II liga kobiet: Zorza deklasuje niczym faworyt do awansu

2013-10-29, Autor: Robert Furtak, mkor
Siatkarski maraton miał miejsce w minioną sobotę w hali Szkoły Podstawowej nr 8 w Wodzisławiu. Tego dnia, Zorza Wodzisław była gospodarzem przedostatniego turnieju młodziczek w ramach eliminacji Mistrzostw Śląska, a wieczorem drużyna seniorek rozegrała kolejne spotkanie w ramach rozgrywek II ligi.

Bilans występów miejscowych zawodniczek przedstawia się imponująco: młodziczki bez większych problemów zwyciężyły w turnieju (dwa zwycięstwa w stosunku 2:0), a ekipa seniorek Zorzy odprawiła bez straty seta drużynę z Nowej Soli.

Już przed turniejem młodziczek było wiadomo, że miejscowe siatkarki są faworytkami do zwycięstwa i awansu do dalszego etapu rozgrywek na Śląsku. Dziewczyny wytrzymały presję i dały rywalkom szkołę siatkówki zwyciężając w obu spotkaniach bez straty seta. Na rozkładzie wodzisławianek po raz kolejny znalazły się więc zespoły UKS Jedynka Rybnik II oraz GS UKS Krzanowice. Wygrana wodzisławianek przypieczętowała awans do kolejnej rundy mistrzostw Śląska, gdzie nasze siatkarki powinny liczyć się w walce o najwyższe cele.

Turniej młodziczek - I etap eliminacji Mistrzostw Śląska

MKS Zorza Wodzisław Śląski - GS UKS Krzanowice      2:0   (25:12, 25:15)

MKS Zorza Wodzisław Śląski - UKS Jedynka Rybnik II   2:0   (25:10, 25:2)

Skład drużyny: Agata Babińska (kapitan), Weronika Szymura, Oliwia Rak, Wiktoria Kościelniak, Nicole Walczak, Zofia Kołodziej, Paulina Dopieralska, Dominika Mularska, Sonia Brawańska, Patrycja Papszun.

Trenerzy: Andrzej Brzezinka i Andrzej Szruba

Wieczorem przyszedł czas na mecz w ramach rozgrywek II ligi. Drużyna UKS Ares Nowa Sól to tegoroczny beniaminek rozgrywek na tym szczeblu. Rywalki w pierwszych pięciu spotkaniach zdobyły tylko jedno "oczko" do ligowej tabeli.

ROSZADY W SKŁADZIE

Skład Zorzy mógł nieco zdziwić kibiców, gdyż na rozgrzewce zabrakło Judyty Ogerman, ale pojawiły się trzy siatkarki z zespołu młodziczek. Zmienione zostało również ustawienie drużyny, a pierwszą rozgrywającą była Daria Hibner. Nasza kapitan, Marta Wójcik, zagrała na pozycji przyjmującej i miała dzięki temu okazję popisać się kilkoma ciekawymi atakami, które kończyły się zdobyczami punktowymi. Wiadomo jednak było, że nawet teoretycznie osłabiona drużyna z Wodzisławia powinna poradzić sobie z rywalkami, co też się stało.

WYCZYN MARTY WÓJCIK

Pierwsza partia spotkania była wyrównana tylko do stanu 7: 7. Od tego momentu miejscowe zawodniczki zaczęły powiększać swoją przewagę i bez większych problemów zwyciężyły w secie. Różnica potencjału obu ekip była widoczna. Fani Zorzy na pewno zapamiętali trzy asy serwisowe z rzędu Marty Wójcik, kilka ciekawych ataków Moniki Wieliniec i Aleksandry Małek czy dwa punktowe serwisy z rzędu Patrycji Szado. Ta ostatnia siatkarka była autorką skutecznego bloku, który zakończył pierwszą partię meczu. Zorza zwyciężyła 25:18.

DEKLASACJA

Drugi set znowu był rozgrywany pod wyraźne dyktando drużyny z Wodzisławia. W połowie seta miejscowe uzyskały nawet przewagę przekraczającą 10 punktów (wynik 15:4,16:5) i tylko rozluźnienie w szeregach wodzisławianek spowodowało, że rywalki przekroczyły granicę 10-ciu punktów w tej odsłonie meczu. Wspomniana partia zakończyła się wynikiem 25:12.

Kiedy kibice oczekiwali na łatwe i szybkie zwycięstwo w trzeciej odsłonie meczu przebudziły się zawodniczki z Nowej Soli. Początkowo przyjezdne prowadziły nawet 0:2, ale od stanu 7:7 miejscowe zaczęły uzyskiwać przewagę na boisku. Kolejne asy serwisowe Marty Wójcik i Patrycji Szado, świetna gra w obronie libero wodzisławianek - Agnieszki Ostrzołek czy widowiskowe i skuteczne ataki z krótkiego rozegrania Moniki Wieliniec, a także popisy Weroniki Duszy i Aleksandry Małek pozwoliły ostatecznie dowieźć zwycięstwo za 3 "oczka".

Mecz trwał tylko 1 godzinę i 6 minut co również obrazuje różnicę klas dzielącą Zorzę i zespół z Nowej Soli. Warty odnotowania jest tutaj kolejny występ Karoliny Marchewki, a także debiut na parkietach II ligi Agaty Babińskiej, trzynastolatki, która wywalczyła niedawno powołanie na kampy naborowe do reprezentacji Polski kadetek.