zamknij

Wiadomości

Dekomunizacja w Radlinie. Mieszkańcy wybrali nowe nazwy ulic

2017-05-30, Autor: mk
Do 21 maja mieszkańcy ulic Pawła Findera i Józefa Wieczorka w Radlinie mogli wybierać spośród nadesłanych wcześniej (przez nich samych) propozycji nowych nazw dla swoich ulic. Urny rozstawione w kilku punktach w mieście, były elementem prowadzonych przez miasto konsultacji społecznych w temacie zmian nazw ulic, w związku z tzw. "ustawą dekomunizacyjną". Jak kształtują się wyniki?

Reklama

Mieszkańcy ul. P. Findera w większości wybrali dawną nazwę tej ulicy, czyli ul. Wolności. Ta propozycja spotkała się z największym zainteresowaniem wyprzedając inne takie jak ul. Sportową, czy ul. Kwiatową (propozycja dotyczyła wydłużenia obecnej ul. Kwiatowej o budynki dzisiejszej Findera).

Z kolei mieszkańcy ul. J. Wieczorka spośród zaproponowanych propozycji w zdecydowanej większości wybrali zmianę na "imiennika" obecnego patrona, czyli przedwojennego rybnickiego boksera, Józefa Wieczorka. Na propozycje Józefa Piłsudskiego oddano tylko jeden głos, zaś propozycje Górniczego Stanu oraz Mleczna, nie zebrały ani jednego głosu.

W głosowaniu na nowe nazwy ulic wzięło udział kolejno: 31,4 % mieszkańców ul. Findera oraz 48,3 % mieszkańców ul. Wieczorka.

Wyniki głosowania zostały przedstawione działającej przy Radzie Miasta komisji ds. przeprowadzenia procedury zmian nazw ulic na terenie Radlina. Komisja wystosowała pismo do Rady proponując wskazane przez mieszkańców zmiany.
To Rada Miejska na jednej z kolejnych sesji podejmie uchwałę w sprawie zmian tych nazw.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~mwh 2017-05-30
  12:16:18

  11 7

  Z całym szacunkiem dla tego człowieka, ale czym się zasłużył ów Józef Wieczorek, tylko tym, że był bokserem, a może wygrał Olimpiadę albo dostał jakiś medal albo order? Czy istnieje jakaś jego rzetelna biografia? Jego jedyną zasługa jest to że nazywa się tak samo jak komunista Józef Wieczorek. Już lepiej jak byście nazwali ulicę im. Leszka Blanika bo to osoba z Radlina, która coś osiągnęła. Jak widać na ul. Wieczorka mieszkają idioci, którym wszystko jedno byle im Wieczorka nie zabiorą! Ciekawe czy radni z Radlina poprą tą bezsensowną?

 • ~cyklop 2017-05-30
  13:35:09

  10 8

  mwh - tak ludzie zdecydowali, wyzywanie ich od idiotów mija się z celem. Trochę szacunku dla nich i śp. J.Wieczorka! Moim zdaniem przez ludzi przemówił praktycyzm. W końcu czy nazwa ulicy jest aż tak ważna? Mieszkali na Wieczorka, chcą mieć dalej Wieczorka, żeby życia sobie nie komplikować.
  Trzeba byłoby sobie zadać pytanie, czy ogólnie ta ustawa antykomunistyczna ma sens

 • ~Dr Svevo 2017-05-30
  15:22:57

  7 5

  Zgadzam się ~mwh~ z tymi Wieczorkami to istna kpina!

 • ~francik 2017-05-30
  17:36:10

  8 4

  ja za to uważam że żadnej kpiny nie będzie jak szanowni radni nadają jednej z ulic nazwę :
  ul. UKOCHANYCH BRACI KACZYŃSKICH
  a druga nazwa to :
  ul. BOHATERA GENERAŁA MACIEREWICZA
  przecież to całkiem przyzwoite i na czasie nazwy prawda ?

 • ~mwh 2017-05-31
  07:50:27

  6 1

  @cyklop - praktycyzm czy nie, trzeba być totalnie ograniczonym umysłowo aby ulice miast czy gmin zmieniać na osobę która po prostu tak samo się nazywa. Poszukajcie więc Lenina, Marksa i Engelsa, mogli nic nie zrobić, nic wielkiego nie znaczyć ani osiągnąć, wystarczy że nazywają się dokładnie tak samo jak komunista. To, że mieszkańcy Wieczorka nie mają tej świadomości, nie oznacza, że Rada Miejska Radlina ma tak samo idiotycznie się zachować. Są dziesiątki ważniejszych osób związanych z Radlinem i całym powiatem wodzisławskim, którym należy się upamiętnienie i które znaczyły dla tej ziemi tyle co nie dwóch ale 10 Józefów Wieczorków razem wziętych.

 • ~wodzislawianin1 2017-05-31
  08:56:04

  3 1

  mwh - całkowita racja. Poza tym, że Józef Wieczorek nazywa się tak samo jak Józef Wieczorek, to zmiana patrona ulicy musi mieć porządne uzasadnienie MERYTORYCZNE, a takim uzasadnieniem nie jest zbieżność nazwisk. Jak widać, takiego uzasadnienia zabrakło już tzw. "komisji ds. przeprowadzenia procedury zmian" , pozostaje liczyć na to, że radni z miasta Radlin wykażą się większą inteligencją.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 68