zamknij

Biznes

Czy stać nas na obietnice wyborcze PiS? - Komentarz eksperta

2019-02-26, Autor: ap

Kampania wyborcza 2019 rozpoczęta. Prawo i Sprawiedliwość podczas ostatniej konwencji zapowiedziało nowe programy społeczne tj.: 500 + od pierwszego dziecka, „13stki” dla emerytów czy brak podatku dla osób do 26. roku życia. Czy budżet Polski stać na spełnienie tych obietnic? Odpowiada ekonomista prof. Bartłomiej Gabryś z Uniwersytety Ekonomicznego w Katowicach.

- Tą drogą, którą rozpoczęliśmy 3 lata temu, chcemy iść dalej – mówił podczas konwencji Jarosław Kaczyński.

Reklama

Prezes PiS poinformował, że nowym punktem programu Prawa i Sprawiedliwości jest 500+ od pierwszego dziecka. - Drugi punkt to pomoc dla ludzi młodych, wchodzących w życie. Do 26 roku życia bez podatku dla pracowników. Mamy w planie obniżenie PIT-u pracowniczego, a także pomoc dla emerytów, w postaci „13stki” dla każdego emeryta – zadeklarował szef PIS-u.

Zapowiedziano nawet konkretne daty realizacji programów. Świadczenia dla emerytów wypłacane mają być już od maja, 500+ na każde dziecko natomiast funkcjonować ma od lipca tego roku.

Przewidywany koszt implementacji zaprezentowanych propozycji, szacowany jest na poziomie minimum 40 mld zł rocznie. Czy to nie za dużo dla budżetu państwa?

- Klasyk zwykł mawiać, że nie ma darmowych obiadów. Dla większości z nas kwota już 40 mln jest trudno wyobrażalna, zatem, aby uzmysłowić skalę tego wydatku – tegoroczny budżet Polski po stronie wydatków to nieco ponad 400 mld zł. Mówimy zatem o kwocie bliskiej jednej dziesiątej budżetu Polski. Tegoroczny deficyt budżetowy to około 28,5 mld złotych. To jednoznacznie unaocznia skalę wydatków – mówi Bartłomiej Gabryś.

- Co więcej, najkosztowniejsza jego część, „500 plus na pierwsze dziecko”, to stały koszt i wydatek na kwotę około 17 mld zł. To gigantyczne obciążenie budżetowe, trudne do utrzymania w czasach świetnej koniunktury, a wiele wskazuje na to, że zbliżamy się do spowolnienia gospodarczego, gdzie przyrosty PKB nie będą już tak znaczące. Ma to określone konsekwencje dla reguły niezadłużania się Państwa powyżej wartości 3% PKB – dodaje ekonomista.

Więcej na ten temat przeczytacie na portalu slaskibiznes.pl.

Czy 500+ na pierwsze dziecko to dobry pomysł?
Oddanych głosów: 1116

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~pietruch 2019-02-26 12:21:02

  Kupowanie głosów i władzy. Inflacja będzie szła w górę, pieniądz traci wartość bo pojawia się na rynku bez pokrycia. Za tymi pieniędzmi nie ma produkcji a tylko konsumpcja.

  27 19
 • ~Baraba Rabara 2019-02-26 14:34:31

  500+ tak, ale nie dla bogaczy, proste

  21 12
 • ~orlik 2019-02-26 16:28:45

  Tyle ciekawych rzeczy się dzieje, a tu newsów jak na lekarstwo. Jak się już coś pojawi, to są to jakieś żałosne wypociny nie mające nic wspólnego z miastem/powiatem. Ostatnio nie wchodziłem na ten portal prawie miesiąc i co? widzę, że nic nie straciłem. Ten portal już całkiem zszedł na psy. Weźcie to lepiej zamknijcie i zostawcie sobie tylko rybnik.com.pl tak jak kiedyś, bo widać że nie dajecie rady. Gańba.

  29 4
 • ~toomann 2019-02-26 19:34:24

  Chciałbym tylko przypomnieć. że 500+ na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego, "trzynasta emerytura", brak podatku dochodowego dla młodych - to wszystko propozycje PO. I wtedy budżet to miał wytrzymać i na wszystko było pokrycie w przychodach. PiS zrobił "krok w przód" i ma to uchwalić, to już wielkie larum, że budżet pęknie.
  Szanowne POKO, KOD, tupolska.pl et consortes - naprawdę macie już takie rozdwojenie jaźni? Jka to był "Wasz" projekt, to OK, a teraz to już nie?

  11 23
 • ~Kawa 2019-02-26 19:58:59

  Abstrahując od sympatii i antypatii politycznych i dyskusji na niskim poziomie, polecam chwycić się pracy, solidnej, przemyślanej pracy a wtedy nikomu nie będzie w głowie siedzenie na socjalu.
  500, brak podatków, 13, 14 i 25 emerytury to są cudze pieniądze, zawsze zabrane komuś wbrew woli, nie należą się wam, za to sowita pensja za pracę już tak.

  22 3
 • ~pietruch 2019-02-26 21:49:59

  Dostałem większość minusów bo powiedziałem prawdę. Za rozdanym pieniądzem nie ma żadnej produkcji a jest konsumpcja. Czy Wy to rozumiecie? Im więcej pieniądza bez pokrycia tym mniejsza jego wartość? Jeśli każdy z Was dostałby garnek kurde złota to kto by ten garnek złota od Was kupił skoro każdy by go miał? Ale nie każdy by miał chlebek, masełko, paliwo. Towar bardziej pożądany od złota w takiej rzeczywistości. To wszystko zmierza do tego, że będziemy pragnąć wprowadzenia euro - niszczą złotówkę.

  22 8
 • ~adma 2019-02-27 07:25:32

  A w niedzielę były jakieś biegi na wilchwach - pomyślałem że na tuwodzisław dowiem się co to było. Ale NIE ! Po co mi czytać o tym co widzę w każdych informacjach?!

  13 1
 • ~Wodzisławianin 2019-02-27 07:37:10

  Po pierwsze zacznę od przykładu, który może być przejaskrawiony, ale myślę trafny. Nasz czołowy polski piłkarz grający w Bayern Monachium i jego szanowna małżonka. Pytanie – czy im jest niezbędne 500+ ? Takich i im podobnych ludzi są setki! Gdzie Urząd Skarbowy i kryterium dochodowe? Dla ludzi z bardzo niskimi dochodami, bezrobotnymi zarejestrowanymi w UP (oczywiście kontrolowanymi pod kątem zatrudnienia „na czarno”) - owszem tak.
  Po drugie – teraz rząd promuje rodzenie dzieci i na każde z nich 500+. Pytanie – co po 18 roku życia kiedy kończy się 500+ i kiedy tak naprawdę rodzice tego młodego człowieka potrzebują pieniędzy chociażby na dalszą edukację? Wydatki nieporównywalnie większe, a pomoc państwa zakończona!
  13 pensja dla emerytów – jak najbardziej tak lecz również z uwzględnieniem kryterium dochodowego.
  Reasumując – nie podlega to dyskusji, że PiS w przeciwieństwie do PO zaczął coś robić dla zwykłych ludzi lecz z ostatnim programem 500+ pojechał po przysłowiowej „bandzie” !!!

  15 3
 • ~pietruch 2019-02-27 10:05:37

  ~Wodzisławianin ale te 500+ to program socjalny czy promujący demografię. Jeśli socjalny to próg zarobków powinien być i na 1 i na 10 dziecko. A jeśli promujący demografię to powinien być dla każdego dziecka bez jakiegokolwiek progu zarobków. Natomiast inne progi świadczeń np. 1 dziecko 300, drugie 400, trzecie 500... i tak np. do 5 a dalej już bez progresji. Wiem, że to niemoralne, ale ktoś tyrający w pracy na podatki nie powinien mieć gorzej od kogoś w domu z 6-9 dzieci - to nie jest normalne. Niestety PiS wiele rzeczy robi na pałę i efekt jest bez przemyślenia.

  11 6
 • ~siwy 2019-03-12 11:09:51

  Oczywiście że nas stać jednak trzeba przyznać że niezależnie od Partii jest to element kontroli społeczeństwa a pan Morawiecki to bankier i będzie dbał tylko o to żebyśmy się zadłużali i byli w rękach bankierów. Musicie to zrozumieć niezależnie czy lubicie czerwonych czy zielonych czy żółtych czy białych czy lewych czy prawych czy centrum.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na jaki komitet zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Oddanych głosów: 1276