zamknij

Wiadomosci

Emeryci górniczy zakładają swój związek. „Jesteśmy wkur...”

2014-03-12, Autor: ww
Emerytowani górnicy nie chcą przejść do porządku dziennego nad decyzją Kompanii Węglowej pozbawiającej ich części deputatu węglowego. Zakładają własne stowarzyszenie i zamierzają głośno walczyć o własne interesy. Na swojej stronie internetowej nie przebierają w słowach wyrażając swoje niezadowolenie.

Emeryci pracujący niegdyś w kopalniach Kompanii Węglowej jednoczą się pod wodzą rybniczanina Marka Wołoskiego. Chcą założyć Związek Emerytów Górniczych Kampanii Węglowej S.A.

Reklama

 

Póki co stowarzyszenie nie jest zarejestrowane, ale pod adresem zeg.org.pl działa już stworzona na szybko strona internetowa. Emeryci wypisali na niej swój manifest. Trzeba przyznać, że nie przebierają w słowach: "Jeśli jesteś niezadowolony, oburzony lub nawet wkur... na poczynania związków zawodowych wraz z Kompanią Węglową SA - PRZYJDŹ DO NAS !!! Jesteś wkur... na poczynania "sprzedawców" jakimi okazały się związki zawodowe - DOŁĄCZ DO NAS !!! Jednostka jest niczym, dlatego nasz zorganizowany głos może powrócić echem zadowolonych emerytów. NIC O NAS BEZ NAS !!!" - piszą założyciele związku.

Przypomnijmy, w środowisku emerytów górniczych zawrzało po decyzji Kompanii Węglowej ograniczającej deputaty węglowe dla byłych pracowników firmy. Emeryci poczuli się zdradzeni przez związki zawodowe, które ich zdaniem dogadały się z zarządem Kompanii kosztem emerytów. - Przekonaliśmy się na własnej skórze, że nikt nie reprezentuje naszych interesów. Dlatego zakładamy związek, który będzie walczył o nasze prawa. Jest nas coraz więcej i wkrótce nasz głos będzie słyszalny. Zachęcam wszystkich do wstępowania w nasze szeregi - mówi założyciel ruchu Marek Wołoski.
Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~wodzislawianin1 2014-03-12 09:30:54

  Jeszcze wam mało? Czterdzieści kilka lat i na wysoką emeryturę idziecie kiedy inni do 67 lat pracować muszą, do tego później praca w firmach kopalnianych jako "nieśmiertelnii"? Kiedyś na koplani pracowało się do 55 lat i tak powinno być bo chłop przed pięćdziesiątką śmiało może jeszcze pracować na dole a później np. na szybie, wtedy mielibyście i węgiel i przywileje dłużej. Ale skoro już nie pracujecie i w sile wieku siedzicie w domach to niestety węgiel i inne przywileje pracownicze w ogóle nie powinny się wam już się należeć. Siedzicie na górniczych niemałych emeryturach i jeszcze wam węgiel potrzebny biedaczki? Miejcie trochę honoru, bo wstydu nie macie. Zresztą po apelach widać jaki poziom intelektualny prezentują ci "wkur... emeryci".

  24 1
 • ~odrok 2014-03-12 10:38:13

  Wodzislawianin1 zasadniczo się z Tobą zgadzam, nie mniej jednak ci emerytowani górnicy którzy pracowali do 55 roku życia nie mają wysokich emerytur, o ile nie należeli do PZPR. Jeśli przechodząc na emeryturę podpisali umowę i dostali deputat to jakim prawem teraz się im go odbiera?

  9 0
 • ~ 2014-03-12 15:35:30

  wodzislawianin1 zastanawia mnie tylko jedno czemu ukrywasz się pod jakimś tam nickiem. W internecie jest każdy mądry. Zjedź pod ziemię i dopiero potem zaczynaj temat ile to górnicy powinni pracować!! Górnicy którzy przepracowali swoje powinni być nietykalni. To oni swoje zdrowie poświęcili byś miał w domu ciepło, a co poniektórzy oddali dużo więcej pozostawiając swoje rodziny odchodząc na Wieczną Szychtę.

  1 5
 • ~ 2014-03-12 16:36:11

  Z całym szacunkiem, ale się w d... poprzewracało od tych wszystkich przywilejów. Niech się ci "emeryci" zamienią z moją matką, która po 35latach ciężkiej pracy w świątki, piątki i niedziele ma 1300złotych emerytury i zniszczone zdrowie. Po prostu wstyd, "normalni" ludzie nie dostają żadnych deputatów ani przywilejów, każdy ciśnie pracę do usr... starości. Górnik to zawód jak każdy inny, każdy wybiera go świadomie i bez przymusu, więc za co te wszystkie przywileje? A i tak większość tych "młodych emerytów" jeszcze sobie chamsko dorabia na boku jakby za tą niziutką emeryturkę(ok. 2500zł) nie można było przeżyć spokojnie miesiąca.

  @Łukasz Cieśla sklepowe, sprzątaczki, budowlańcy też poświecili swoje zdrowie, a przywilejów nie mają, wręcz przeciwnie głodowe emerytury i praca do usr... starości, a przecież też dbali o to żeby miał miał gdzie mieszkać, co jeść i miał czysto.

  10 1
 • ~odrok 2014-03-12 16:51:26

  Piotrek ale chyba przyznasz, że jeśli człowiek mający 25 lat i podpisujący umowę o pracę w której jest napisane, że jeśli przejdzie na emeryturę to będzie dostawał x złotych + x ton deputatu lub x% zniżki na pociągi/samoloty w przypadku kolejarzy czy stewardess , to po skończeniu wieku emerytalnego powinno się z tej umowy wywiązać? To czy jest to sprawiedliwe to już inna kwestia. Są też ludzie jak @Łukasz Cieśla którzy myślą że górnicy stoją ponad wszystkimi zawodami, ale takimi stwierdzeniami tylko zrażają do siebie innych.

  1 3
 • ~ 2014-03-12 17:29:57

  @Odrok a nie sądzisz, że górnicy przez wiele, wiele, wiele lat byli ponad resztą społeczeństwa i jest lekkim(hiperbola) nietaktem walka o kolejne przywileje, zwłaszcza w momencie kryzysu w którym likwiduje się miejsca pracy? Kartki, deputaty, mieszkania, 13, 14, barbórki, krótsza praca, wolne weekendy/weekendy extra płatne, znacznie lepsze przeliczniki, etc etc etc. Na emeryturach nie mają wiele gorzej. Jaka inna grupa społeczna ma takie przywileje? Tak po ludzku, mogłoby im być wstyd krzyczeć o więcej. Komuna ich rozpasała i teraz zderzenie z rzeczywistością jest bardzo trudne i bolesne. Każdy wybierał zawód świadomie, wiedząc jakie jest ryzyko nie wiem więc skąd te wszystkie przywileje? Ich nie powinno być, to są miliardy złotych, które można by zainwestować w coś innego, bardziej pożytecznego.

  14 1
 • ~Michail 2014-03-12 18:58:27

  Z jednej strony nie powinno się odbierać tego, co jest przykazane. Ale nie tylko w górnictwie zmienia się na gorsze. Na porządku dziennym jest zmienianie umów, a jak się nie podoba- to do widzenia. Tak nie powinno być, ale tak jest, tymczasem burzą się tylko górnicy. Jedna tona węgla w skali roku to ile to jest miesięcznie? 50 pln? I za te 50 pln robią z siebie pośmiewisko? Ze średnią 3 tys emerytury? Za 25 lat pracy? WSTYD!!!!! To ja jestem wkurw...y, że muszę utrzymywać takich pasożytów

  9 1
 • ~ 2014-03-12 19:05:09

  @Michail ten deputat to chyba 3tony o ile mnie pamięć nie myli. Liczmy, ze to 600zł ;)

  1 3
 • ~pietjaSWD 2014-03-13 10:33:10

  Zabrać tym co mieszkają na blokach, zostawić tym którzy korzystają z węgla na własny użytek, a nie odsprzedają.

  0 6
 • ~nixxon 2014-03-13 14:41:46

  Najbardziej krzyczą i burzą się ci którzy z górnictwem nie mają lub nie mieli nic wspólnego. Skoro tak zazdrościcie tym górnikom to zapraszam na 'grube', przepracujcie 1 miesiąc to się przekonacie dlaczego maja 'tak wysokie' emerytury byli górnicy.
  Niestety porównywanie sprzataczki do górnika ma się tak jak porównywanie kolejarza do pilota, oboje pracują i wożą ludzi ale jaka odpowiedzialność, stres i potrzebne umiejętności ?

  3 0
 • ~Michail 2014-03-13 16:20:17

  @nixxon- nie demonizuj tak pracy górnika. Nie każdy górnik pracuje na przygotówce itp. Robota jak każda inna, tyle, że pod ziemią

  3 0
 • ~nixxon 2014-03-13 20:22:24

  ~Michail, nie WYOLBRZYMIAM, u mnie górnictwo przechodzi z pokolenia na pokolenie i wiem jak wychodzą na zdrowiu emerytowani GÓRNICY, ci którzy pracują pod ziemią a nie w lampowni czy innych 'hotelach' górniczych. Byłeś na kopalni ? Przepracowałeś choć jeden dzień ? Jak nie to sobie wyobraź iż we 2 osoby (Ty i ktoś jeszcze) musicie przenieść 7 rur ważacych po ok 150kg każda na odcinku 200-300 metrów... niby nic wielkiego ale sęk w tym iż miejsce w którym to musisz zrobić ma "aż" 70-100 cm wysokości i robisz to na kolanach lub leżąc a nie masz możliwości użycia wciągarki lub czegoś podbnego... to tylko przykład ofc. Oczywiście zgadzam się iż na kopalni nikt nikogo nie zmusza do pracy ale ludzie tam pracują i zarzynają swoje organizmy właśnie dla lepszych wypłat i świadczeń żeby w tych wszawych czasach, gdzie o pracę trudno, móc utrzymać swoje rodziny nawet kosztem swojego zdrowia (pylica, problemy z kręgosłupem, stawami itp) Także następnym razem plując na górników zastanówcie się czy chcielibyście aby na Was tak pluli i pamiętajcie, w Polsce 62% energii wytwarza się z węgla kamiennego oraz ponad 32% z węgla brunatnego i gdyby nie górnicy to lapka/peceta z którego piszecie komentarze urzywalibyście siedząc na rowerze do produkcji energii pedałując :)

  1 0
 • ~FedrowacRyle 2014-03-13 20:42:45

  Górnicy.. Nie spotkałem się jeszcze z większymi nierobami. 1/3 czasu w pracy zajmuje im dojście do stanowiska kolejne 2 godziny siedzą i patrzą czy sztygar przypadkiem nie idzie. Wiem bo sam widziałem. Ta praca to po prostu jakiś żart i kpina. Może jedynie jakieś 15% górników ma ciężką prace, reszta to banda wiecznie niezadowolonych 'pracowników'.

  0 1
 • ~Michail 2014-03-13 21:19:45

  @nixxon. Na kopalni byłem nieraz :) Wiem, co to tradycja górnicza, wiem, co to ciężka praca. Ale wiem też na 100%, że wielu z "fachowców" jest w stanie po nocnych zmianach w ogóle nie spać. Nadludzie? Nie. Śpią w tej morderczej kopalni. Wiem też, że na dole regularnie jest pita wóda. Więc nie wrzucajmy górników do jednego wora. Są tacy, którzy zapieprzają w pocie czoła, ale już coraz rzadziej. A cała armia elektryków, ślusarzy, szybowych itp. powinna robić do 67 roku życia, bo to oni właśnie rzucają cień na tych, którzy są urobieni po łokcie

  4 0
 • ~ 2014-03-13 21:49:44

  @Nixxon ja też pochodzę z rodziny górniczej, mój dziadek pracował na kopalni, ojciec, wujek i brat, moja babcia pracowała na kopalni przy lampach i z całej tej grupki tylko dziadek miał najcięższą pracę, bo nie było takiej technologii jak jest teraz. Praca na kopalni nie wygląda teraz tak karkołomnie jak to przedstawiasz. Praca jak każda inna, hutnik też ma ciężką pracę(o ile nie cięższą od górnika) a ich jakoś nie widać non-stop na ulicach palących opony. Dostali swoje przywileje, co się mieli nakorzystać to się nakorzystali, ale teraz już są na emeryturach więc z jakiej racji maja korzystać z przywilejów? Mało im lepszych przeliczników? Jaką dostaje emeryturę górnik po 25 latach a jaką zwykły człowiek? Odpowiem ci, mój wujek po 18 latach dołu ma 3000zł, mój ojciec po 20 miał 3500zł, mało? Węgiel był miłym dodatkiem, ale tylko dodatkiem nikt nie powinien płakać przez to, że zniknie bo każdego stać na jego kupno. Nie umniejszam, każda praca fizyczna jest ciężka i wyniszczająca, ale Górnicy, miejcie trochę godności. To jest tylko kilka ton węgla a robicie z tego raban jakby zabrano wam emerytury! Większość z was i tak siedzi na blokach i nie wykorzystujecie tego węgla tylko sprzedajecie pod kopalniami. Po prostu żenada.
  A co do energii, człowieku! Tylko Polska jest tak bardzo uzależniona od węgla, w pozostałych krajach jest atom, źródła odnawialne, nie wszędzie jest węgiel a ludzie jakoś żyją. Wszystko da się zastąpić.

  0 2
 • ~nixxon 2014-03-13 22:02:05

  ~Piotrek, tylko że u nas nie ma atomu :) jest węgiel i od niego jesteśmy uzależnieni, skoro Twoja rodzina ma się tak dobrze to dlaczego narzekasz na górników i ich przywileje a sam nie pojdziesz pracowac na grube ?
  ~Michail, tak, nie wrzucajmy wszystkich do 1 worka bo nie wszyscy tacy są :)

  2 0
 • ~ 2014-03-13 23:16:30

  @Nixxon Jakby nie było kopalni to może by był ;) Może byłyby też źródła odnawialne. Co do zawodu, każdy wybiera zawód świadomie a nie jak mu tradycja nakazuje. To, że moja rodzina jest "górnicza" nie oznacza, że mam ślepo przyklaskiwać każdej fanaberii górników i nie mieć trzeźwego spojrzenia na to. Są lepsze rzeczy niż walka o kilka ton węgla dla osób które i tak z tego węgla nie korzystają bo mieszkają na blokach. Mojej rodzinie też się ukróciło i nikt nie załamuje rąk i nie wysuwa prostackim językiem żądań, każdy przepracował swoje, każdy ma emeryturę i każdego stać na kupno węgla - to jest wystarczający przywilej, dostać sporą emeryturę w kwiecie wieku do usr... śmierci. Mało kto ma tak dobrze.

  1 0
 • ~mwh 2014-03-14 08:35:46

  Panie Cieśla zdrowie to sobie górnicy sami niszczą pijąć hektolitry piwa a nawet wódkę ( czasami nawet w pracy). A na wieczną szychtę odchodzą również strażacy, policjanci, budowlańcy, kierowcy i przedstawiciele wielu innych zawodów. Połowa górników śpi w pracy albo zboczone kawały opowiada a napracuje się dużo mniej niż w innych zawodach. 40-letnie trutnie na emeryturze jak chcą węgiel to niech pracują dłużej.

  0 2
 • ~Don C. 2014-03-14 22:43:17

  @piotrek & @mwh i inni- normalną sprawą jest że emeryci nie powinni dostawać deputatu wcale.Druga sprawa jest jednak taka że o temacie macie takie wyobrażenie jak ja o lotach w kosmos.Nawet nie macie pojęcia kto i jakie ma przywileje w tym kraju.Kolejna sprawa to kartki były w latach 80 mieszkania tak samo 13-tki zlikwidowano na początku lat 90.Wekendy extra płatne...to już piotrek zamieniłeś się w całkowitego trolla.To może jeszcze dołożysz raz w roku darmowy tydzień na Malediwach z 20-letnią azjatką i talon na terenowe auto...?

  7 0
 • ~ 2014-03-19 20:51:02

  mwh picia alkoholu na terenie kopalni już niema. Alkomaty mamy wszędzie. Na bramie wejściowej, na szybie, a nawet na stanowiskach pracy. Tego którego złapią pod wpływem % jest z automatu zwolniony.
  Nie rozumiem tego czemu jak tylko pojawia się temat o górnictwie to jest takie poruszenie. Przyjmując się na kopalnię i podpisując umowę czytam że corocznie będę otrzymywał deputat węglowy. Emeryci górniczy od x czasu mają ten przywilej co swojego tonażu węgla. Czemu teraz chcą im go zabrać??
  Najprościej to przedstawić w taki sposób. Może głupi przykład, ale jednak. Zabrońcie emerytowanemu kapłanowi odprawiać mszy świętej!!

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Lubisz krytą pływalnię Manta w Wodzisławiu?
Oddanych głosów: 310