zamknij

Wiadomości

Dziki ryją w Wodzisławiu. Czy da się coś z tym zrobić?

2020-10-01, Autor: Aleksandra Bienias

Watahy dzików coraz częściej stają się nieproszonymi gośćmi w ogródkach mieszkańców Wodzisławia i powiatu. Temat podchwycili ostatnio radny Mariusz Blazy. Prezydent Wodzisławia - Mieczysław Kieca w sprawie dzików interweniował w Warszawie.

Reklama

O tym, że dziki stanowią realne zagrożenie boleśnie przekonują się mieszkańcy naszego powiatu, którzy raz za razem naprawiają wyrządzane przez watahy szkody:

- Problem z dzikami od dawna przestał dotyczyć pojedynczych osób, stał się problemem całych ulic, rejonów i dzielnic - podkreśla radny Mariusz Blazy.

Na potwierdzenie swoich słów zaprezentował film z ulicy Mszańskiej:

Nieproszeni goście niszczą pola uprawne, trawniki i elementy architektury ogrodowej, dewastują ogrodzenia i wszystko co napotykaja na swojej drodze.

Czyj jest dzik?

Radny Blazy nie krył swojego zniecierpliwienia:

- Od dawna przysłuchuję się i przygladam odbijaniu piłeczki z jednej strony na drugą. Miasto - Powiat, Powiat - Miasto, a mieszkańcy nadal są nękani co noc przez stada dzików.

Do dyskusji włączył się równiez radny Józef Szymaniec, który przywołał wypowiedź Mieczysława Kiecy pod jednym z postów autora dzisiejszej interpelacji:

Niestety, dzik jest dziki, nie miejski - pół żartem, pół serio. Jako zwierzyna dziki formalnie należą do Skarbu Państwa. Ale tak zupełnie poważnie, bo wiem, że problem jest naprawdę duży: oczywiście jako miasto podejmujemy wiele działań, które wykonać możemy. [...] W zeszłym tygodniu w urzędzie odbyło się spotkanie, w którym udział wziął pan starosta, czyli osoba najbardziej odpowiednia do zgłoszenia tego problemu, działająca z ramienia Państwa Polskiego. I to jest kolejna rzecz - taka petycja skierowana do władz miasta na niewiele się zda. Formalnie będziemy ją musieli po prostu przekazać do organu, do którego dziki "należą". Może zjednoczymy siły i taką petycję przekażemy pani senator?

Wodzisławski dzik w Warszawie

Uderz w stół a nożyce się odezwą. Prosto z Warszawy odezwał się prezydent Wodzisławia - Mieczysław Kieca, który przebywał na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. 

- Właśnie na KRWIST, bezpośrednio do ministra, zgłosiłem konieczność podjęcia prac nad prawem łowieckim i ustawami pokrewnymi w związku z problemami naszych mieszkańców z dzikami. Otrzymałem zobowiązanie MSWiA do zajęcia się tym tematem - napisał na swoim profilu Mieczysław Kieca.

Jak deklaruje przedstawił przedstawicielom rządu problemy mieszkańców Wodzisławia, bałagan, jaki jest związany z własnością dzika i odpowiedzialnością samorządu, która jest nieuregulowana.

- Skoro dzik formalnie jest własnością Skarbu Państwa, zgłaszam problemy z nim u samej góry - zakończył.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~may 2020-10-01
  17:07:26

  15 6

  Kiedy ostatnio byliście w lesie? Chociażby tym za balatonem, już nie wspominając o tym za bażanciarnią. Z zewnątrz tego nie widać, ale w środku las jest dosłownie wyrżnięty. "Były drzewa i drzew ni ma".
  Oczywiście, faktem jest, że dzików jest pewnie trochę za dużo, ale samie wycinając lasy nie tylko szkodzimy sobie, ale tym samym zabieramy dzikim zwierzętom ich naturalne siedliska. Nic więc dziwnego, że one potem wychodzą poza swoje tereny.
  A potem jest płacz, bo trawnik… TRAWNIK jest uszkodzony!

 • ~pietruch 2020-10-01
  20:24:49

  5 15

  Las wyrżnięty to i dziki wyrżnąć, proste i oczywiście o jakże niepoprawne. Takie gadanie, bo budujemy drogi, bo wycinamy lasy... a co mamy tworzyć bagna i mokradła? Rozmnażają się bo między ludźmi lepiej z żarciem niż przez ostatnie 100 lat w owych lasach itp.

 • ~PimpaLesna 2020-10-02
  12:46:14

  3 3

  @pietruch - czy wy komunisci potraficie robic cos innego niz wyrzynanie i mordowanie?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 1480