Władze gminy Gorzyce mają gigantyczny problem z firmami prowadzącymi działalność na terenie byłej bazy transportowej w Kolonii Fryderyk. Najpierw mieszkańcy protestowali przeciwko planom powstania zakładu pirolizy opon. Teraz zmagają się z czarnym pyłem ze składowanego mułu i węgla.
Kolonia Fryderyk – problem nie tylko z pirolizą opon
Nie mają łatwego życia mieszkańcy Kolonii Fryderyk. Kilka miesięcy temu protestowali przeciwko planom powstania na terenie byłej bazy transportowej zakładu pirolizy opon.
Teraz zmagają się z kolejnym problemem. Miejscowość „zasypana” jest czarnym pyłem, który roznosi się ze składowiska mułu węglowego i węgla. Warstwa czarnego pyłu pokryła elewacje, parapety domów, ulice i karoserie samochodów.
Po internecie krąży film nagrany przez Patryka Przybyłę, na którym widać co dzieje się obecnie w Kolonii Fryderyk:
Sprawa spędza sen z powiek nie tylko mieszkańcom, ale i władzom gminy. Wójt – Daniel Jakubczyk już kilka miesięcy temu rozpoczął batalię administracyjną i prawną z firmą Beta Trans Beata Kowalczyk, który składuje tu uciążliwe dla mieszkańców paliwa. Wójt wysłał na składowisko kontrole urzędników. Zaalarmował Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Sanepid i Państwową Straż Pożarną. Póki co żadna z tych instytucji nie dopatrzyła się w działalności firmy Beata Trans żadnych nieprawidłowości.
W październiku br. gmina wystąpiła na drogę sądową przeciwko firmie Beta Trans o zaprzestanie "negatywnego oddziaływania na nieruchomości poprzez emitowanie zanieczyszczających substancji w postaci pyłów i płynów oraz o usunięcie zanieczyszczeń."
Firma Beta Trans: niech gmina się zdecyduje czego chce
Firma Beta Trans od początku konfliktu z władzami gminy utrzymuje, że na składowisku w Kolonii Fryderyk nie składuje odpadów, a towary którymi handluje. Przedstawiciel firmy - Arkadiusz Kowalczyk tłumaczy, że przedsiębiorstwo nie sprzedaje mułu węglowego klientom indywidualnym (co jest niezgodne z prawem), a odbiorcom przemysłowym.
Zarzuca władzom gminy Gorzyce, że te najpierw przeznaczyły w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny pod działalność gospodarczą, a teraz utrudniają firmom funkcjonowanie. - Niech władze gminy Gorzyce zdecydują się czy chcą czerpać krocie z podatków od przedsiębiorców, czy chcą chronić interesy sąsiadujących z nami mieszkańców – mówi rozgoryczony biznesmen. - Pozwolenie na to, by w sąsiedztwie strefy powstawały domy, to jak pozwolić na budowę domu tuż obok Huty Katowice – dodaje.
Co ciekawe, w rozmowie z nami Arkadiusz Kowalczyk wyznaje, że zamierza wyprowadzić swój biznes z gminy Gorzyce. - Żadna z instytucji która nas kontrolowała nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Trudno jednak prowadzić biznes, gdy ciągle władze gminy nasyłają na nas kontrole. Myślę, że za parę miesięcy już nas tu nie będzie – mówi.
Na horyzoncie kolejne kłopoty
Problem ze składowanym w Kolonii Fryderyk mułem węglowym to nie jedyny kłopot władz gminy Gorzyce. Na tej samej działce inny przedsiębiorca - firma Feniks gromadzi odpady z gumy. - 19 listopada wójt spotkał się z przedstawicielami tejże firmy i poinformował ich, że plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza tu składowania i przetwarzania odpadów – informuje Beata Futerska – rzecznik prasowa Urzędu Gminy w Gorzycach.
Szef firmy Feniks - Mateusz Miszczak odpiera, że składowana guma to nie odpad, a półprodukt. - Zamierzamy przerabiać, rozdrabniać gumę na granulat, który będziemy sprzedawać do betoniarni i wytwórni mas bitumicznych. Działalność ta w żadnym stopniu nie będzie szkodliwa dla środowiska ani uciążliwa dla mieszkańców - powiedział w rozmowie z naszą redakcją Mateusz Miszczak.
Nadal nierozstrzygnięta pozostaje kwestia budowy w Kolonii Fryderyk zakładu pirolizy opon. W Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Wójt Gminy Gorzyce jest stroną w sprawie. Utrzymuje, że planowana inwestycja jest niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Swój sprzeciw wobec tego przedsięwzięcia motywuje też bezpośrednim sąsiedztwem zwartej zabudowy, szkoły i terenów leśnych. Jaka będzie decyzja w tej sprawie – będziemy Was informować.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zalane drogi w regionie: przejście graniczne w Godowie zamknięte
19360Amazon uruchomił na Śląsku 11. centrum logistyczne w Polsce. W Gorzyczkach uroczyście przecięto wstęgę (foto)
14482Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
12747Historyczne odkrycie na Grodzisku. Odkryto tam ślady Słowian z IX i X wieku
7809Uwaga kierowcy! Jezdnia na Chrobrego w Wodzisławiu częściowo podmyta
7670Pościg za pijanym Ukraińcem. 44-latek próbował wjechać w policjanta ciężarówką!
+34 / -0Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+22 / -3Jest akt oskarżenia przeciwko Adamowi G. Byłemu posłowi grozi 8 lat więzienia!
+16 / -1Gdyby nie oni, doszłoby do tragedii. Prawidłowa reakcja kobiety i policjantów uratowała mężczyznę
+11 / -1Bilans nietrzeźwego kierowcy: 2,5 promila i 6 uszkodzonych pojazdów
+10 / -1Amazon uruchomił na Śląsku 11. centrum logistyczne w Polsce. W Gorzyczkach uroczyście przecięto wstęgę (foto)
1Niespokojna noc w regionie. Wiele dróg i domów zalanych, blisko 400 interwencji strażaków
0Uwaga kierowcy! Jezdnia na Chrobrego w Wodzisławiu częściowo podmyta
0Pada i padać będzie. Starosta wprowadził na terenie całego powiatu wodzisławskiego stan pogotowia przeciwpowodziowego
0Ciągle pada. Strażacy: ponad 150 interwencji, zerwane przewody, cztery drogi w powiecie wodzisławskim zamknięte
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~pietruch 2018-12-07
14:16:01
Dobrze, że ktoś zwraca na to uwagę. W Wodzisławiu ul. Mszańska - codziennie kilkadziesiąt transportów z kamieniem, mułem. Droga fatalna, kiedyś jeszcze jeździła myjka. Dlaczego prywatne firmy dla swojego zysku zatruwają życie i niszczą miejsca użyteczności publicznej.
~Tomasz Nowak 2018-12-07
17:30:57
Jeśli jest składowisko opon to trzeba zwrócić szczególna uwagę żeby się nie skończyło pożarem jak w Żorach!!!
NIE DOPUŚCIĆ DO TAK DUŻEJ ILOŚCI KTÓRĄ TRUDNO OPANOWAĆ W RAZIE POŻARU!
~PimpaLesna 2018-12-10
10:03:07
Co na to Daniel Ekolog Jakubczyk. Gdzie zniknal? Dlaczego nie walczy o lepsze jutro dla mieszkancow jak zapowiadal? A moze mu sie nie oplaca interweniowac?
~PimpaLesna 2018-12-10
11:51:17
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~Loslauer 2018-12-11
07:57:15
To jest typowa ułomność polskiego POPiSowego prawa. Dużo 3,14eprzą na temat sądownictwa VATu a prostych rzeczy nie mogą rozwiązać. Jeżeli jakaś osoba prowadzi działalność gospodarczą nie spełniającą norm ani prawa to jutro powinna spotkać się z zamkniętą bramą swojego zakładu, wokół ochrona i za to wszystko powinna zostać jeszcze obciążona. I tyle.
~PimpaLesna 2018-12-11
11:57:00
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.