zamknij

Wiadomości

GRH Powstaniec Śląski - Nie mamy nic wspólnego z neonazistami

2018-01-22, Autor: tora

Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna Powstaniec Śląski, która organizuje m.in. pikniki militarne w Wodzisławiu Śląskim, zdecydowanie odcina się od działalności organizacji „Duma i Nowoczesność”, która stoi za organizacją urodzin Adolfa Hitlera w lesie w Wodzisławiu Śl.

Reklama

Prezes GRH Powstaniec Śląski Kazimierz Piechaczek (na zdjęciu) opublikował oświadczenie: „Stowarzyszenie GRH "Powstaniec Śląski" nie ma nic wspólnego z wyemitowanym w TVN 24 reportażem o polskich neonazistach. Stowarzyszenie nasze nigdy nie współpracowało ze stowarzyszeniem "Duma i Nowoczesność".

Działania nasze są skierowane na edukację historyczną, nie krzewimy ani nie popieramy żadnej ideologii. Jako Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna organizujemy i uczestniczymy w inscenizacjach historycznych w Polsce i krajach EU. Przedstawiamy okropności konfliktów zbrojnych, życie ludności cywilnej w wirze wojny oraz krzewimy patriotyzm i wiedzę historyczną. Nigdy w naszych działaniach nie propagujemy zgniłych ideologii. Symbole i mundury armii państw totalitarnych wykorzystujemy do oprawy inscenizacji i scenografii wydarzeń.

Nasze stowarzyszenie ani inna Grupa Rekonstrukcyjna z naszego miasta nie wypożyczyła ani nie udostępniała mundurów oraz innych przedmiotów "Dumie i Nowoczesności". Żaden z członków Grup Rekonstrukcyjnych z Wodzisławia nie brał udziału w chorym sabacie w wodzisławskim lesie ani w innym miejscu.”

To nie jest jedyna grupa rekonstruktorów, która opublikowała oświadczenie w związku z reportażem w TVN24. Na podobny krok zdecydowała się też grupa GRH Groß Rauden z Rud Raciborskich, której członkiem był Mateusz S. To on zaprosił dziennikarzy Superwizjera TVN na skandaliczną imprezę na cześć Hitlera.

„W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą byłego członka naszej GRH Mateusza S. informujemy, że za zatajenie swojej sytuacji prawnej oraz oszukanie członków GRH osoba ta została w trybie natychmiastowym usunięta z naszego grona. Jednocześnie zapewniamy, że pod wypowiedziami w/w osoby i głoszonymi przez nią poglądami nie podpisuje się nasza grupa ani żaden jej członek. Stanowczo odcinamy się od wszelkich ideologii totalitarnych, zakazanych przez Konstytucję oraz Kodeks Karny Rzeczypospolitej, zaś celem działania naszej grupy jest jedynie odtwarzanie postaci i wydarzeń historycznych oraz upowszechnianie wiedzy na ich temat.”

Kazimierz Piechaczek obawia się, że ostatnie wydarzenia odbiją się rykoszetem na działalności rekonstruktorów historycznych. - To, co się teraz zaczęło przez, mogę to nazwać po imieniu - stado kretynów – to będzie dziwna walka polityczna. Każdy będzie się przekrzykiwał i będzie chciał być lepszy w karaniu tego typu rzeczy. Historię trzeba pokazywać. Można pokazać swastykę, czerwoną gwiazdę, nawet trzeba to pokazać, żeby ludzie wiedzieli, jak to wyglądało i trzeba pokazać, z czym to się wiąże, a nie propagować i wychwalać pod niebiosa! To, co się stało, to jest coś okropnego, jestem tym załamany – mówi Kazimierz Piechaczek.

Kazimierz Piechaczek od lat razem z miastem organizuje pikniki militarne w Wodzisławiu Śląskim. Ma nadzieję, że ta tradycja zostanie podtrzymana. Dziś na konferencji prasowej prezydent Mieczysław Kieca zapytany o przyszłość pikników powiedział, że jest to temat do przemyślenia. Dał do zrozumienia, że gdyby tego zakazać, to równie dobrze za nielegalne trzeba byłoby uznać wszystkie filmy, w których pojawiają się ludzie w hitlerowskich mundurach.

Więcej na ten temat można usłyszeć w poniższym wideo:

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Maja 2018-01-22 18:11:46

  Redakcja bardzo trafnie dobrała zdjęcie hehe

  17 1
 • ~mwh 2018-01-22 18:13:36

  Niestety dzieciaki i głupcy patrzą na te rekonstrukcje i fascynują się Wehrmachtem. Może i organizatorzy źle nie chcą, ale doniesienia medialne nie pozostawiają wątpliwości, że neonaziści z reportażu TVN24 byli członkami grup rekonstrukcyjnych. Niektóre nawet opublikowały zdjęcie bez podpisu wprawdzie, ale jak ktoś zna Wodzisław to wynika z niego jasno, że to rynek w Wodzisławiu i podejrzany w mundurze niemieckim. Kiedy to mogło mieć miejsce jak nie podczas pikniku? Pana Kazimierza żal, ale taka formuła po tym co się stało nie może mieć miejsca, powiedzmy sobie szczerze - to koniec. Za dużo się stało.

  22 18
 • ~Don C. 2018-01-22 19:49:25

  Nie ma to jak się odciąć Herr oberleutnant i dalej robić swoje.Niektórych kręci jak kobieta jest przebrana w mundur oficera i stoi nad nim w sypialni z pejczem. ;-))

  15 10
 • ~toomann 2018-01-22 20:24:28

  Opanujcie się! Przecież grupy R-H odtwarzają jakieś konkretne sytuacje. To jak mają wyglądać? Przebrać się w mundury LWP? Albo mundurki skautowskie? To może wszyscy aktorzy grający w filmach nazistów powinni od razu z planu do więzienia iść? Razem z reżyserem! Przecież w filmie widać, że z zabijania Żydów zrobili sobie sport!

  17 18
 • ~Maja 2018-01-22 20:46:19

  @tooman A jaką to konkretną sytuacje odgrywali spacerujac po rynku w mundurach Wermachtu z psami tydzień temu na Wodzisławskim rynku podczas zbiórki na WOŚP ? DonC ma racje propagują nazizm częściej niż TVN i jeszcze miasto ich wspiera.

  27 9
 • ~Maja 2018-01-22 21:40:41

  Droga redakcjo proszę już nie manipulować opublikowanym materiałem, poprzednie zdjęcie główne przedstawiało Piechaczka w mundurze niemieckim. Proszę na siłę tego towarzystwa nie wybielać.

  21 10
 • ~Dr Svevo 2018-01-22 21:55:14

  Maja-ktos wykonał telefon i jaka metamorfoza.

  17 2
 • ~Don C. 2018-01-23 01:28:45

  Nie no dajcie to zdjęcie z powrotem bo chciałem dziewczynie pokazać bo pasuje jej w czarnym kolorze i chciałem jej na urodziny sprezentować taki mundur.A nie wiem co tam za ranga była sturmfuhrer czy sturmfrochlein? ;-))

  18 6
 • ~wodzislawianin1 2018-01-23 08:46:13

  "to będzie dziwna walka polityczna. "

  Panie Kazimierzu, jaka polityka!? a jak już to kto to zaczął TVN chyba nie? przecież to Pan bawił się w POlitykę na proteście KOD pod biurem poseł PiS Pani Glenc. Chyba, że zdjęcia kłamią i Pana tam nie było i to był fotomontaż, wtedy z góry Pana przepraszam. W sumie to wszystko możliwe, skoro jednej nocy na stronie TuWodzislaw z żołnierza w mundurze niemieckim u boku kobiety w mundurze SS można stać się Polakiem na wierzchowcu śmigającym przez miasto.

  Cały czas mnie i chyba nie tylko mnie trapi czy faktycznie S. nie brał udziału w jakiś "rekonstrukcjach" w Wodzisławiu? Na ten temat Pan milczy, Redakcja też milczy. Szkoda, bo czasem prawdzie trzeba spojrzeć prosto w oczy.

  23 6
 • ~Tomasz Raudner 2018-01-23 09:27:42

  Zapewniam, że temat nie zniknie z portalu i drażliwe kwestie będziemy wyjaśniać

  5 11
 • ~Mieszkanka_91 2018-01-23 16:41:32

  Pani Maju zamiast pisać bzdury proszę zapoznać się z prawdą. Podczas WOŚP nikt z uczestników nie był przebrany w mundur SS jak już przedstawiali sylwetki WH. Kolejna sprawa osoby chodzące po rynku z psem rasy owczarek były ubrane w mundur Polski. Podczas otwarcia schronu uczestnicy przedstawiali umumdurowanie wojsk Polskich, oddziały Wermachtu a także legionistów.

  5 19
 • ~mwh 2018-01-23 19:25:34

  A jednak 3 maja 2015 r na rynku w Wodzisławiu........ Szkoda słów. Jak pisałem, trzeba rozpocząć poważną dyskusję na temat tego jak edukowana jest nasza młodzież i dzieci. Czy publiczne przedstawienia tego typu to nie jest droga do tego aby radykalizować młodzież? Wiele wskazuje na szereg błędów organizatorów jeśli mamy wśród uczestników grup rekonstrukcyjnych takie osoby! Dzieci na to patrzą i zamiast nienawidzić, zaczynają podziwiać Wehrmacht. Nie tędy droga. Szkoda normalnych ale jak pisałem tak dalej być nie może. Jeszcze 20 lat temu Wehrmacht i Hitler był przedmiotem drwin, dziś jak widać, niektórzy go podziwiają. Sprawy zaszły tak daleko, że można się bać o przyszłe pokolenie czy będzie pamiętało o tym co się stało.

  13 5
 • ~ 2018-01-23 20:25:51

  Czyli według większości tu piszących w rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem z Polakami i Litwinami powinni walczyć nie Krzyżacy ale Smerfy. Może to być nawet zabawne.

  7 10
 • ~mwh 2018-01-23 20:46:24

  @Vladislav nie wiem kto. Wiem tylko tyle, że na pewno nie powinni to być naziści grający nazistów. Każda osoba występująca w spektaklu powinna być w 110% pewna, że robi to dla pokazania historii, a nie dla własnych chorych rządz i podniet.

  12 1
 • ~ 2018-01-24 08:26:52

  @mwh Daleko mi do partii nacjonalistycznych a nawet prawicowych, ale histeria jaka wynikła z powodu sfilmowania paru idiotów w lesie staje się komiczna. Nie wiem kto występuje w tych rekonstrukcjach, nigdy na nie chodziłem, ale nie wydaje Ci się, że takie generalizowanie, że to naziści jest obrażaniem tych ludzi ? Za chwilę ktoś napisze, że aktor Mikulski grający Klosa to też był nazista. Jeżeli natomiast masz informacje, że Ci ludzie to naziści to należy to zgłosić do prokuratury, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

  6 3
 • ~wodzislawianin1 2018-01-24 11:35:29

  Drogi Panie Kazimierzu, ja naprawdę doceniam to co robicie, choć trzeba to robić nieco inaczej, ale proszę nie szukać w tym polityki. Nagonka jest, bo Wodzisław dostał taką antyreklamę, że wstyd się przyznać do bycia mieszkańcem SWD w Polsce. Trzeba oczyścić się wewnętrznie w ten sposób, że wszystkie osoby "podejrzane" w jakiś najmniejszy nawet sposób muszą być z grona zarówno tzw. rekonstruktorów eliminowane. Przepraszam bardzo ale 3 maja 2015 nie dobraliście właściwie osób i wypada uderzyć się za to w piersi. Natomiast nikt nie uważa, że robicie coś karalnego, uważam, tylko, że przesadzono i było to niestosowne w kilku punktach, bo takie niekontrolowane chodzenie po mieście w uniformach niemieckich, też wiele osób które straciły bliskich może po prostu ranić. Ja Pana pozdrawiam i życzę abyście uporali się z tym ale tak po prawdzie "wzięli byka za rogi" i potrafili również przyznać się do niektórych błędów. W tym oświadczeniu tylko krytykujecie ale nie ma nic a nic o tym, że w szeregach, kiedyś tam mieliście niewłaściwą osobę.

  12 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w wyborach 10 maja?
Oddanych głosów: 62