W ostatnim czasie informowaliśmy o podpisaniu porozumienia pomiędzy miastem Wodzisław Śląski a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W ramach współpracy Miasto ma wybudować drogę, a KSSE podzieli działki. W Olszynach powstaną nowe miejsca produkcyjno-usługowe.
Nie jest tajemnicą, że rejon przemysłowy Olszyny cieszy się dużym zainteresowaniem. Głównie ze strony inwestorów, a co za tym idzie także mieszkańców, którzy znajdują tam zatrudnienie. W związku z wyraźnym rozwojem terenów inwestycyjnych „Olszyny” – w tym również z wykorzystaniem instrumentu Polskiej Strefy Inwestycji „Decyzji o wsparciu” wydanej przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. dla dwóch inwestorów (Eko-Okna S.A. oraz Plast-Arte Sp. z o.o.) KSSE S.A. planuje intensyfikację aktywizacji gospodarczej pozostałych działek na tym terenie – w tym nieruchomości objętych statusem sse położonego w strefie inwestycyjnej Olszyny o powierzchni ok. 21,5 ha.
W związku z tym 14 lutego br. podpisane zostało Porozumienie o współpracy pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, a Miastem Wodzisław Śląski.
Póki co wymagana jest jednak budowa wewnętrznego układu dróg, dzięki którym działki inwestycyjne będą mogły być ze sobą połączone.
Działania aktywizacyjne wymagają na dzień dzisiejszy również m.in. budowy wewnętrznego układu drogowego, który skomunikuje działki inwestycyjne z istniejącymi drogami, gdyż obecnie, działki objęte statusem sse, nie posiadają bezpośredniego dostępu do drogi. W ramach współpracy z Miastem wspólnie podejmiemy działania-określone w porozumieniu- zmierzające do budowy drogi, która umożliwi przemysłowe wykorzystanie obszaru zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, równocześnie nastąpi również adekwatna równoległy dobór działań marketingowych w celu przedstawienia przyszłym inwestorów tych terenów inwestycyjnych – mówi Mirella Jezierska, Menadżer ds. Promocji i Komunikacji Medialnej.
Aktualnie opracowywana jest koncepcja podziału nieruchomości. Opracowany tam będzie ślad drogi oraz nowe obszary inwestycyjne KSSE. W nowym rejonie inwestycyjnym na Olszynach prowadzona będzie działalność produkcyjno-usługowa.
Na tym obszarze zgodnie z przeznaczeniem określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego będzie mogła być prowadzona działalność produkcyjno-usługowa. Tego typu działalność ściśle powiązana jest z generowaniem nowych miejsc pracy i uzależniona jest od typów przedsiębiorców, którzy docelowo pojawią się na miejscu ze swoimi nowymi inwestycjami – dodaje Mirella Jezierska.
Warto nadmienić, że prawie wszystkie firmy, które działają na tym terenie zatrudniają pracowników z regionu. To ważna informacja dla mieszkańców, ponieważ będą mogli oni liczyć na ponad 1000 nowych miejsc pracy.
Niemal wszystkie firmy przemysłowe, które realizują swoje inwestycje w ramach instrumentu Polskiej Strefy Inwestycji, w zdecydowanej większości swoich kadr zatrudniają właśnie pracowników z regionu. Jeżeli chodzi o sektory inwestycji, to inwestorami w ramach PSI są zazwyczaj firmy – różnej wielkości – od małych, przez średnie do dużych – o charakterze przemysłowym, produkcyjnym, usług okołoprzemysłowych, logistycznych czy magazynowych. Biorąc pod uwagę wielkość obszaru - zarówno objętych statusem sse, jak i działek w bezpośrednim sąsiedztwie), na podstawie doświadczeń rozwoju innych nieruchomości, można szacować, że w wieloletniej, docelowej perspektywie na działkach o powierzchni ok. 30 ha – powstać może nawet ok. 1300 dodatkowych nowych miejsc pracy – tłumaczy Menedżer ds. Promocji i Komunikacji Medialnej KSSE.
Trwają już pierwsze prace. Zgodnie z porozumieniem KSSE w najbliższym czasie dokona podziału geodezyjnego nieruchomości, a miasto wykona dokumentację techniczną budowy drogi. Drugi etap zależny jest od możliwości pozyskania funduszy unijnych.
Pierwsze prace już się rozpoczynają, zgodnie z Porozumieniem KSSE S.A. zamierza w najbliższym czasie uruchomić wykonanie podziału geodezyjnego nieruchomości, natomiast Miasto w ramach działań w pierwszym etapie wykona dokumentację techniczną dotyczącą budowy układu drogowego. Szacuje się, drugi etap budowlanej części przedsięwzięcia inwestycyjnego będzie zsynchronizowane z kwestią możliwości pozyskania funduszy unijnych – lub kwestią pojawienia się nowych inwestorów zainteresowanych realizacją własnych inwestycji. Uruchomienie powyższych zadań – przy spełnieniu powyższych warunków - możliwe będzie od przyszłego roku – wyjaśnia Mirella Jezierska.
To może być kolejna kluczowa inwestycja dla mieszkańców. Jesteście zadowoleni z perpsektywy nowych miejsc pracy?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Policja zakończyła poszukiwania 17-latka. Nastolatek odnalazł się cały i zdrowy
21225Zatrzymano trzech policjantów z Wodzisławia Śląskiego. Czynności cały czas trwają
14928Targowisko przeniosło się na ul. Rzeczną. "Warunki są skandaliczne"
14344Syrynia: wypadek na skrzyżowaniu Raciborskiej i Bukowskiej. Do szpitala trafiło 5-letnie dziecko
6936Rodzice walczą o zapisanie dzieci do SP nr 4. Mają problem z przemeldowaniem
6392Zatrzymano trzech policjantów z Wodzisławia Śląskiego. Czynności cały czas trwają
+34 / -7Wiceprzewodniczący Rady Miasta opuszcza koalicję. Szatyło: Obecna koalicja przestała spełniać swoje zadanie
+16 / -3Kolizja w Syryni. Sprawcą poszukiwany listem gończym Czech!
+13 / -1Poszukiwania zakończone. Mundurowi odnaleźli ciało 37-latka ze Skrzyszowa
+20 / -9Policjant po służbie zapobiegł tragedii. Kierujący miał 3 promile!
+11 / -1Karol Nawrocki w Radlinie: "Polska albo będzie wielka, albo jej nie będzie"
1Karol Nawrocki w Jastrzębiu-Zdroju: „Strzelano do górników, którzy upominali się o swoją przyszłość”
1Przeciekający dworzec w Wodzisławiu Śląskim. Doszło do awarii
0Poważny wypadek na drodze Racibórz-Pszczyna. Kierowca był reanimowany
0Szukasz miłości w internecie? Nie daj się oszukać!
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert