Prawdopodobnie niesprawny piecyk gazowy był przyczyną zatrucia do jakiego doszło w jednym z budynków jednorodzinnych przy ul.Cichej w Wodzisławiu Śląskim. Staż pożarna apeluje o szczególną dbałość w zakresie utrzymania przewodów spalinowych.
Do zdarzenia doszło w sobotę 7 stycznia w godzinach wieczornych. 24-letnia kobieta po wyjściu z łazienki zasłabła i spadła ze schodów. Z przeprowadzonego na miejscu zdarzenia wywiadu medycznego przez ratowników wynikało, że dolegliwości, na które skarżyła się kobieta mają związek z podtruciem tlenkiem węgla. Poszkodowana została zabrana do szpitala w Wodzisławiu Śląskim na szczegółowe badania.
Dokonane przez strażaków pomiary na obecność tlenku węgla potwierdziły jego obecność w budynku. Stężenia były na tyle duże, że zagrażały życiu. Gdyby nie specjalistyczne detektory nie byłoby możliwości wykrycia tego niebezpiecznego gazu.
To nie jedyne tego typu zdarzenia na terenie naszego powiatu w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że największa tragedia miała miejsce 28 grudnia, gdzie przypuszczalnie w wyniku nieprawidłowości w pracy piecyka gazowego doszło do śmiertelnego zatrucia 14-letniej dziewczyny.
8 stycznia natomiast strażacy dwukrotnie interweniowali w budynkach jednorodzinnych, gdzie dochodziło do zapalenia się sadzy kominowych. W pierwszym przypadku do zdarzenia doszło w nocy przy ul. Iwanowicza w Radlinie. Do drugiego - na ulicy Stromej w Wodzisławiu Śląskim w godzinach wieczornych. W obu przypadkach po ugaszeniu pożarów wezwani na miejsce mistrzowie kominiarscy wydali zakaz użytkowania przewodów spalinowych.
- W związku z zagrożeniami jakie stwarza tlenek węgla oraz osadzająca się w kominach sadza apelujemy o szczególną dbałość w zakresie należytego utrzymania przewodów spalinowych. Powinny być one czyszczone minimum cztery razy w roku a przynajmniej raz na rok powinno się przeprowadzać przegląd stanu technicznego. Należy także zwrócić baczną uwagę na właściwą wentylację. We wszystkich tych kwestiach gotowi są pomóc kominiarze – przypomina bryg. Jacek Filas z wodzisławskiej straży pożarnej.
I jak dodaje, to co może zwiększyć nasze bezpieczeństwo to zainstalowanie czujek tlenku węgla i czujek dymowych. Tam gdzie użytkowane są piecyki gazowe do podgrzewania wody szczególnie polecane są czujki tlenku węgla. - Tego rodzaju urządzenia uratowały życie już wielu ludziom – podkreśla strażak.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Miesiąc do Wigilii. Na rynku stanęła choinka!
6120Pożar w Turzy Śląskiej. Przy Bogumińskiej palił się budynek
5580Już wkrótce pociągi odjadą z przystanku "Wodzisław Śląski Centrum". Znamy datę otwarcia peronu!
4799Zaginiona 17-latka odnaleziona!
4566Jest pozwolenie na budowę. Mamy wizualizację kompleksu sportowego w Radlinie [ZDJĘCIA]
4242Wyprzedzał na podwójnej ciągłej i doprowadził do wypadku! Jedna osoba trafiła do szpitala
+19 / -0Wylądował samochodem na środku ronda. Wydmuchał ponad 2 promile!
+20 / -1Pijana matka przyjechała do przedszkola. Chciała odebrać syna
+16 / -0Wyjęła z bankomatu nie swoje pieniądze. Jej postawa zasługuje na pochwalę
+14 / -0Zatrzymano grupę przestępczą. Wyłudzili 14 mln zł
+13 / -1Zmiana klimatu w Wodzisławiu. Miasto przygotowuje się do złożenia wniosku
2CHARLIE i BRAVO - stopnie alarmowe znów przedłużone
1Arcybiskup zdecydował. Z okazji Barbórki i Andrzejek w piątek dyspensa
1Nadeszły mrozy. Pamiętajmy o bezdomnych
1Porwali mu partnerkę, żądali okupu! Przez zazdrość zapłacił mandat
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert