zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Gdzie się kształcić? – czyli o planach naborowych w powiecie

2012-02-13, Autor: Redakcja
Znane są już plany naborowe szkół ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego na nowy rok szkolny.

Reklama

W nowym roku szkolnym powiatowe szkoły planują uruchomienie 55 oddziałów, czyli per saldo o dwa więcej niż funkcjonują obecnie. Liczba ta jest wypadkową z jednej strony bazy, jaką dysponują szkoły, z drugiej zaś – liczby młodzieży opuszczającej gimnazja na naszym terenie. W ofercie pojawiło się kilka nowych kierunków kształcenia.

Z ciekawszych to technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w ZST w Wodzisławiu Śl., technik logistyk, technik geodeta i wędliniarz w ZSP Nr 2 w Rydułtowach oraz technik cyfrowych procesów graficznych w ZSP w Pszowie. W ofercie utrzymano także klasę mundurową w I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śl. oraz oddziały dwujęzyczne w II Liceum Ogólnokształcącym.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, planuje się też uruchomienie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. oddziału integracyjnego liceum ogólnokształcącego. - Jest to jedyny ogólniak w regionie, które oferuje taką możliwość. Zgodnie z przepisami klasa powstanie jeżeli zgłosi się co najmniej trzech niepełnosprawnych uczniów z orzeczoną potrzebą kształcenia specjalnego – mówi rzecznik powiatu Wojciech Raczkowski.

Jeżeli jednak nie będzie wymaganej liczby chętnych, nic straconego – szkoła zapewnia edukację w regularnej klasie, zapewniając nie tylko wysoki poziom nauczania, ale też wykwalifikowaną kadrę oraz warunki lokalowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tym roku Starostwo Powiatowe planuje jeszcze je polepszyć poprzez dokonanie kompleksowego remontu sanitariatów.

 

Do skorzystania ze swojej oferty zachęca też uruchomione w zeszłym roku Liceum Plastyczne, które oferuje kształcenie w specjalnościach użytkowych: techniki graficzne oraz reklama wizualna. Ciekawostką jest to, że uczniowie tej pierwszej specjalności znaczną część zajęć poświęcają grafice gier komputerowych, dzięki czemu jest szansa, że już wkrótce jedna z uczelni, współpracująca na co dzień z firmami informatycznymi, obejmie tę specjalność swoim patronatem naukowym.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~patton 2012-02-13
  21:38:46

  0 0

  Pomimo stosunkowo ciekawej oferty edukacyjnej, młodzież ta zdolna, pewnie i tak wybierze rybnickie licea.

 • ~ticzer 2012-02-13
  21:53:25

  0 0

  A ta mniej zdolna ale gotowa do pracy pójdzie do Górniczówy albo Radlina gdzie mają gwarancję pracy w Kompanii Węglowej. Dobrze, że przynajmniej utrzymano mundurówkę i plastyczne. Co do tego ostatniego - specjalizację z grafiki komputerowej (także z naciskiem na gry) można chyba zrobić w każdym techniku informatyku. Rozumiem, że XXI wiek i artysta plastyk nie musi się tylko kojarzyć z pędzlem i sztalugą. Ale reklamowane było jako plastyczne dla młodzieży z talentem plastycznym. Egzaminy wstępne też chyba były z tradycyjnych form plastycznych a nie obsługi GIMPa czy Photoshopa. Inna sprawa to taka, że nasi "graficy" nie mają większego pojęcia o harmonii barw, barwach dopełniających itp. Może przynajmniej oni będą stosować pewne prawidła w praktyce :)

 • ~2plus2 2012-02-13
  22:23:05

  0 0

  A co niby w tym Rybniku jest takiego fajnego? Wydaje mi się, że każdy z kierunków rozwoju ma swoje +, a zostając w mieście pomagamy mu się rozwijać.

 • ~Szyderca 2012-02-13
  22:30:18

  0 0

  Tu nie chodzi o kierunki kształcenia, ale o kadrę, która wyszkoli przyszłych górników, grafików czy bezrobotnych. A w tym temacie to u nas jest dno i metr mułu...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.