Wczoraj odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Rady Gminy, poświęcone tematowi wstępnego projektu połączenia bryły zwałowiska Pochwacie z terenem rekultywowanym w rejonie rzeki Szotkówki.
Prezentację przedstawili projektanci z firmy Midach, która opracowuje koncepcję na zlecenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Spółka chce zwiększyć kubaturę hałdy, bez zwiększania powierzchni zwałowiska na ziemi. Z dwóch obecnych płaskowyżów miałby powstać jeden w celu zwiększenia pojemności hałdy.
Przedstawiciele firmy projektowej zapewniali, że już w przyszłym roku mogłoby się rozpocząć humusowanie i obsiewanie trawą lub zadrzewianie części terenu, aby uciążliwości dla mieszkańców były jak najmniejsze.
Władze gminy mają wiele obaw co do nowej koncepcji, dlatego chcą zorganizować spotkanie z mieszkańcami, by temat dogłębnie przedstawić i wysłuchać opinii najbardziej zainteresowanych. - Bez tego nie wyobrażam sobie podjęcia decyzji przez Radę - mówi Andrzej Kaperczak, przewodniczący Rady Gminy w Mszanie.
Wójt Mirosław Szymanek rozpoczął już także rozmowy z JSW na temat rekompensat. - Składowanie kamienia jest dużym problemem społecznym, podnoszonym często na zebraniach wiejskich. Z drugiej strony rozumiemy, że kopalnia jest bardzo ważnym zakładem dla całego regionu, daje zatrudnienie, co też gmina zawsze miała na uwadze, akceptując wiele projektów kopalni. Praca jest ważna, ale ludzie chcą też żyć w dobrych warunkach, żyją tu przecież na co dzień. To, jaką kartą JSW zagra z mieszkańcami będzie miało wpływ na decyzję władz gminy - mówi wójt Mszany. - Nie jestem wrogiem kopalni, muszę jednak stać w obronie interesów mieszkańców. Temat dotyczy głównie mieszkańców sołectwa Gogołowa i częściowo Połomi, być może mogłoby ich przekonać sfinansowanie rewitalizacji centrum Gogołowej czy partycypacja w koszt budowy chodnika przy ul. Wolności i Podgórnej - dodaje.
Jarosław Twardokęs, dyrektor zespolonej kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, obecny na wczorajszym spotkaniu, a także na posiedzeniu Komisji Infrastruktury 25 kwietnia, zadeklarował, że jest pozytywne podejście władz spółki do rozmów z gminą.
Przedstawiciele JSW deklarują również swój udział w spotkaniach z mieszkańcami.
Tagi: hałda, JSW, Mszana, Mirosław Szymanek
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
+3 / -3O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+2 / -2Noworoczne zmiany w PGG. Będą nowi kierownicy sześciu oddziałów spółki, w tym KWK ROW
+2 / -2Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
+0 / -1Koniec papierowego awizo? Poczta Polska wdraża e-Doręczenia
+3 / -5Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert