Z poprzedniego raportu wynikało, że samorządy coraz mniej egzekwowały uchwałę antysmogową. Czy po ostatnim raporcie się to zmieniło? Gdzie przeprowadzono najwięcej kontroli w regionie, ile kopciuchów znaleziono i jakie kroki podjęto? Tego dowiecie się z artykułu.
Od 1 stycznia 2022 roku w woj. śląskim na mocy uchwały antysmogowej zakazane jest korzystanie z pieców starszych niż 10 lat oraz nieposiadających tabliczki znamionowej. W tym roku do zakazanych urządzeń dołączyły miejscowe ogrzewacze powietrza (m.in. kominki, piece). Karny Kopciuch sprawdził jak egzekwują uchwałę strażnicy i urzędnicy z Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Gaszowic, Jejkowic, Lysek, Świerklan, Wodzisławia Śląskiego, Godowa, Gorzyc, Lubomi, Marklowic, Mszany, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Żor i Jastrzębia-Zdroju.
Działacze Karnego Kopciucha od 1 stycznia monitorują czy i jak samorządy w regionie egzekwują tzw. uchwałę antysmogową. Na koniec miesiąca Karny Kopciuch spytał straże miejskie, gminne lub urzędy miast i gmin:
1. Ile na terenie danej gminy przeprowadzono kontroli w dniach 1-28 lutego 2023 r.?
2. Jaka część tych kontroli była planowana, a jaka w przeprowadzona w reakcji na zgłoszenia mieszkańców?
3. W ilu przypadkach stwierdzono wykroczenie w postaci eksploatacji kotła niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej?
4. Jakie formy oddziaływania wobec sprawców wykroczeń podjęli kontrolerzy? Ile wystawiono mandatów, a w ilu przypadkach zakończyło się na pouczeniach?
W pierwszym miesiącu tego roku straż miejska przeprowadziła 238 kontroli. W 29 domostwach wykryto kotły niespełniające warunków uchwały antysmogowej - aż 16 właścicielom wystawiono mandaty karne w wysokości 500 złotych, a ośmiu pouczono. W pozostałych pięciu przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. We wszystkich przypadkach ujawnienia nieprawidłowości wyznaczono termin ponownej kontroli.
W Czerwionce-Leszczynach przeprowadzono 73 kontrole - to ponad 3,5 raza więcej, niż w zeszłym miesiącu. W 15 posiadłościach ujawniono użytkowanie kotłów niespełniających uchwały antysmogowej. Dwóch sprawców wykroczeń otrzymało mandaty po 500 złotych, natomiast pozostałych pouczono. Wyznaczono również terminy rekontroli.
W gminie Gaszowice przeprowadzono 20 kontroli - to aż 5 razy więcej niż w styczniu. W 3 przypadkach stwierdzono korzystanie z pieca niezgodnego z uchwałą antysmogową, skutkiem czego dwóch sprawców zostało pouczonych. Co więcej, straż gminna w Lyskach (z którą ma podpisaną umowę gmina Gaszowice) podczas kontroli pouczyła cztery inne osoby w związku z wykroczeniami z zakresu ochrony środowiska.
W Jejkowicach strażnicy gminni przeprowadzili 14 kontroli. Strażnicy ujawnili w jednym przypadku użytkowanie kotła niezgodnego z uchwałą antysmogową. Wystosowano pouczenie i zapowiedziano wizytę rekontrolną. Wystosowano jednak dwa mandaty za inne wykroczenia z zakresu ochrony środowiska.
Na terenie gminy Lyski przeprowadzono 29 kontroli - w 4 domostwach stwierdzono użytkowania kopciucha. Trzy osoby zostały pouczone i poinformowane o nadchodzącej ponownej wizycie straży, a w jednym przypadku skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Tak samo jak w przypadku Gaszowic i Jejkowic, ukarano mieszkańców 3 mandatami oraz 4 pouczeniami za inne niedozwolone działania z zakresu ochrony środowiska.
Tym razem w Świerklanach przeprowadzono 11 kontroli. Jedna z nich ujawniła korzystanie z kopciucha, skutkiem czego prowadzone są dalsze czynności wyjaśniające.
W tym miesiącu to w Wodzisławiu Śląskim przeprowadzono najwięcej kontroli w powiecie wodzisławskim - było ich 59. Wykryto aż 12 wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem uchwały antysmogowej, skutkiem czego aż 10 osób ukarano mandatem na kwotę w przedziale 100-500 złotych. Dwie osoby zostały pouczone, natomiast wszystkich sprawców wykroczeń poinformowano o wizycie rekontrolnej.
W Rydułtowach straż w lutym przeprowadziła 32 kontrole - w żadnym przypadku nie wykryto nieprawidłowości.
Z kolei strażnicy z Radlina przeprowadzili w regionie 17 kontroli. W trzech przypadkach wykryto korzystanie z kopciuchów - strażnicy poprzestali na pouczeniach oraz zapowiedzi ponownej wizyty.
W gminie Gorzyce i Lubomia kontrole przeprowadza Straż Gminna z Lubomi. W obu gminach nie ujawniono nieprawidłowości - w Gorzycach przeprowadzono 14 kontroli, a w Lubomi 9.
Wykroczeń nie stwierdzono też w Pszowie - tam przeprowadzono 9 kontroli.
Tym razem w Mszanie przeprowadzono aż 12 kontroli - nie stwierdzono jednak nieprawidłowości.
Nie ujawniono żadnych nieprawidłowości w Marklowicach - tam kontrole przeprowadzono w 10 domostwach.
Urzędnicy z Godowa mogą się pochwalić 11 kontrolami, z czego dwie zakończono na pouczeniu oraz zaplanowaniu rekontroli w związku z korzystaniem z pieca niezgodnego z uchwałą antysmogową.
Po raz kolejny to właśnie w Jastrzębiu przeprowadzono najwięcej kontroli - było ich aż 362 (w zeszłym miesiącu “zaledwie” 252). W czternastu przypadkach ujawniono korzystanie z pieca niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej - jednej osobie wystawiono mandat w kwocie 300 złotych, a pozostałe 13 osób pouczono. W każdym z tych domostw strażnicy pojawią się ponownie.
Niestety, tym razem nie otrzymaliśmy informacji z Urzędu Miasta Żory.
Co o tych statystykach sądzi Paulina Nowak z Karnego Kopciucha?
- Można zauważyć, że w niektórych gminach poprawiły się wyniki - zwłaszcza w tych, w których nie przeprowadzono w zeszłym miesiącu kontroli wcale, albo ilość była znikoma. Cieszy fakt, że w Jastrzębiu-Zdroju oraz Rybniku uchwała antysmogowa jest egzekwowana - wielkie brawa dla strażników, tym bardziej, że nie boją się ukarać trucicieli mandatem albo wnioskiem do sądu. Warto tutaj też pochwalić straż gminną w Lyskach, obsługującą trzy gminy, oraz straż w Czerwionce-Leszczynach. Mam nadzieję, że pozostałe samorządy również zaczną działać na szerszą skalę ku zdrowiu pozostałych mieszkańców.
W sumie w lutym przeprowadzono 920 kontroli. Strażnicy i urzędnicy wykryli łamanie uchwały antysmogowej w 84 przypadkach. Mandatami na kwotę w przedziale 100-500 złotych ukarano 29 trucicieli pozostałych pouczono. Każdego czeka ponowna wizyta kontrolna.
W tym roku powróciliśmy z drugą edycją akcji “Patrzymy samorządom na ręce - czyli jak egzekwowana jest uchwała antysmogowa w Subregionie Zachodnim Województwa Śląskiego”.
Od 1 stycznia 2022 r. działacze Karnego Kopciucha uważnie sprawdzają, jak samorządy wywiązują się z obowiązku egzekwowania uchwały antysmogowej. Co miesiąc sporządzają raport z działań straży miejskich, gminnych i urzędników. Karny Kopciuch śledzi też los zgłoszeń “kopciuch” przesyłanych poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Każde takie zgłoszenie jest skierowano do odpowiedniej straży miejskiej lub gminnej bądź urzędu miasta i gminy. Następnie działacze Karnego Kopciucha proszę organy o odpowiedź zwrotną jaki był wynik przeprowadzonej kontroli.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pan Leszek z hotelowego pokoju trafił prosto do tunezyjskiego więzienia. Wakacje marzeń stały się koszmarem
18641Zaniedbany pies przez urzędniczkę z Wodzisławia. Chodzi o miasto w woj. świętokrzyskim
8208Syf i "wysypisko ciuchów" przy kontenerach PCK. Gmina apeluje do mieszkańców
5250Co z ozdobami świątecznymi w Radlinie? Mamy odpowiedź Urzędu Miasta
4742Atak nożownika w Radlinie. Policjanci musieli oddać strzały!
3915Zaniedbany pies przez urzędniczkę z Wodzisławia. Chodzi o miasto w woj. świętokrzyskim
+24 / -3Atak nożownika w Radlinie. Policjanci musieli oddać strzały!
+13 / -0Pościg ulicami Rybnika. Policja zatrzymała wodzisławianina
+7 / -0Ukradł telefon o wartości 4,5 tys. złotych. Policjanci szubko ustalili sprawcę
+6 / -0Wyłączenia prądu w powiecie. Jest tego sporo. Sprawdźcie!
+5 / -0Budowa kanalizacji na ul. Długiej, Grodzisko i Radlińskiej. Miasto wesprze finansowo wodociągi
0Pościg ulicami Rybnika. Policja zatrzymała wodzisławianina
0Wyłączenia prądu w powiecie. Sprawdźcie, gdzie będą utrudnienia
0"Z przyszłością w Żorach". Co warto wiedzieć o żorskim programie mieszkaniowym?
0Żory miastem atrakcyjnym dla biznesu. Przykładem na to jest KSSENON
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert