zamknij

Biznes

Czy niedzielny zakaz handlu zostanie poluzowany?

2019-02-07, Autor: tora

Waży się przyszłość zakazu handlu w niedzielę. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w ustawie ograniczającej handel w siódmym dniu tygodnia.

O analizach i możliwych zmianach w ustawie mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek podczas briefingu prasowego.

Reklama

- W każdej ustawie jest kluczowy dział „Ocena skutków regulacji”. I po pewnym czasie działania danej ustawy przyglądamy się jak ustawa w praktyce działa, bo co innego jest na papierze czasami, a co innego w rzeczywistości. To dotyczy każdej ustawy i podobnie ustawy o wolnych niedzielach. Dlatego dzisiaj dokonujemy przeglądu tego jaki wpływ miała ta ustawa na mniejsze sklepy, większe sklepy, rodzinne, ale przede wszystkim na ludzi [...] i tutaj również w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem – mówił prezes rady ministrów.

W podobnym tonie wypowiadała się Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii w radiu RMF FM. - Nie ma takiej sytuacji, w której pod wpływem danych nie zmienia się decyzji wcześniej podjętych. Tu mamy pewne bazowe dane - stwierdziła minister. - Jeśli drobni, mali właściciele sklepów jasno zakomunikują i powiedzą, że dla nich jest to istotne rozszczelnienie nieco tego systemu i że model obowiązujący na przykład w ubiegłym roku był wystarczający, [...] to wówczas pewnie możliwa jest korekta ustawowa - podkreślała Jadwiga Emilewicz.

Jeszcze w grudniu głośno było o możliwości zaostrzenia przepisów ograniczających handel. Mówiło się o dwóch podstawowych kwestiach – po pierwsze o wydłużeniu zakazu, który miałby obowiązywać od godz. 22.00 w  soboty do godz. 5.00 w poniedziałek, a po drugie – o wprowadzeniu regulacji, która zapobiegałaby omijaniu ustawy przez sklepy, które funkcjonowały w niedziele jak placówki pocztowe.

Najnowsze badanie, przeprowadzone  przez IBRiS odnosi się do zakazu handlu we wszystkie niedziele i pokazuje już decydowaną przewagę przeciwników takiego rozwiązania. Aż 68 proc. ankietowanych jest przeciwnych wprowadzeniu całkowitego zakazu handlu w niedziele (w tym 45 proc. zdecydowanie, a 23 proc. raczej przeciwnych), podczas gdy 28 proc. popiera to rozwiązanie (w tym 19 proc. zdecydowanie, a 9 proc. raczej popiera).

Jednocześnie 47 proc. respondentów uznało, że dwie niedziele handlowe w miesiącu są rozwiązaniem optymalnym, które powinno być kontynuowane. Czy Wy podzielacie tę opinię?

Więcej na ten temat przeczytacie na portalu śląskibiznes.pl.

Oceń publikację: + 1 + 45 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~Rychu 2019-02-07 14:06:54

    "Przyglądamy się jak ustawa działa w praktyce" - akurat. Po prostu wyszło im w badaniu, że dalsze ograniczanie handlu w niedzielę spowoduje zmniejszenie ich elektoratu i spadek poparcia.

    18 10
  • ~pietruch 2019-02-08 10:00:33

    ~Rychu dokładnie :) Moim zdaniem, nie trzeba być wybitnym naukowcem, wróżbitom, nie trzeba badań i analiz, żeby stwierdzić że Polacy (będący na dorobku) podobnież jako jeden z najbardziej zapracowanych narodów czas na zakupy ma po pracy (po której pada) albo w weekendy. Weekendy ograniczono do soboty, a na sklepach w soboty jest masakra. Poparcie projektu nie ma szans na poparcie na dłuższa metę. Oczywiście dla emeryta może być zamknięte nawet i w sobotę i to jest te 19% zdecydowanie popieram.

    10 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji powinien organizować turnieje dla graczy komputerowych?
Oddanych głosów: 304