Koniec papierowego awizo jest bardzo bliski. Poczta Polska wdraża e-Doręczenia. Od 1 stycznia usługa jest obowiązkowa dla instytucji publicznych oraz zawodów zaufania publicznego. Dla indywidualnych użytkowników to znaczące uproszczenie.
Dzięki e-Doręczeniom nie trzeba będzie już chodzić na pocztę, aby odebrać lub wysłać ważne dokumenty, a cały proces można wykonać online, z każdego miejsca z dostępem do sieci.
Od 1 stycznia 2025 roku e-Doręczenia są obowiązkowe dla różnych instytucji publicznych (takich jak samorządy czy urzędy skarbowe) oraz dla zawodów zaufania publicznego (np. adwokaci, radcowie prawni, księgowi). To oznacza, że te instytucje i osoby będą musiały korzystać z e-Doręczeń, aby wysyłać i odbierać oficjalne dokumenty. Nie będą one obowiązkowe dla obywateli.
Obywatele sami zdecydują, czy chcą korzystać z e-Doręczeń. Jeśli ktoś nie chce lub nie może korzystać z tej elektronicznej formy komunikacji, Poczta Polska oferuje alternatywę w postaci Publicznej Usługi Hybrydowej (PUH). Dzięki niej, jeśli nadawca wyśle dokument elektronicznie, a odbiorca nie ma skrzynki e-Doręczeń, Poczta Polska wydrukuje ten dokument (w sposób bezpieczny i zautomatyzowany) i dostarczy go do domu, tak jak to miało miejsce dotychczas.
Żeby zacząć korzystać z e-Doręczeń, wystarczy założyć cyfrową skrzynkę odbiorczą. To trochę jak założenie nowego konta e-mail, ale z dodatkowymi krokami zabezpieczającymi, żeby wszystko było oficjalne i bezpieczne. Aby mieć taką skrzynkę, trzeba złożyć wniosek o nadanie tzw. Adresu do Doręczeń Elektronicznych (ADE) - można to zrobić na stronie: http://edoreczenia.gov.pl. Gdy użytkownik ma już swój ADE, może aktywować swoją skrzynkę e-Doręczeń i zacząć z niej korzystać. To proste niemal jak korzystanie ze skrzynki e-mail, ale znacznie bezpieczniejsze.
Za pomocą skrzynki ADE można też aktywować usługę e-Polecony i wysyłać oraz odbierać e-Polecone. W odróżnieniu od przeznaczonych do komunikacji elektronicznej z podmiotami publicznymi e-Doręczeń, e-Polecone służą do korespondencji pomiędzy podmiotami niepublicznymi (np. między dwiema osobami fizycznymi). Obie usługi obsługiwać można za pomocą jednej i tej samej skrzynki.
Wdrożenie e-Doręczeń to znacząca zmiana w polskim systemie komunikacji elektronicznej. Oferując takie same gwarancje prawne, jak tradycyjne listy polecone, e-Doręczenia stają się nowoczesną alternatywą, która z czasem zastąpi konieczność fizycznego odbierania przesyłek. To nie tylko krok naprzód w kierunku pełnej cyfryzacji kraju, ale również odpowiedź na potrzeby cyfrowego społeczeństwa, poszukującego szybkich, bezpiecznych i wygodnych rozwiązań komunikacyjnych. Operatorem wyznaczonym do obsługi e-Doręczeń jest Poczta Polska.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
+3 / -3O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+2 / -2Noworoczne zmiany w PGG. Będą nowi kierownicy sześciu oddziałów spółki, w tym KWK ROW
+2 / -2Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
+0 / -1Koniec papierowego awizo? Poczta Polska wdraża e-Doręczenia
+3 / -5Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~PimpaLesna 2025-01-08
14:27:41
Sram na to, i wam też radzę srać na to.