zamknij

Wiadomości

K. Gadowski: rząd w białych rękawiczkach likwiduje możliwość pobierania deputatu

2017-10-24, Autor: pww, tora

Kilkaset osób wzięło udział w spotkaniu z posłem Krzysztofem Gadowskim (PO) w sprawie utraconego deputatu węglowego. Spotkanie odbyło się w poniedziałek w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego. 

W opinii posła Krzysztofa Gadowskiego ustawodawcy dzielą emerytów górniczych i rencistów na uprzywilejowanych i tych bez przywilejów. Na osoby, którym ZUS będzie wypłacał dożywotnio pieniądze za deputat oraz tych, którym wypłaci się świadczenie jednorazowe. Jego zdaniem rząd za 10 tysięcy srebrników likwiduje możliwość pobierania deputatu. – Rząd najpierw każe podpisać oświadczenia i tym samym zrzec się prawa do deputatu, a później dobrodusznie wypłaci rekompensatę. I to wszystko będzie się działo w oparciu o ustawę – tłumaczy poseł.

Reklama

Nie wszyscy będą mogli skorzystać z rządowych rozwiązań. Chodzi o grupę kilkunastu tysięcy osób, które odeszły na emeryturę bez prawa do deputatu, nabyli prawa emerytalne po dniu skutecznego wypowiedzenia prawa do bezpłatnego węgla,  a także ze względu na złą sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa zostali skutecznie pozbawieni prawa do ekwiwalentu  przez dyrekcję i związki zawodowe. – W czym ci ludzie są gorsi od tych, którym rząd daje rekompensatę? – pyta Krzysztof Gadowski.

Poseł tłumaczy się także z zarzutu, że to PO zabrała emerytowanym górnikom deputat. – Przez 10 miesięcy rządów Platformy Obywatelskiej spółki węglowe borykały się z bardzo trudną sytuacją węgla na rynkach światowych. Od 2 lat rządzi PiS i nadal nie wypłaca się deputatu, choć sytuacja w górnictwie uległa znacznej poprawie – tłumaczył.

Krzysztof Gadowski przypomina, że wnosił poprawki do rządowego projektu ustawy. Chciał, aby osoby uprawnione miały możliwość wyboru – deputat czy rekompensata – ale wszystkie zostały odrzucone.

Przypomnijmy, że wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rekompensacie - czytaj więcej. Od dziś można już składać wnioski o uzyskanie 10 tys. zł. Tutaj znajdziecie pełną listę punktów.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Dr Svevo 2017-10-24 11:21:34

  PO jak zwykle nie jest niczemu winne a ciemny lud z załączonego obrazka tego słucha. Ciekawe czy UM wynajmuje te sale odpłatnie posłom z Jastrzębia czy ot tak po linii partyjnej?

  25 4
 • ~Adam Maciejski 2017-10-24 12:43:13

  Co za bezdetny reportaz. Rząd nie LIKWIDUJE!!!!! tylko Rzad PO zlikwidował i go juz nie ma pare lat. Chyba to roznica, prawda? Przynajmniej PIS zrekompesuje to co PO -UKRADLO.

  25 7
 • ~Adam Maciejski 2017-10-24 12:44:45

  Panie Gadowski. Pan znowu na Białe mowi czarne i umywa swoje winy.

  22 4
 • ~bagienko 2017-10-24 16:05:33

  Oj, biedne PO, przecież oni niczemu niewinni, przecież by węgla nie tknęli gdyby nie ten niedobry kryzys

  16 2
 • ~Mariusz Żydek 2017-10-24 18:20:35

  ciekawe co zrobił teraz mądruje a wszystko placioki zabrały i teraz bohater przez CH . dalej wybierać fałszyfca........

  16 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy do żłobka miejskiego powinny być przyjmowane tylko szczepione dzieci?
Oddanych głosów: 82