Nadciągają rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących zwolnień lekarskich. Ministerstwo Pracy wprowadza bardziej elastyczne zasady, które od 1 stycznia 2025 roku pozwolą pracownikom przbywającym na L4 m.in. na wykonywanie niektórych czynności zarobkowych czy codziennych obowiązków bez ryzyka utraty zasiłku chorobowego.
Pod koniec października opublikowano projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Dokument przewiduje szeroko zakrojone zmiany - wskazano w nim m.in. konieczność przebudowy systemu wydawania orzeczeń lekarskich oraz modyfikacje dotyczące kwalifikacji lekarzy orzeczników.
Jak wskazuje Business Insider, projekt zakłada m.in. wprowadzenie elastycznych form współpracy, umożliwiając lekarzom orzecznikom pracę na umowę o pracę lub cywilnoprawną.
Główny lekarz orzecznik, naczelny lekarz ZUS oraz lekarze inspektorzy będą jednak zatrudniani wyłącznie na podstawie umów o pracę. Ponadto, wynagrodzenie zasadnicze lekarzy orzeczników ma być ustalane na podobnych zasadach jak płace najniższe w podmiotach leczniczych - czytamy.
Co ciekawe, w projekcie przewidziano również zmiany w zakresie kwalifikacji wymaganych od lekarzy orzeczników, co oznacza, że będzie możliwe zatrudnianie lekarzy bez tytułu specjalisty oraz specjalistów z innych dziedzin medycznych, takich jak fizjoterapeuci czy pielęgniarki, w zależności od rodzaju sprawy.
Nowelizacja zakłada jednoosobowe wydawanie orzeczeń we wszystkich instancjach, co jest zmianą w stosunku do obecnego systemu, gdzie druga instancja wymaga trzyosobowej komisji lekarskiej - dowiadujemy się.
Jednak jednym z najważniejszych punktów nowelizacji jest redefinicja zasad korzystania z zasiłku chorobowego oraz kontroli zwolnień lekarskich.
Nowe przepisy doprecyzowują, jakie czynności będą dozwolone podczas zwolnienia lekarskiego. Najbardziej rewolucyjną zmianą jest to, że pracownik będzie mógł pracować bez ryzyka utraty zasiłku, o ile spełnione zostaną określone warunki.
Proponuje się odejście od dotychczasowej zasady, zgodnie z którą każde wykonywanie pracy zarobkowej na rzecz jednego płatnika składek w okresie pobierania zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia u innego płatnika składek, pozbawia ubezpieczonego prawa do zasiłku za cały okres zwolnienia lekarskiego — czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.
Zmiana dotyczy sytuacji, gdy pracownik zatrudniony jest u dwóch różnych pracodawców. W skrócie: jeśli lekarz wystawiający zwolnienie wykaże, że pracownik jest niezdolny do pracy tylko w jednym z miejsc zatrudnienia, to możliwe będzie dalsze wykonywanie obowiązków u drugiego pracodawcy.
Resort wyjaśnia, że w praktyce oznacza to, iż pracownik będzie mógł pobierać zasiłek chorobowy z jednego źródła, a jednocześnie otrzymywać wynagrodzenie z drugiego, o ile charakter tej drugiej pracy nie jest sprzeczny z orzeczeniem o niezdolności do pracy.
Np. chrypka uniemożliwi dziennikarzowi prowadzenie audycji w telewizji, ale nie stanowi przeszkody do pracy w redakcji — przytacza przykład Ministerstwo Zdrowia.
Nowelizacja wprowadza także zmiany w definicji "pracy zarobkowej". Od stycznia termin ten będzie oznaczał każdą czynność o charakterze zarobkowym, bez względu na formę prawną jej wykonywania.
Jednak nowe przepisy uwzględniają również wyjątki — czynności incydentalne, niezbędne do codziennego funkcjonowania, które same w sobie nie będą uznawane za pracę zarobkową.
Oznacza to, że podjęcie czynności, której zaniechanie mogłoby prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy, nie będzie skutkowało odebraniem świadczenia — podkreślono w projekcie.
Przebywając na L4, będzie można zatem np. podpisać fakturę czy list przewozowy - i nie będzie to prowadziło do odebrania świadczenia z ubezpieczenia społecznego.
Dodatkowo, resort zdrowia zaznacza, że jeśli pracownik udokumentuje, iż nieobecność podczas kontroli L4 była uzasadniona względami zdrowotnymi lub koniecznością wykonania czynności incydentalnych, zasiłek chorobowy nie zostanie odebrany.
Dotyczy to m.in. wizyt u lekarza, rehabilitacji, zakupów w aptece czy spaceru w ramach rekonwalescencji — dodano.
Podobnie, odbieranie dziecka z przedszkola podczas pobierania zasiłku opiekuńczego nie będzie podstawą do odebrania świadczeń.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
[AKTUALIZACJA] "Czołówka" na Rybnickiej. Ogromne utrudnienia, droga jest zablokowana
10319Zaniedbany pies przez urzędniczkę z Wodzisławia. Chodzi o miasto w woj. świętokrzyskim
8769Co z ozdobami świątecznymi w Radlinie? Mamy odpowiedź Urzędu Miasta
5197I znów sprawiliście im radość! Seniorzy z DPS w Gorzycach dostali paczki od Św. Mikołaja [FOTO]
4325Atak nożownika w Radlinie. Policjanci musieli oddać strzały!
4083Zaniedbany pies przez urzędniczkę z Wodzisławia. Chodzi o miasto w woj. świętokrzyskim
+24 / -3Atak nożownika w Radlinie. Policjanci musieli oddać strzały!
+13 / -0Pościg ulicami Rybnika. Policja zatrzymała wodzisławianina
+12 / -018-latek pędził 111km/h w zabudowanym. Stracił prawko na 3 miesiące!
+9 / -1Ukradł telefon o wartości 4,5 tys. złotych. Policjanci szubko ustalili sprawcę
+6 / -0Godów: koniec prac w XIX-wiecznym kościele w Gołkowicach
0I znów sprawiliście im radość! Seniorzy z DPS w Gorzycach dostali paczki od Św. Mikołaja [FOTO]
0Nie tylko górnicze gminy. SRK chce sprzedawać pokopalniane grunty wszystkim samorządom
0Groźna kolizja na ul. Chrobrego. 19-latek wjechał w śmieciarkę
0[AKTUALIZACJA] "Czołówka" na Rybnickiej. Ogromne utrudnienia, droga jest zablokowana
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert