka ze stereotypami i dyskryminacją skuteczniej przeciwdziałają przemocy.
Wg konwencji stambulskiej znajduje się punkt jasno mówiący o tym, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja czy tzw. „honor” nie będą uznawane za usprawiedliwienie dla wszelkich aktów przemocy objętych jej zakresem. Konwencja określa również tzw. płeć społeczno-kulturową, która oznacza społecznie skonstruowane role, zachowania, działania i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn.
Konwencja została ratyfikowana w 2015 roku i już wtedy budziła dyskusję. Jej przeciwnicy wskazywali, że jest niezgodna z konstytucją oraz stanowi zagrożenie dla polskiej tradycji rodziny.
W ostatnim czasie przedstawiciele rządu zaczęli głośno mówić o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej. Mówiła o tym minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
- Nie możemy pozwolić na narzucanie Polsce jakichkolwiek treści ideologicznych, które nie są zgodne z polską konstytucją i zasadami obowiązującymi w naszym kraju - powiedziała Maląg.
W ostatnim czasie negatywnie o konwencji mówiła też wicepremier Jadwiga Emilewicz.
- Konwencja budzi ogromne kontrowersje, popieram jej wypowiedzenie – oznajmiła na antenie Polsat News.
Z kolei przeciwnicy wypowiedzenia konwencji stambulskiej argumentują, że działania rządu doprowadzą do de facto – legalizacji przemocy domowej.
- To Konwencja i fakt jej ratyfikowania przez Polskę uniemożliwia legalizację przemocy w rodzinie na wzór kremlowski (w Rosji "pierwsze pobicie" nie jest przestępstwem). PiS i Ordo Iuris to wiedzą, bo sprawę pierwszego projektu "legalizacji po kremlowsku" przegrali w 2019 roku, dzięki naszemu oporowi! - tłumaczą przedstawiciele Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem oraz Centrum Praw Kobiet.
Jak dodają, „fundamentaliści z Ordo Iuris i z PiS celowo nazywają Konwencję Antyprzemocową "konwencją stambulską", żeby ukryć fakt, że dotyczy ona ochrony przed przemocą domową”.
- Jest to część "Agendy Europe" w zakresie strategii językowych przyjętych przez fundamentalistów. Nie pomagajmy im! Mówmy i piszmy o Konwencji Antyprzemocowej, o przemocy domowej, o przemocy w rodzinie, o biciu, znęcaniu się, o ofiarach i katach. Piszmy, jak jest – czytamy w komunikacie.
Przeciwnicy wypowiedzenia konwencji spotkali się wczoraj w Warszawie pod siedzibą Ordo Iuris, by wyrazić swój sprzeciw.
Z kolei Śląskie Heksy pojawiły się w piątek po południu na rybnickim rynku. Urządziły milczący protest. Miały ze sobą transparenty z hasłami:
- Nie będziemy ofiarami
- Nie dla przemocy domowej! Konwencja musi zostać!
- W Polsce ponad 70% zgłoszeń przemocy dotyczy przemocy wobec kobiet
- Wczorajszy protest wyrażał naszą niezgodę na dążenie władzy do wypowiedzenia Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Doskonale wiemy, że na przemoc najbardziej narażone są kobiety i dzieci, dlatego wszelkie próby pomocy najsłabszym poprzez wprowadzanie określonych uregulowań prawnych są potrzebne i wskazane. Nigdy nie zlikwidujemy tego zjawiska, natomiast musimy robić wszystko, aby je zminimalizować. Ofiary ciągle są niedostatecznie chronione i pozostawione same sobie - mówi jedna z organizatorek prostestu Iwona Kalinowska.
Podkreśla ona, że ciągle spotykam kobiety zmuszone do życia ze swoim oprawcą pod jednym dachem.
- I dzieci, ofiary przemocy domowej, które poprzez jej doświadczanie zmagają się z różnymi zaburzeniami - mówi.
Śląskie Heksy przeszły się przez rynek i deptak zwracając na siebie uwagę przechodniów.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
8829Plac wodny, wieża wspinaczkowa? Sporo nowości w Rodzinnym Parku Rozrywki. Zobaczcie wizualizacje [FOTO, WIDEO]
6240Sławomir Mentzen będzie w Wodzisławiu Śląskim – kolejny przystanek kampanii prezydenckiej
3685C-Bool, Gabor i Sławomir - to gwiazdy tegorocznych Dni Miasta, i nie jedyne
3214Transportowcy z Wodzisławia Śląskiego dopięli swego? Podatki zostaną obniżone
3049Sławomir Mentzen będzie w Wodzisławiu Śląskim – kolejny przystanek kampanii prezydenckiej
+21 / -7Wyłączenia prądu w powiecie. Będzie ich sporo [HARMONOGRAM]
+11 / -0Chciał się zabić... uratowali go wodzisławscy policjanci!
+14 / -4Otwarcie nowej siedziby biblioteki w Pszowie. Działać będzie od jutra
+10 / -0Sporo wyłączeń prądu. Utrudnienia w powiecie również dziś [HARMONOGRAM]
+11 / -2Konkurs na start-up w zakresie zielonych innowacji. Został tydzień na zgłoszenie! [WIDEO]
1Młodzież z Akademii Top Team poleciała na Cypr. Tam będą reprezentować Polskę
0Trzy mandaty dla sprawcy i jeden dla poszkodowanego. Dotkliwe skutki drobnego "otarcia"
0Nielegalny TikTok, pornografia na porządku dziennym. Szokujące wyniki raportu o dzieciach w sieci
0Są urlopy, jest i zasiłek macierzyńskie dla rodziców wcześniaków. Do zmiany w prawie rękę przyłożyli rybniczanie
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~pietruch 2020-07-25
22:02:50
Były wybory, były. Owe Śląskie Heksy mogły wybrać inaczej.