Księga wieczysta to bardzo ważny zbiór informacji, który może ułatwić decyzję o kupnie nieruchomości. Dzięki danym w niej zawartym każdy może sprawdzić, czy wybrany obiekt ma uregulowany stan prawny i czy nie istnieją na nim żadne obciążenia, np. w postaci długów lub służebności. Dodatkowo, informacje zawarte w księdze wieczystej mogą także posłużyć w sporach sądowych lub do uzyskania kredytu hipotecznego jako potwierdzenie własności.
Księgą wieczystą nazywa się dokument elektroniczny, prowadzony przez sąd rejonowy, który zawiera najważniejsze informacje o wskazanej nieruchomości - czyli jej opis, dane właściciela, ewentualne obciążenia, hipoteki, czy inne, istotne wpisy, które mogą zaważyć na decyzji o nabyciu danego mieszkania, budynku czy działki. Księga jest potwierdzeniem prawa własności, publicznym rejestrem, mogącym służyć w wielu sprawach związanych z obrotem nieruchomościami.
Księga wieczysta składa się z czterech działów, które zawierają najważniejsze informacje o nieruchomości. Należą do nich:
Aby móc zapoznać się z treścią wybranej księgi wieczystej, potrzebny jest jej numer. Numer księgi wieczystej (numer KW) prowadzonej dla danej nieruchomości powinien przekazać nam jej właściciel lub ustanowiony przez niego pełnomocnik - zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteśmy zainteresowani jej nabyciem i prowadzimy w tym celu rozmowy. Bywa, że numer KW jest podany w ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości. Jeśli tak się nie dzieje, możemy go ustalić na własną rękę, np. za pośrednictwem komercyjnych wyszukiwarek internetowych. Osoby, które mają interes prawny do nieruchomości, mogą udać się do właściwego sądu rejonowego i tam złożyć wniosek o wydanie odpisu dokumentu, który ten numer zawiera. Więcej informacji o sposobach ustalania numerów KW znajduje się na blogu Ksiegi-wieczyste.org, który poświęcony jest tematyce ksiąg wieczystych.
Posiadając numer KW należy wejść na stronę internetową prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości (system Ekw.ms.gov.pl). Jest to publiczna przeglądarka księg wieczystych, która umożliwia zapoznanie się z treścią dokumentów po podaniu ich numeru. Usługa jest darmowa.
Najczęściej potrzeba zapoznania się z treścią księgi wieczystej wynika z chęci kupienia mieszkania lub działki (upewnienie się, iż dana nieruchomość nie jest zadłużona, a osoba podająca się za właściciela nieruchomości faktycznie nim jest), ustanowienia kredytu hipotecznego (bank ocenia ryzyko związane z udzieleniem kredytu na zakup danej nieruchomości), dziedziczenia nieruchomości (potwierdzenie właściciela i weryfikacja ewentualnych zobowiązań), planowania inwestycji (ocena stanu prawnego i wartości), a także podczas sporów prawnych (potwierdzenie praw do nieruchomości).
Tagi: Księga wieczysta
Pożar w Turzy Śląskiej. Przy Bogumińskiej palił się budynek
6715Miesiąc do Wigilii. Na rynku stanęła choinka!
6138Już wkrótce pociągi odjadą z przystanku "Wodzisław Śląski Centrum". Znamy datę otwarcia peronu!
4888Zaginiona 17-latka odnaleziona!
4587Jest pozwolenie na budowę. Mamy wizualizację kompleksu sportowego w Radlinie [ZDJĘCIA]
4283Wyprzedzał na podwójnej ciągłej i doprowadził do wypadku! Jedna osoba trafiła do szpitala
+19 / -0Wylądował samochodem na środku ronda. Wydmuchał ponad 2 promile!
+20 / -1Pijana matka przyjechała do przedszkola. Chciała odebrać syna
+16 / -0Wyjęła z bankomatu nie swoje pieniądze. Jej postawa zasługuje na pochwalę
+14 / -06 tys. złotych za liczne uchybienia. Kierujący doprowadził do kolizji
+12 / -0Zmiana klimatu w Wodzisławiu. Miasto przygotowuje się do złożenia wniosku
2CHARLIE i BRAVO - stopnie alarmowe znów przedłużone
1Arcybiskup zdecydował. Z okazji Barbórki i Andrzejek w piątek dyspensa
1Nadeszły mrozy. Pamiętajmy o bezdomnych
1Sejm przyjął, prezydent podpisał. Wiadomo, co z niedzielami handlowymi w grudniu
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert