W 2008 r. rozpoczęła działalność pierwsza w powiecie wodzisławskim zorganizowana grupa wolontariuszy, składająca się z uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl. Przez dekadę na służbę w wolontariacie zdecydowały się dziesiątki młodych ludzi. Wczoraj była okazja podziękować im, a także wszystkim, którzy doprowadzili do utworzenia stałej współpracy wolontariackiej między Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. a I LO.
- Pomysł tak naprawdę wyszedł od samych uczniów – mówi dr Elżbieta Tkocz, pierwsza opiekunka wolontariuszy w I LO. - Pamiętam, kiedy rozmawiałam z uczniami, co chcieliby robić poza nauką. Mówili, że chcieliby robić coś dobrego – wspomina dr Tkocz.
- Zaczęło się może niewinnie. Tak jak wiele pięknych dzieł tworzy się w sposób nieoczekiwany, nieprzewidywalny. Przypominam sobie pierwszą rozmowę z panią dr Tkocz. Myśmy mieli potrzeby, a w I LO było dużo dobrej, mądrej, wrażliwej młodzieży – opowiada Irena Obiegły, dyrektor PCPR w Wodzisławiu Śl.
Kolejne grupy wolontariuszy pomagają dzieciom umieszczonym w rodzinach otoczonych opieką PCPR. Odwiedzają dzieci, pomagają im odrabiać lekcje, bawią się z nimi, spędzają czas. - Wolontariusz jest starszym bratem, starszą siostrą – mówi Danuta Marciniak, zastępca dyrektora PCPR w Wodzisławiu Śl. Pomoc licealistów jest cenna. Dość powiedzieć, że w powiecie wodzisławskim są 163 rodziny zastępcze, w których umieszczono 260 dzieci.
13 lutego w I LO im 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. władze powiatu ze starostą Ireneuszem Serwotką na czele podziękowały byłym wolontariuszom. Katarzyny Kojtych z Koalicji na Rzecz Rodzicielstwa Zastępczego, od 11 lat mama zastępcza, aktualnie wychowująca szóstkę niepełnosprawnych dzieci podkreślała, że pomoc oferowana przez licealistów jest nieoceniona.
- Był to ważny etap w moim życiu. Sześcioro dzieci w rodzinie zastępczej to duża liczba – wspomina Paulina Zawojek, była wolontariuszka. - Były dzieci młodsze, starsze, dużo roboty. Z młodszymi zabawa, do tego odrabianie lekcji. To piękne doświadczenie, budujące, bogate – mówi.
Wolontariat pomógł też samym wolontariuszom: - Tyle miłych słów słyszymy pod swoim adresem, że pomagamy. A wolontariat pomógł też nam. Dzięki temu wiedziałam, na jakie studia pójść, kontynuowałam to, co robiłam w liceum – wspomina Karolina Kędroń z Radlina. - Dzisiaj jestem psychologiem, pracuję z dziećmi z różnymi zaburzeniami i myślę sobie, że gdyby nie wolontariat, to nie byłabym tu, gdzie jestem – mówi.
Więcej w materiale wideo:
Wszyscy na gali zgodnie wyrażali nadzieję, że wolontariat w I LO będzie trwał latami. 10-lecie wolontariatu uświetnili krótkim koncertem młodzi muzycy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Helikoptery wojskowe w regionie. Wiemy dlaczego
+39 / -8Marklowice: Zniszczone toalety. Nieletni przyznali się do winy
+24 / -1Serwis na 100-lecie Odry. Możesz pomóc w jego powstaniu
+17 / -2Awaria w Katowicach. Pomógł inspektor z Wodzisławia [WIDEO]
+13 / -0Odwiedzają go turyści z całej Europy. Miejsce postoju to strzał w dziesiątkę
+18 / -6Sejm przyjął ustawę o dopłatach do węgla. Taka będzie maksymalna cena za tonę
7Uroczystości w Wodzisławiu. Od piątku utrudnienia
2Obajtek: niewiele, ale taniej. Orlen zapowiada wakacyjną promocję na paliwo
2Wycieczka po alkoholu. Mandat dla wodzisławianki
2Gorzyce: Wotum zaufania i absolutorium dla wójta
1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertKtórędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 1480