zamknij

Wiadomości

KWK ROW odłączy się od PGG? Jutro referendum

2018-03-20, Autor: tora, bf

Związki zawodowe działające w Ruchu Marcel zamierzają przeprowadzić jutro referendum opiniodawcze za odłączeniem KWK ROW ze struktur PGG.

Referendum potrwa od godz. 5.30 do 22.00. Decyzję o przeprowadzeniu referendum organizacje związkowe powzięły z powodu coraz większego niezadowolenia załogi z niskich zarobków, nieadekwatnych do wyników ekonomicznych uzyskiwanych przez KWK ROW, do której należy m. in. Ruch Marcel.

Reklama

„Pracownicy oraz organizacje związkowe mają świadomość oraz wiedzę, która pozwala przypuszczać, że kopalnia ROW będąc odrębnym przedsiębiorstwem mogłaby samodzielnie funkcjonować z dużym zyskiem mimo planowanych rocznych inwestycji, a płace pracowników zostałyby podniesione do poziomu, który pozwoliłby na utrzymanie wykwalifikowanych załóg na poszczególnych Ruchach KWK ROW na poziomie gwarantującym zabezpieczenie ruchu zakładu, a ich rodzinom na godny byt” czytamy w piśmie uzasadniającym potrzebę referendum.

Związkowcy podkreślają, że sytuacja płacowa zarówno pracowników z dużym, jak i z krótkim stażem jest tragiczna. Dalsze utrzymywanie płac na tak niskim poziomie spowoduje nasilenie niezadowolenia pracowników co będzie skutkować i już skutkuje tzw. strajkami włoskimi, wypowiedzeniami umów o pracę czy wręcz porzuceniami pracy.

„Dalsze wegetowanie w strukturach Polskiej Grupy Górniczej S.A. nie daje nam żadnych perspektyw rozwoju i poprawy bytu naszych pracowników a bliskość JSW S.A. Umożliwia często już w dużym stopniu zawodowo wyedukowanej załodze w rzemiośle górniczym na szybkie znalezienie odpowiedniej pracy w górnictwie za znacznie większe wynagrodzenie.”

Referendum organizują działające w Ruchu Marcel zakładowe organizacje Związku Zawodowego Górników w Polsce, NSZZ Solidarność, ZZ Kadra, Sierpień 80, również związków zawodowych ratowników, maszynistów wyciągowych, pracowników oddziałów szybowych.

Referendum przeprowadzone będzie tylko w Ruchu Marcel. - Na razie jest to jest akcja, która zostanie przeprowadzona na Ruchu Marcel. Ten pomysł przejmą może w przyszłości inne kopalnie z ROW. Potrzebujemy opinii załogi, czy jest za tym, by odłączyć się od PGG. To pokłosie tego, co się dzieje u nas. Jesteśmy niezadowoleni i możemy to w ten sposób okazać. Jesteśmy kopalnią, która przynosi bardzo duże zyski dla PGG w setkach milionów, ale my z tych zysków nic nie mamy. Chcemy pokazać, że załoga tego ruchu i ROW ma tego serdecznie dosyć. Za dobrą pracę trzeba też dobrze zapłacić. Ludzie potrafią liczyć, widzą, co się dzieje za miedzą w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - mówi Sławomir Stacha, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Oddziałów Szybowych KWK „Marcel” w Radlinie.

Polska Grupa Górnicza póki co nie komentuje tematu referendum.

Jutrzejsza akcja w radlińskiej kopalni jest kolejnym dowodem niezadowolenia załogi PGG z wynagrodzeń i przeciągających się prac nad nowym zbiorowym zakładowym układem pracy. W spółce trwa spór zbiorowy. Prezes PGG Tomasz Rogala zaprosił związkowców do rozmów płacowych na 26 marca. Mają w nich wziąć udział również przedstawiciele Ministerstwa Energii.

Czy waszym zdaniem odłączenie KWK ROW z PGG jest dobrym pomysłem?

Oceń publikację: + 1 + 247 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~orlik 2018-03-21 07:32:38

  celny komentarz użytkowniczki annaf na nowinach dotyczący tej sprawy: "To ciekawe, że nikt wam nie zaproponował odłączenia samego Marcela, który przed połączeniem był jedyną kopalnią na plusie. Wasze związki pozwoliły przyczepić Marcelowi cały deficytowy garb i nazwać to skrótem z czasów komuny i teraz chcą dalej to ciągnąć, tak żeby na podatkach które powinny zostać w Radlinie wypasał się bogaty Rybnik, a na podwyżki dla pracowników Marcela braknie bo trzeba będzie utrzymać dyrekcję w Rybniku która po odłączeniu od PGG rozmnoży się jak na drożdżach. Wspomnicie moje słowa! Ciekawe gdzie mieszkają i czyje interesy reprezentują ci co rządzą tymi waszymi związkami, że działają na szkodę Radlina i górników z Marcela."

  8 0
 • ~orlik 2018-03-21 07:56:31

  Kiedy łączyli kopalnie aby je ratować kosztem Marcela, to wtedy nikt nie protestował i nie narzekał na niskie zarobki, za to od razu zaczęto pierniczyć jak to dobrze że "kopalnie rybnickie zostaną połączone". Zanim stworzono PGG, to już rybniccy kombinatorzy powoływali jakieś spółki typu Węglokoks-ROW i próbowali reaktywować Rybnicką Spółkę Węglową. Pamiętacie jaka haja w mediach była, że pieniądze pójdą do Katowic zamiast zostać "na miejscu" (czyli w Rybniku). Nie udało się wtedy to nagle teraz ktoś zauważył że zarobki na Marcelu są niskie, a receptą na to ma być zrobienie "czapy" w Rybniku. Haha. Byle Rybnikowi dobrze zrobić! Skoro w JSW jest lepiej, to czemu nie można powalczyć o przeniesienie Marcela do tej spółki, tym bardziej że do JSW należy sąsiednia koksownia?

  9 2
 • ~Don C. 2018-03-21 08:57:17

  Dokładnie @ orlik. Rybnik po raz kolejny chce żerować na durnych sąsiadach.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy 500+ na pierwsze dziecko to dobry pomysł?
Oddanych głosów: 785