Dziś mija 77 lat od dramatycznych wydarzeń związanych z historią Wodzisławia. 17 stycznia 1945 r. rozpoczął się Marsz Śmierci z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL "Auschwitz - Birkenau" i jego podobozów na stację kolejową do Wodzisławia, wtedy Loslau.
Dokładnie 77 lat temu miał miejsce początek jednego z ostatnich aktów zbrodniczej polityki hitlerowskich Niemiec na terenie okupowanej Polski i Europy. 17 stycznia 1945 r. rozpoczął się Marsz Śmierci z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL "Auschwitz - Birkenau" i jego podobozów na stację kolejową do Wodzisławia, wtedy Loslau.
Dzisiaj starosta Leszek Bizoń wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Wodzisławskiego Adamem Krzyżakiem złożyli okolicznościowe wiązanki pod pomnikiem i tablicami upamiętniającymi ofiary wydarzeń ze stycznia 1945 r. - przekazał Wojciech Raczkowski.
Marsz Śmierci z „Auschwitz-Birkenau” do Wodzisławia Śl. był największym z Marszów Śmierci zarządzonych przez zbrodniarzy. W temperaturze ok. -20 stopni C, w ponad 60-kilometrową trasę hitlerowcy pognali pieszo ok. 56 000 wycieńczonych jeńców.
Wielu mieszkańców naszego regionu, narażając życie swoje i swoich rodzin, próbowało na trasie Marszu ratować jego uczestników. Część bohaterów zostało uhonorowanych po wojnie izraelskim odznaczeniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – Chasidei Ummot ha-Olam.
Szacuje się, że wskutek warunków „ewakuacji” i bestialstwa hitlerowców w Marszach Śmierci z KL Auschwitz i podobozów życie straciło nawet ok. 15 000 ludzi.
Na terenie miasta i całego naszego powiatu funkcjonuje wiele bezimiennych mogił Ofiar Marszu.
Jan Stolarz był pomysłodawcą i głównym komandorem organizowanego od 2012 r. „Marszu Pamięci” ku czci Ofiar Marszu Śmierci 1945 r. Odszedł po ciężkiej chorobie 5 lutego 2021 r. w wieku 79 lat.
Jerzy Gawliczek zmarł z kolei 6 listopada 2021 r. w wieku 78 lat. Uczestniczył w „Marszu Pamięci” od początku tej inicjatywy. Jak napisali o Nim koledzy i koleżanki „Był to człowiek, który zrobił bardzo wiele dla popularyzacji tematyki związanej z wydarzeniami ze stycznia 1945 roku. Jednym z jego ważnych dzieł na pewno było stworzenie regulaminu odznaki turystycznej Szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz”.
Jedenasty „Marsz Pamięci” odbędzie się w dniach 20-23 stycznia 2022 r.
Dla uczczenia Ofiar Marszu Śmierci oraz Strażników Pamięci o Nich nadano mu imię Jana Stolarza.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
12561Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Ile takich osób jest w Wodzisławiu Śl.? (zdjęcia)
7578Historyczne odkrycie na Grodzisku. Odkryto tam ślady Słowian z IX i X wieku
7123S. Romualda Łubian nową dyrektor DPS-u w Wodzisławiu Śląskim
6636Radlin: To wyglądało bardzo groźnie! Czołowe zderzenie na ul. Kominka. Kierujący zasnął za kierownicą
5940Pościg za pijanym Ukraińcem. 44-latek próbował wjechać w policjanta ciężarówką!
+34 / -0Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+22 / -3Marcin Piwoński nie jest już wiceprezydentem. Umowa została rozwiązana
+24 / -5Jest akt oskarżenia przeciwko Adamowi G. Byłemu posłowi grozi 8 lat więzienia!
+16 / -1Gdyby nie oni, doszłoby do tragedii. Prawidłowa reakcja kobiety i policjantów uratowała mężczyznę
+11 / -1Śmiertelne żniwo na śląskich drogach. W wakacje życie straciło już 27 osób! (zdjęcia)
2Już w ten weekend 52. Dni Miasta. Co nas czeka?
0Będzie pozew za wstrząsy z kopalni Rydułtowy? Pojawił się taki apel. "Wpływają na długotrwały stres"
0"Aktywnie w żłobku" - nawet 1900 zł miesięcznie z ZUS na konto placówki, do której uczęszcza dziecko
0Bilans nietrzeźwego kierowcy: 2,5 promila i 6 uszkodzonych pojazdów
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert