zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy bloku przy 26 Marca w Wodzisławiu: „żyjemy w strachu”

2015-07-27, Autor: Monika Krzepina
Mieszkańcy jednego z bloków przy 26 Marca w Wodzisławiu skarżą się na uciążliwe towarzystwo. Jak twierdzą, mają problem z wandalami demolującymi klatkę schodową, windy i drzwi wejściowe. To młodzi, którzy mają przychodzić do jednego z lokatorów po narkotyki i dopalacze. - Problem robi się coraz większy. W nocy słychać krzyki, wyzwiska, trzaskania drzwiami i pięścią w nasze drzwi - alarmują. Policji zarzucają bezradność i opieszałość.

Reklama

Sprzedaż narkotyków, dopalaczy i środków odrzucających ma odbywać się przed blokiem, w klatce schodowej lub w mieszkaniu. Prawie codziennie w nocy na klatce schodowej słychać krzyki, wyzwiska, trzaskanie drzwiami wind i trzaskanie pięścią w drzwi lokatorów.

 

- Niejednokrotnie dochodziło do podpalania śmieci i ulotek pod drzwiami. W windach są ludzkie odchody. Jakiś czas temu okradziono nam także skrzynki na listy. Notorycznie są uszkodzone drzwi do klatki schodowej, kilka razy były wybite szyby w drzwiach wind. Domofon jest, ale nie spełnia swojej funkcji, ponieważ wandale wybili klamkę i drzwi są cały czas otwarte dla wszystkich. Klatka schodowa jest cała wymalowana w graffiti zawierające wulgaryzmy - mówi przedstawiciel lokatorów klatki nr 31, pragnący zachować anonimowość.

 

W ostatnim miesiącu doszło też do włamania do 5 mieszkań, które zostały okradzione. Mieszkańcy są przekonani, że sprawcami są klienci i znajomi uciążliwego lokatora. - Jesteśmy wszyscy zastraszani przez nich, że jeżeli będziemy informować policję to podpalą nam mieszkania, powybijają szyby i zniszczą samochody - alarmują.

Lokatorzy wnioskują do spółdzielni o założenie monitoringu. Zarządca bloku deklaruje, że rozeznaje temat. Najbardziej jednak ubolewają nad opieszałością i bezradnością policji. Jak twierdzą, pojawiające się patrole niewiele zmieniają w sytuacji.

 

- Interesujemy się tym tematem, trafiła też do nas petycja lokatorów. Policjanci mają to ujęte w swoich zadaniach, w tym miejscu pojawiają się częste patrole, a funkcjonariusze legitymują, legitymują i jeszcze raz legitymują. W ten sposób uprzykrzamy życie uciążliwemu towarzystwu i chcemy pomóc mieszkańcom - zapewnia mł. asp. Joanna Paszenda, rzecznik prasowy wodzisławskiej komendy.

 

I jak dodaje, prowadzone jest postępowanie w sprawie uszkodzeń. Kilka osób zostało już przesłuchanych i usłyszało zarzuty.

 

Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz temat, który powinniśmy poruszyć? Skorzystaj z Alertu tuWodzisław.pl

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~mwh 2015-07-27
  09:59:52

  10 0

  Może zamiasta legitymować legitymować legitymować, zacznijcie w końcu legitymować, karać i wsadzać do pudła. Opieszałość policji to problem całego miasta niestety. Policjanci zamiast zrobić akcję po cywilu wolą z daleka najpierw paradować żeby chuligani pouciekali. Powiedzmy szczerze w wielu takich przypadkach policja nie spełnia swoich funcji tak jak należy.

 • ~wyborca 2015-07-27
  11:16:27

  0 6

  policja w wodzisławiu działa tak jak pisze mwh,dokładnie tak robią ,nie mają woli załatwienia problemu.Dlaczego nie można posłać kilku po,icjantow po cywilu,aby chuligani nie uciekli,bo wiadomo jak zobaczą umundurowany patrol to znikają.EWidać brak dobrej woli od szefostwa policji.Policja potrafi w nocy nachodzic zgłaszajacego,nie interesując sie tymi na których było zgłoszenie.Znam takie przypadki,gdzie zglaszający jest w srodku nocy legitymowany,a patrol nie poszedł w miejsce gdzie chuligani rozrabiali.

 • ~ 2015-07-27
  11:44:53

  9 0

  Wprowadzić Policję Obywatelską!

 • ~ 2015-07-28
  08:27:47

  17 0

  @mwh - musi być podstawa do ukarania, bo za wygląd trudno raczej kogoś ukarać. @wyborca - co za różnica umunurowany czy nie. ludzie szybko nauczą się ich rozpoznawać. raz skontrolują to już potem ich zapamięta. wyobraź sobie inną sytuację kiedy to panowie po cywilu zaczepiają kogoś niewinnego, a ktoś obserwuje to z boku. nie daj boże jeszcze jakaś szamotanina się wywoła między nimi. dla osoby postronnej będzie to wyglądało z goła inaczej ;) poza tym jak bardzo może ukarać policjant? mandat może dać? większość z tych osób nawet się nim nie będzie przejować. areszt? chyba tylko góra na 48h. żeby prokurator miał "argumenty" musi być kontrola i wracamy niejako do sedna. rzecz w tym, że takich miejsc jest pewnie naście i wszędzie o każdej porze nie można być. otwartym pytaniem pozostaje czy policji się chce czy się nie chce. dla mnie na ogół też to tak co prawda wygląda, ale mam też przykłady, że działają błyskawicznie. @Tomasz Terka - która to ustawa mówi o uprawnieniach Policji Obywatelskiej? jakie niby te uprawnienia powinny być w stosunku to Policji czy Straży Miejskiej i kto daje gwarancję za nie nadużywanie "stanowiska"? Rozumiem też, że pierwszy przystąpisz do takiej formacji. W zasadzie na podstawie "obywatelskiej postawy" możesz już działać. Problem znasz, zatem do dzieła ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 2317

Prezentacje firm