zamknij

Wiadomości

M. Kieca o rządowej konferencji: „Wpisaliśmy się w tworzenie ważnego w skali całego kraju dokumentu”

2014-05-19, Autor: mk; źródło: UM Wodzisławia
16 maja w naszym mieście miała miejsce konferencja tematyczna poświęcona rządowym pracom nad Krajową Polityką Miejską. Wodzisław Śląski to jedno z trzech miast w Polsce, obok Gdańska i Uniejowa, w którym dyskutowano na temat założeń nowego programu. Konferencję poprowadził podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Paweł Orłowski.

Reklama

Celem KPM jest wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do kreowania zrównoważonego rozwoju oraz tworzenia miejsc pracy. Jedno z założeń projektu to także bezpośrednia poprawa jakości życia mieszkańców. Krajowa Polityka Miejska jest adresowana do wszystkich miast, niezależnie od ich wielkości i położenia.

 

W Wodzisławiu Śląskim rozmawiano przede wszystkim o kształtowaniu przestrzeni, niskoemisyjności i efektywności energetycznej, ochronie środowiska i adaptacji do zmian klimatu oraz zarządzaniu obszarami miejskimi. Poza wiceministrem Pawłem Orłowskim w panelach dyskusyjnych wzięli również udział: prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego oraz licznie zgromadzeni samorządowcy z całego kraju.

 

- Krajowa Polityka Miejska w swym założeniu ma odpowiadać na potrzeby i zagrożenia wszystkich miast. Nie tylko metropolii czy aglomeracji – wyjaśnia Paweł Orłowski. – Ma ona trafiać do miast małych i średnich, tych zwartych i tych rozproszonych. Ma czynić z nich funkcjonalne centra wzrostu – dodaje wiceminister.

 

O tym jak ważne w kształtowaniu polityki ogólnokrajowej jest spojrzenie z perspektywy takich miast jak Wodzisław Śląski mówił podczas konferencji Mieczysław Kieca. Na przykładzie naszego miasta pokazał wagę dążenia do rozwoju miast niebędących metropoliami czy składowymi dużych aglomeracji. - Przykład Wodzisławia i okolicznych gmin pokazuje, że potrzeba nam nowych rozwiązań. Trzeba się zastanowić nad komunikacją i współpracą między gminami, nad rynkiem pracy ich dotyczącym. Nie powinniśmy się zamykać w granicach jednego miasta czy jednej gminy. Jesteśmy na Śląsku i te zagadnienia są tu wyraźne – dopowiada wiceminister.

 

>>Konferencja rządowa w Wodzisławiu - zobacz zdjęcia

Do czerwca potrwa nieformalna dyskusja, w ramach której różne środowiska mogą się odnieść do zapisów projektu Krajowej Polityki Miejskiej. Jednym z ważnych punktów tej otwartej dyskusji była konferencja w Wodzisławiu Śląskim. – Mocno wpisaliśmy się w tworzenie tak ważnego w skali całego kraju dokumentu – mówi prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca. – Te konferencje to ważna chwila dla wszystkich miast. Od wypracowanych efektów będzie zależała nasza przyszłość, możliwości rozwoju miasta oraz komfort życia mieszkańców. Obecnie przygotowujemy konkretne uwagi zarówno do projektu tekstu Krajowej Polityki Miejskiej, jak i obecnych przepisów, które nas ograniczają, blokują nasze działania. Uwzględniamy nasze doświadczenia i piętrzące się podczas kolejnych realizacji problemy. W miniony piątek mieliśmy doskonałą okazję, by o nich rozmawiać bezpośrednio z przedstawicielami rządu – dodaje prezydent Wodzisławia Śląskiego.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~fandango 2014-05-19
    16:46:59

    5 0

    Tyle europejskiej nowomowy. A teraz co z następującymi tematami: 1. centralny przystanek (na pkp lub nowe miejsce - szybki i wygodny dojazd pociągami do Katowic i Ostrawy. 2. remont głównych dróg powiatowych i wojewódzkich zarządzanych przez powiat - które i kiedy? 3. od kiedy będzie płatna A1 - a może nie będzie - co robicie z tym tematem i kiedy DGP będzie gotowa? 4. kiedy kanalizacja w pozostałych dzielnicach? 5. ile i kiedy porządnych żłobków i przedszkoli powstanie w powiecie? 6. szpital powiatowy - byłem ostatnio, personel robi co może, ale infrastruktura medyczna i ogólna (odrapane ściany, ogólny nieporządek) stawia nas daleko w tyle za zachodem, a jakość posiłków... 7. pogotowie ratunkowe i przychodnie - stan infrastruktury i dostępność - tylko nie piszcie o ISO i że to na poziomie krajowym i MZ jest winien kolejkom w przychodniach.

  • ~ 2014-05-19
    22:00:49

    0 0

    wodzisław śląski też ma miejską strategię, która opiera się jeszcze o Odrę w ekstraklasie ;-) Poza tym jeśli wodzisław będzie tak kształtował przestrzeń, że pod karuzelą nie powstaną miejsca dla autobusów czy centrum przesiadkowe, które ma być centrum przerzutowym pod karuzelę z wypożyczalnią rowerów dla nie wiadomo kogo, bo turystów przecież brak to woła o pomstę do nieba. Jest jednak nadzieja, że kieca nauczy się dzięki konferencji w temacie zarządzania obszarami miejskimi, bo jeśli ludzie chcą przekształcić swoje działki na budowlane to nie powinno się tego torpedować i odrzucać. im większy dochód mają mieszkańcy miasta tym więcej ma miasto. niestety z dziwnych przyczyn nie wiedzieć dlaczego ten mechanizm jest tłumiony w wodzisławiu z racji braku chęci do przekształcania działek na budowlane. co gorsza, powinno wprowadzić się ulgi w podatkach od nieruchomości dla osób, które budują się w wodzisławiu. skoro średni przychód z rodziny, jak to miasto prezentowało na spotkaniach z mieszkańcami, to w przybliżeniu 5,9 tys (~5100 z podatku pit, ~850 z podatku od nieruchomości) to suma sumarów nawet 5 lat ulgi w podatku od nieruchomości daje miastu 5 lat z podatku pit, którzy jest ~6x bardziej opłacalny pod względem przychodów miasta niż podatek od nieruchomości)

  • ~ 2014-05-19
    22:31:27

    0 0

    inna sprawa zamiast wymyślać jakiś pierdolnik pt budżet obywatelski z 1mln to należy dołożyć kolejny 1mln na dzielnice by te mogły sprawniej funkcjonować. warto zaznaczyć, że bodaj od 1997 roku kwota ta nie uległa zmianie! niebawem będzie 20 lat. każdy chyba wie jak podskoczyły koszty bo widzi to na co dzień u siebie, niestety władze miasta od wielu, wielu lat nie chcą przekazać pieniędzy "na dół" bo chcą mieć "rozwój miasta/dzielnic" pod kontrolą - to jedyne co mi przychodzi na myśl - kontrola ta polega na tym, że prezydent miasta wspaniałomyślnie niczym dobry wujek "wyraża zgodę" na wsparcie zadania w danej dzielnicy. szanowny panie prezydencie skończ pan z tą obłudą i zmuszania rad dzielnic do żebrania o pieniądze, które mogą dostać niejako od ręki. radni w tym wypadku nie są lepsi bo zamiast ulegać demagogii kiecy nt budżetu obywatelskiego powinni powiedzieć - dość głupot w urzędzie - dajemy 1mln na dzielnice i gdzieś mamy budżet obywatelski, który w obecnym wydania niczemu nie służy.

  • ~Arteks 2014-05-19
    22:39:08

    0 0

    @fandango1972 - świetnie to ułożyłeś. Dodam jeszcze punkt 8 - likwidacja niskiej emisji. A swoją drogą dziwię się że PO i Bieńkowska z Tuskiem dopiero teraz przypomnieli sobie o miastach. Do tej pory odnosiłem wrażenie, że problemem numer 1 w Polsce jest wieś i problemy rolnictwa... Trochę to smutne bo Polska ma niski w porównaniu do innych krajów europejskich stopień urbanizacji a to powód do dumy z pewnością nie jest.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?




Oddanych głosów: 1032