zamknij

Wiadomości

Mieszkańcu, wypowiedz się na temat komunikacji publicznej w powiecie

2014-02-11, Autor: mk
Do 14 lutego trwają, ogłoszone przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia "Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla powiatu wodzisławskiego."

Reklama

Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego zwany jest również planem transportowym. Został opracowany w celu zapewnienia zrównoważonego oraz uwzględniającego oczekiwania społeczne procesu rozwoju i organizowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej.

 

- Jest to bardzo istotne, gdyż to właśnie między innymi jakość systemu transportowego decyduje o jakości życia mieszkańców, a także o warunkach rozwoju gospodarczego obszaru objętego planem transportowym - czytamy w opracowaniu, które poświęcone jest m.in. sieci komunikacyjnej powiatu wodzisławskiego oraz kierunkom rozwoju publicznego transportu zbiorowego.

Opinie można zgłaszać w terminie do 14 lutego 2014 r. za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: autobusy@powiatwodzislawski.pl, podpisane imieniem i nazwiskiem zgłaszającego.

 

Za przeprowadzenie konsultacji odpowiedzialny jest Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

 

Treść projektu uchwały można znaleźć tutaj.

 

>>Brak komunikacji jest elementem wykluczenia społecznego - czytaj wywiad z Arkadiuszem Łuszczakiem, naczelnikiem Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~akx 2014-02-11
  15:26:47

  5 0

  Odbudowa zaufania mieszkańców do korzystania komunikacji autobusowej? Nie rozśmieszajcie mnie. Ościenne gminy powiatu są odcięte od świata, bo w weekendy nie kursują autobusy. Do tego autobusy do takiego Raciborza jeżdżą przez wszystkie możliwe wioski, a podróż trwa 1h 20 minut. Pisałem kiedyś maila na wyżej podany adres z moimi propozycjami mającymi na celu poprawę komunikacji autobusowej w regionie. Odpisano mi, że z przyczyn ekonomicznych "NIEDASIĘ". Także trzeba się zastanowić, czy takie akcje mają sens, skoro starostwo i tak nic nie zrobi w celu poprawienia komunikacji autobusowej w regionie. Warto też wspomnieć, że w tym roku zaczyna się remont linii Rybnik - Chałupki. Linia przebiega także przez gminę Gorzyce i takie miejscowości jak Czyżowice, Gorzyce, Osiny, Bełsznicę czy Olzę. Myślę, że już dziś starostwo powinno zabiegać u marszałka o przywrócenie połączeń kolejowych na tej linii, aby zapewnić mieszkańcom połączenia z Katowicami, Rybnikiem, Wodzisławiem, czy Republiką Czeską. Mamy XXI wiek, a póki co komunikacja w powiecie wodzisławskim jest mocno zacofana. Połączenia do Katowic cieszyły się bardzo wielką popularnością wśród mieszkańców gminy Gorzyce, także powinno się lobbować powrót pociągów na linię Wodzisław - Chałupki (Bohumin).

 • ~wodzislawianin1 2014-02-11
  20:39:48

  5 0

  Niech lepiej zajmą się obiecanym remontem linii kolejowej Rybnik-Wodzisław-Chałupki bo remontu który już miał być nie ma i nie wiadomo kiedy będzie! Panie Starosto Szkatuła, Panie Prezydencie Kieca dowiedzcie się co z przetargiem bo sprawa ciągnie się od października!

 • ~alu 2014-02-11
  21:40:50

  1 0

  Artykuł wymaga uzupełnienia. Plan dotyczy tylko gmin Gorzyce, Godów i Lubomia bo tam Powiat jest organizatorem komunikacji. W pozostałych miastach i gminach swoje plany powinny stworzyć odpowiednie urzędy i Międzygminny Związek Komunikacyjny. Nie ma szans na wspólny plan dla całego powiatu, bo nie ma porozumienia w tym zakresie pomiędzy samorządami (każdy z nich ma swoją wizję komunikacji).

 • ~ 2014-02-12
  06:51:14

  0 0

  @alu - MZK nie ma nic do rzeczy on wykonuje usługę, powiat nie powinien rżnąć głupa i zastanowić się nad wspólną komunikacją z gminami, bo w przeciwnym razie wszystko to będzie po prostu prowizorką. skłonny jestem uwierzyć w "nie da się" akx-a bo jak temat jest niewygodny to urzędnicy stosują takie metody spychologii. to jednak powinno bardziej motywować do pytań i po nitce do kłębka dochodzić do przyczyn "nie da się". bo nagle okaże się, że wszyscy chcą, mogli by to rozpatrzeć, ale chyba spotkać się nie potrafią, bo taki wodzisławski urząd starosty od kiecy dzieli odległość, której nie sposób obu panom pokonać, a włodarze innych gmin są już skazani po prostu całkowicie na niemoc starostwa. warto też zaznaczyć, że miasto jest częścią powiatu ;-)

 • ~czabotes 2014-02-12
  10:18:35

  1 0

  czy w tych urzędach pracują ślepcy czy oni nie widzą że np. do Żor nie ma w ogóle połączenia bezpośredniego do miasta 70 tysięcznego, to wstyd i hańba jest 21 wiek kursy autobusów powinni być co pół godziny do wszystkich miejscowości w naszym regionie może ktoś będzie miał wymówkę że to kosztuje , no tak tylko proszę obliczyć ile kosztuje nas utrzymanie biurokracji to wyjdzie na jaw prawda ze autobusy mogłyby kursować jeszcze częściej .Proszę mi wytłumaczyć Dlaczego bilety PKS muszą kosztować drożej od biletów MZK przecież uważam że cena mogłaby być taka sama przynajmniej w naszym powiecie . proszę o wyjaśnienie .Proszę również wszystkie władze gmin w naszym całym regionie aby się dogadały i ustaliły wszystkie kursy autobusów razem , myślę że wówczas będzie lepszy porządek .

 • ~akx 2014-02-12
  16:35:21

  0 0

  @Czabotes: Z Wodzisławia do Żor są bezpośrednie połączenia kolejowe przez Rybnik. Pociągiem do Żor możesz pojechać o godzinie 9:01, 15:00 i 18:20. Czas przejazdu to 47 minut.

 • ~redaktor 2014-02-12
  17:38:16

  0 0

  17-01-2014 na BIP ukazało się Sprawozdanie Starosty Powiatu Wodzisławskiego z konsultacji z mieszkańcami Powiatu Wodzisławskiego dot. projektu uchwały Rady Powiatu Wodzisławskiego w sprawie nadania statutu PP ZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. z siedzibą w Wodzisławiu Śl. Cytuję ostatni akapit: "W okresie przeznaczonym na konsultacje nie wpłynęły żadne opinie dot. ww. projektu uchwały." Mieszkańcy powiatu nie interesują się konsultacjami społecznymi organizowanymi przez władze i efekty są takie, że nie mają żadnego wpływu na podejmowane przez te władze decyzje.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 1478