zamknij

Wiadomości

Hejt na ...Domaro – nieskoszone trawniki, psie kupy, gołębie

2018-06-05, Autor: Tomasz Raudner

Mieszkańcy osiedli w Wodzisławiu Śląskim skarżą się na nieskoszone trawniki. Jako jednego z głównych winowajców wskazują spółkę ...Domaro, spadkobiercę ZGMiR. Czy słusznie?

Reklama

Czytelniczka wysłała do redakcji tuWodzisław.pl kilka zdjęć zarośniętych trawników przy blokach. Zamieszczamy je powyżej (ujecia w pionie). Dwa poziome zdjęcia opublikowali internauci w komentarzach na facebooku spółki ...Domaro.

Czytelniczka opisała zdjęcia dopiskiem „tyle się słyszy o kleszczach, że w drzewach krzakach i wysokich trawach. A u nas na Wodzisławiu widać spółdzielnie mieszkaniowe, m.in Domaro zapomniały o wykoszeniu traw przy blokach i placach zabaw. Zapewne czekają na pierwsze nagłośnienie, że któreś dziecko zachoruje na boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Wtedy skoszą. Aż strach wyjść na plac zabaw z dziećmi na te chaszcze. Ohhh, smutna rzeczywistość.”

Zresztą do ...Domaro również płyną skargi na niewykoszone trawniki. Mieszkańcy piszą o tym m.in. na profilu facebookowym spółki, dodając zdjęcia. Dotyczą m.in. obejść bloków przy ul. Górniczej, Orzeszkowej, Prusa.

- Akurat dziś objechałam wszystkie tereny, za których utrzymanie odpowiada spółka i zapewniam, że wszędzie trawa jest skoszona. Sprawdzałam wszystko z mapkami – mówi Barbara Chrobok, prezes zarządu …Domaro. - Obecnie realizujemy już drugie koszenie trawy w tym roku - dodaje.

Wyjaśnia, że zdjęcia, które nadesłała czytelniczka, choć pokazują miejsca sąsiadujące z budynkami zarządzanymi przez spółkę, nie są pod administracją ...Domaro. - Nie dziwię się niezadowoleniu mieszkańców, że trawniki nie są skoszone w całości. Tylko, że trawa rośnie na terenach należących do różnych podmiotów. My odpowiadamy za swoje. Tłumaczę mieszkańców, że nie mogę posłać pracownika na trawnik obok, bo to zadanie właściciela danego terenu – wyjaśnia Barbara Chrobok.

Dodaje, że w poprzednich latach spółka kosiła więcej trawników na osiedlach, co wynikało z pozyskanych zleceń od właścicieli nieruchomości graniczących z nieruchomościami administrowanymi przez Spółkę. Ludzie przyzwyczaili się więc do widoku ekip ...Domaro z kosiarkami. W tym roku spółka nie ma zleceń zewnętrznych, więc kosi wyłącznie na trawnikach, za które jest odpowiedzialna. - Ludzie widzą więc, że część trawników jest skoszonych idealnie, a zaraz obok rośnie trawa na pół metra i pytają nas, czemu nie powiemy pracownikowi, żeby te parę metrów też skosił. Nie mogę tego zrobić, bo narażę spółkę na straty – mówi prezes.

Tłumaczy, że mieszkańcom pozostaje dowiedzieć się u swoich administratorów, kto odpowiada za utrzymanie zieleni.

Nieskoszone trawniki to nie jest jedyny problem zgłaszany ...Domaro przez mieszkańców. Mają też pretensje o kupy zostawiane przez psy, czy gołębie odchody na parapetach czy pod oknami. Psie kupy to już temat kultury właścicieli czworonogów. - W sprawie gołębi wielokrotnie tłumaczyliśmy, aby ich nie dokarmiać. Jeśli są odpowiednie decyzje właścicieli nieruchomości zakładamy kolce, bądź siatki zabezpieczające – mówi Barbara Chrobok. Dokarmianie zachęca ptaki do przebywania na osiedlach.

Jak oceniacie dbanie o zieleń na wodzisławskich osiedlach?

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 58

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Mieszkaniec 33 2018-06-05
  15:23:01

  17 4

  Jest źle, miasto jest tylko zadbane przy UM, Rynek i to wszystko. Przed WCK trawa, wejście do parku od apteki Pod Lwem trawa na klombie, gdzie powinne być kwiaty, a co najmniej powinna być skoszona

 • ~Maja 2018-06-05
  17:18:12

  16 4

  Gratuluje tematu redakcji, myślałam że tylko ja dostaje drgawek na widok zarosnietego miasta. Problem się powtarza co roku i co roku nie ma poprawy. Kosi sie za malo, za późo i byle jak. Osobny temat to wykaszanie żywopłotów, ktore sa tak krzywe jakby chory psychicznie w przyplywie szału je obcinał.

 • ~Mieszkaniec 33 2018-06-05
  19:00:04

  13 3

  Czy ktoś zarządza SKM? Tam dalej jest jakby nikt niczym nie kierował. Jak patrzę na ulicę Jastrzębia, to nie mogę się nadziwić że tam widać działania zieleni miejskiej. Drzewa przycinanie, trawa koszona i zrobione koszenie kompleksowo. Nie jest zostawiamy jakiś kawałek, bo tam nie można kosiarka dojechać, zaraz jest to kosa spalinową dokoszone. W Wodzisławiu Ślaskim jak kosiarka skosza, a miejsca gdzie nie dojedzie są zostawiane na kilka dni. Liczy się tylko UM i Rynek, a już kilka metrów od tych miejsc bałagan. Przed WCK trawa po kolana, w parku to samo. Niechlujstwa to wizytówka Wodzisławia.

 • ~Wilchwer 2018-06-05
  20:35:08

  11 3

  _Maja a ty czasem nie jestes z Os. 1 Maja bo może te same żywopłoty widzieliśmy:) jest naprawdę bardzo źle, z tymi porządkami, koszeniem.
  Już rok temu tu o tym pisałem, koszenie raz na miesiąc nie jest wystarczające a poza tym te ohydne, rozlatujące się, stare kostki brukowe, krawężniki, czas zatrzymał się na 25 lat!!! Gdzieniegdzie rozwiązaniem są wspólnoty mieszkaniowe ale to tylko pomaga tam gdzie jest taka wspólnota dobrze zarządzana, a nie przez starych ludzi którzy też chyba epoki pomylili. PRL już dawno się skoczył.
  Miasto musi coś z tym zrobić a za niedbalstwo np nieskoszone trawy powinny być kary, tak jak dla prywatnych właścicieli za nie odśnieżenie chodnika w zimie.

 • ~ 2018-06-06
  06:39:50

  8 4

  @Mieszkaniec 33 - Może ty mieszkasz w innej dzielnicy sosnowca skoro twierdzisz, że centrum (rynek itd) jest zadbany. Miasto interesuje się czystością przed wyborami i dużymi imprezami, chociaż nie zawsze ...

 • ~Leszek Cieciera 2018-06-06
  09:58:49

  12 2

  Tlumaczenia pani Barbary Ch.to czysta spychologia to ja jako mirszkaniec mam sie dowiadywać kto jest wlascicielem nieskoszonego gruntu to chyba pani jest przedstawicielem mieszkańców !!! Niebede sie rozpisywal ale sposób zarzadzania Domaro daje wiele do zyczenia od trzech lat prosze o odwodnienie piwnicy pojednym z pism zrobiono wylewke w piwnicy a woda jak leciala tak leci .Tylko nad owa piwnica mam mieszkanie i nadążam zdrapywac grzyba ze sciany a kompetencje pracownikow technicznych jak i samych robotnikow pozostawiaja wiele do życzenia

 • ~bogd74 2018-06-08
  07:21:27

  6 1

  To samo dotyczy Spółdzielni mieszkaniowych, czemu bloki sąsiadujące ze sobą mogą się aż tak różnić czystością wokoło i wyglądem Spółdzielnia ROW umie zadbać o otoczenie bloków tzn kosze, trawniki, chodniki, regularne koszenie, grabienie a inne to po łebkach albo wcale. Koszy brak, trawa po kolana i wtedy pieski i właściciele mają raj...nic nie widać. Przykro patrzeć bo wygląda jak dzielenie mieszkańców na lepszych i gorszych a czynsz płaci każdy w każdej spółdzielni, tylko jedni umieją zainwestować a inni chyba tylko na zysk patrzą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.