zamknij

Biznes

Klamka zapadła. Na A1 nie będzie węzła „Wodzisław”. Będzie za to „Mszana”

2012-03-01, Autor: ww, ig
O nazewnictwo węzłów budowanej autostrady A1 od kilkunastu miesięcy toczył się bój. Każda z sąsiadujących gmin wiedziała, że stawka jest wysoka, bo nazewnictwo węzłów może istotnie wpłynąć na wypromowanie gmin. O węzeł w Mszanie walczyli jastrzębscy radni. Wodzisław zaś chciał, by węzeł w Gorzycach nosił nazwę stolicy powiatu wodzisławskiego. Tymczasem GDDKiA informuje, że ostateczne decyzje w tej sprawie już zapadły. Z niekorzyścią dla obu aglomeracji.

Reklama

Przed tygodniem jastrzębscy radni przyjęli wystąpienie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby węzłowi autostradowemu w Mszanie nadać nazwę „Jastrzębie-Zdrój”. Argumentowali, że nadanie nazwy „Jastrzębie-Zdrój” węzłowi autostradowemu w Mszanie powinno być konsekwencją nadanych wcześniej nazw węzłów, przede wszystkim już „Rybnik” (węzeł w Bełku) i „Żory” (węzeł w Rowniu).

O nazwę „Wodzisław” dla węzła w Gorzycach starali się również włodarze największego miasta w powiecie wodzisławskim. – Na jednym ze spotkań władz gmin i powiatów padła propozycja, by ten węzeł nazwać Wodzisław. Poparli ją nawet posłowie – mówi rzecznik Urzędu Miasta w Wodzisławiu Barbara Chrobok.

 

I przyznaje, że nazewnictwo węzłów może mieć istotny wpływ na promowanie miasta czy gminy. Będzie ona bowiem wyraźnym punktem na każdej mapie i nawigacji. Stąd też każdej z gmin na tym zależy.

 

Dziś okazało się, że Wodzisław i Jastrzębie niewiele zdziałały. Rzeczniczka prasowa katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że ostateczne decyzje w tej sprawie już zapadły. - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad ostatecznie zatwierdził nazwy dla węzłów na autostradzie A-1 na terenie województwa śląskiego. Zatwierdzone nazwy węzłów zostały już wprowadzone na otwartych dla ruchu odcinkach, natomiast w chwili oddawania do ruchu kolejnych odcinków nazwy zatwierdzone będą funkcjonować od razu – mówi Dorota Marzyńska-Kotas.

 

Na zatwierdzonej liście nie ma nazw węzłów, o które apelowali zarówno samorządowcy z Jastrzębia, jak i z Wodzisławia. I tak, od północy, zjazdy z autostrady będą nosiły nazwy: Gliwice-Sośnica, Knurów, Dębieńsko, Rybnik, Żory, Świerklany, Mszana i Gorzyce.

 

Takie stanowisko GDDKiA krytykuje m.in. radny sejmiku – Marian Jarosz. - To absurd, że węzeł autostrady znajdujący się najbliżej Jastrzębia nie będzie miał jego nazwy. Przecież to już wcześniej ustalono, że węzły otrzymają nazwy największych miast, jakie znajdują się w ich pobliżu – mówi radny.

 

Jak się można domyślać, sprawę zupełnie inaczej widzą wójtowie Mszany i Gorzyc. - Nie bardzo rozumiem stanowisko radnych z Jastrzębia. Dlaczego zabierają głos w sprawie węzła, który nie znajduje się na terenie tego miasta – mówi wójt Mszany Mirosław Szymanek. Wcześniej wielokrotnie argumentował, że prawo do nazwy węzła powinna mieć właśnie Mszana, bo to mieszkańcy tej gminy ponosili uciążliwości związane z budową autostrady.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Romek 2012-03-01 17:01:00

  Gdzie dwóch się bije, ...

  0 0
 • ~ 2012-03-01 17:16:31

  Znowu fanzolenie o niczym. Jeżeli nazwa na mapie to promocja to gratuluje! Ja tam wolałbym, żeby już od dawna dało się po tym jeździć, a nazywać się może np. zjazd 12...któryś tam. Radni się jednak muszą nad czymś "pochylić " i wysilić. Parodia

  0 0
 • ~Don C. 2012-03-01 18:59:26

  To tylko pokazuje jakie szemrane układy ma Rybnik.A druga sprawa jak słabi są posłowie z regionu.Z Zawadzkim na czele.

  0 0
 • ~ticzer 2012-03-01 18:59:50

  I znów zagrali włodarzom miasta i parlamentarzystom na nosie. Szkoda. Rybnik sobie wywalczył, Zdziebło też nie miał z tym problemów będąc v-ce ministrem. Reszta nie ma siły przebicia. Do Mariusza Gacy: zauważ, że nazwą zjazdu będą operować kierowcy i nie tylko. Jak przyjedzie do Ciebie rodzina z Gdańska to powiesz im zjedź z autostrady na zjeździe Gorzyce a nie Wodzisław. A nazwę Gorzyce, Świerklany czy Mszana nietutejszym nic nie mówią. Łatwiej byłoby im zapamiętać właśnie Jastzrębie czy Wodzisław. Te miasta mówią więcej większości Polakom. Szczególnie Jastrzębie (Porozumienia, spółka węglowa czy siatkówka). postaw się w roli przyjezdnego. Nazwa miałby sugerować najbliższe większe miasto co byłoby najbardziej logiczne. Choć z drugiej strony logiczna byłaby numeracja. Ale jak wszyscy to wszyscy. Bez wyjątków.

  0 0
 • ~MarekMartini 2012-03-01 22:21:09

  Dlaczego ten zjazd miałby nazywać się Jastrzębie Zdrój ??
  Przecież ten zjazd nie leży w Powiecie Jastrzębskim tylko Wodzisławskim !!
  Czy decyzja się komuś podoba czy nie jest mądra bo zjazd będzie się nazywać tak jak nazwa Gminy w której leży,
  ewentualnie można byłoby nazwać ten zjazd Wodzisław ponieważ leży on w Powiecie Wodzisławskim
  ale co do tego miesza się Jastrzębie ??

  0 0
 • ~ 2012-03-01 23:06:20

  Niektórzy lepiej zapamiętują nazwy inni numery.A może podyskutujmy o opłatach? Kto tymi drogami będzie jeździł i płacił za to? O to mieli walczyć, a nie o nazwy zjazdów. A tak na marginesie - czemu prawie wszyscy piszą pod pseudonimami? W czym problem?

  0 0
 • ~adma 2012-03-02 12:18:01

  do ~ticzer
  Jeżeli przyjedzie z Gdańska rodzinka to i tak do Wodzisławia zjeżdżali by na węźle Jastrzębie (w Mszanie) - bo bliżej :)

  0 0
 • ~ 2012-03-02 13:10:24

  Nazwy węzłów autostradowych są mniej ważne. Ważniejszy jest sposób budowy tych węzłów. Myślę że je projektował ktoś z uprawnieniami nabytymi w XIX wieku. To jest paranoja taki układ, ale budowniczowie to nam zafundowali na nasz koszt.
  Samochód ciężarowy jadący A-1 z Gliwic do Rybnika, zjeżdżający z autostrady w Rowniu (Żory), po przejechaniu nad autostradą musi na ul. Rybnickiej kręcić w kierunku centrum Żor, wjechać na Obwodnicę Północną, przejechać nad autostradą drugi raz, by potem znów wjechać na ul Rybnicką/Żorską. Zamiast zjechać prawym pasem zaraz za wiaduktem ul. Rybnickiej i łukiem wjechać na Obwodnicę Północną w kierunku Rybnika. Zaprojektował to jakiś kretyn by te wszystkie auta przejeżdżały przez jeden punkt poboru opłat, a przecież są zabudowane bramownice via toll i opłaty są pobierane na bieżąco.

  0 0
 • ~mwh 2012-03-07 22:25:35

  Do centrum Wodzislawia i Jastrzebia jest taka sama odleglosc 5 500 metrow zas do granic i Wodzislawia i Jastrzebia jest ok. 2000 metrow. Wiec nie wiem dlaczego Jastrzebie wchodzi z butami na teren powiatu wodzislawskiego!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.