zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego do Andrzeja Dudy: dziękujemy! Dziękujemy!

2017-10-09, Autor: mk

Około 1,5 tysiąca mieszkańców Wodzisławia Śląskiego przyszło dziś na Rynek, aby spotkać z głową państwa Andrzejem Dudą. Przynieśli ze sobą transparenty, biało-czerwone flagi i z entuzjazmem witali prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nie obyło się też bez protestów opozycji.

Reklama

Prezydent RP Andrzej Duda punktualnie o godz. 16.00 przyjechał na Plac Wojciecha Korfantego, gdzie pod pomnikiem Powstańców Śląskich oraz tablicą upamiętniającą mieszkańców ziemi wodzisławskiej, którzy zginęli w walce o wolność i niepodległość, a także w obozach koncentracyjnych złożył wieńce i kwiaty.

>>fotogaleria: Prezydent RP pod pomnikiem Powstańców Śląskich

Później prezydent wraz z samorządowcami i parlamentarzystami udał się na spotkanie w Starostwie Powiatowym. O godz. 17.00 przyjechał na Rynek, gdzie czekali na niego wodzisławianie.

Andrzej Duda w swojej przemowie docenił piękno i historię Wodzisławia Śląskiego, który porównał do swojego rodzinnego Krakowa. Zwrócił uwagę, że to jego pierwsza wizyta w mieście jako prezydent, ale bywał tu już wcześniej jako poseł.

Prezydent nawiązał do śląskich i górniczych tradycji. Wspomniał o zamkniętej kopalni 1 Maja. - Przez te 30 lat na Śląsku nie zawsze wiodło się dobrze i nie we wszystkich miejscach, zwłaszcza Górnego Śląska, polityka była prowadzona w sposób prawidłowy. Są ogromne rachunki krzywd i wiele miejsc zostało zapomnianych, tak, że ludzie mówili, że są zapomniani przez Boga - mówił.

Stwierdził też, że "wreszcie" politycy dyskutują o Śląsku, czasem się spierają o to, w jaki sposób ulokować pieniądze. - To jest kwestia tego, gdzie te pieniądze zostaną umieszczone, ale zawsze na Śląsku, a do tej pory były ze Śląska zabierane - podkreślał i wskazywał m.in. przekazanie pieniędzy na restrukturyzację górnictwa. Mówił też o wyciągnięciu ręki do rodziny poprzez program 500 plus.

Na zakończenie życzył miastu i kibicom zgromadzonym wśród widowni, aby Odra wróciła na ekstraligowe ścieżki.

Prezydent był entuzjastycznie witany przez zgromadzonych, którzy krzyczeli: dziękujemy, dziękujemy! Nie obyło się jednakże bez protestów opozycji, która postanowiła pokazać Andrzejowi Dudzie czerwoną kartkę. Grupa protestujących zgromadziła się pod Sądem Rejonowym, gdzie wykrzykiwali hasła: wolność, równość, demokracja. Byli obecni również podczas spotkania na Rynku, gdzie skandowali: konstytucja, konstytucja.

>>fotogaleria: Wolność, równość, demokracja! Opozycja pokazała A.Dudzie czerwoną kartkę

Tutaj możecie zobaczyć transmisję wizyty prezydenta na Rynku:

Byliście na spotkaniu z Andrzejem Dudą? Co myślicie o tym wydarzeniu? Komentujcie!

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Don C. 2017-10-09 22:00:53

  Prezydent w niezwykle ciepłych słowach mówi o mieście i powiecie tymczasem co robi trzoda spod znaku N-owotworu?Jedna baba się drze przez megafon reszta z niewielkiej grupki osób gwiżdże.Bilans to kilka tysięcy osób co chciało posłuchać prezydenta i kilkudziesięciu co zagłuszało w kordonie policji żeby czasem wpier* nie dostać. Jako że jest wolność wypowiedzi to dobrego słowa o mieście nie chcą słyszeć M....... D....... tradycyjnie kobieta roku co się lubi kulać po asfalcie Zofia co chłop był w milicji itp. I to widzisz Kieca kim się otaczasz?! Wy miasto i powiat macie w d****

  57 19
 • ~ 2017-10-09 22:44:23

  Dziękuję za nieudolnie skręconą, w pionie, "transmisję"! Dzięki nagranej ścieżce dźwiękowej wyraźnie słychać te "dziękujemy.... dziękujemy" przez cały czas ;-)

  Pan Prezydent nie powiedział niestety nic odkrywczego i świeżego, prócz kurtuazyjnych przypowieści o zasługach miejscowej ludności i napomknięciu o sztandarowym sukcesie ekipy - 500+.

  Być może skojarzenie z rodzinnym Krakowem przyszło wraz z powiewem niskiej emisji, bo właśnie teraz i tam zaczął się smogowy armagedon ;-)

  Nie zrozumiałe dla mnie jest całkowicie sprzeczne z linią rządu stanowisko Prezydenta, co do przyszłości górnictwa. Od jakiegoś czasu widać bowiem odwrót od koncepcji energetyki węglowej: koniec inwestowania w nowe elektrownie, planowane ograniczenie ilości węgla w tzw. mikście energetycznym z 80% obecnie do 50% w przyszłości.

  Generalnie była to nie wnosząca wiele wizyta gospodarska. Fajne dziewczyny tańczyły, orkiestra grała, kto miał się wykrzyczeć - się zrealizował. Kto miał sobie zrobić zdjęcie z Panem Prezydentem - ten je ma.

  21 23
 • ~Dyplomata 2017-10-09 22:53:13

  Prezydent Andrzej Duda czy Edward Gierek przyjechał do Wodzisławia.
  Dzisiejsze popołudnie było słoneczne i bez deszczu. W takich okolicznościach przyrody przyjechał do nas Prezydent Andrzej Duda. Nie byłoby w tym nic dziwnego, wszak politycy tej rangi po kraju podróżują, gdyby nie oprawa tej wizyty.
  Kto pamięta lata 70-te lub filmy z tej epoki, poczułby atmosferę tamtych lat. Starosta powiatu niczym sekretarz powiatowych struktur PZPR, dzieci z kwiatami tańczące na rynku, 2 orkiestry górnicze ( dęte- a jakże!) i delegacje szkolne- chyba jakieś 3 klasy ze szkół średnich, w tym kilka mundurowych- żeby podkręcić wizerunkowo powiatową oświatę . Ponadto chorągiewki w barwach narodowych wręczane każdej osobie na wejściu do strefy zamkniętej. To akurat przypominało obozy pionierów w ZSRR. Żadnej spontaniczności. Rzecznik powiatu , który trochę przypominał cwaniakowatego wodzireja z filmu o tym samym tytule. Posłowie partii rządzącej w nad wyraz eleganckich garniturach z sieciowych sklepów. Trochę to smutne i przaśne.
  Zastanawiam się dlaczego w roku 2017 nikt w Starostwie nie mógł wymyślić czegoś bardziej nowoczesnego. Współczuję Andrzejowi Dudzie, że musiał robić dobrą minę do takiej gry. Nie wierzę, że on nie ma bardziej ambitnej wrażliwości estetycznej. Podobno dostał jako prezent od powiatu obraz św. Wawrzyńca. Ileż on musiał już dostać takich bezgustownych prezentów. Leżą teraz na magazynie i się kurzą. Mamy rok 2017 a jednak takie rzeczy się dzieją. Dlaczego ?

  Odpowiedź jest prosta! Ta estetyka to powrót do lat młodości obecnych wiekowych działaczy PISu z naszego powiatu. Taki Pan Alojz, Pan Marian a może nawet Pani Poseł w latach 70-80 ubiegłego wieku byli młodzi. Na pewno szczuplejsi, nosili wtedy modne stroje, chodzili do naszych wodzisławskich restauracji a może nawet na striptiz do legendarnego lokalu Syrenka. I oczywiście uczestniczyli w gospodarskich wizytach I sekretarza PZPR Edwarda Gierka na Śląsku. On mógł chociaż otworzyć kopalnię lub szpital.
  Czy nasi działacze i politycy PISu chcieli znowu się przenieść w czasy swojej młodości? Bo któż nie chciałby być młody. Jednak pamiętajmy, że mamy rok 2017. Czasy są inne. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki

  26 54
 • ~Pati_ 2017-10-09 22:59:28

  Przyszłam posłuchać Prezydenta ale niestety g*** słyszałam jakaś głupia baba się darła przez megafon i wszystko zagłuszyła. Banda śmieci.

  42 15
 • ~ 2017-10-09 23:02:26

  @Dyplomata 100/100 trafione! Dlatego i mnie się z wizytą z minionej epoki skojarzyło całe wydarzenie. Podoba mi się ta lawina minusików przy naszych postach - widać, że ludziom łatwiej idzie klikanie niż wyrażenie jakiejś składnej opinii bez hejtu i przekleństw. Klikajcie dalej!

  18 37
 • ~Dr Svevo 2017-10-09 23:17:10

  Z jednej strony normalni ludzie chcący powitać prezydenta z drugiej strony grupka patologiczna w tym ~Dyplomata. Gdyby to było za dawnych czasów to byście byli spalowani i spacyfikowani w ciągu kilku sekund. No ale demokracja więc nawet podczas hymnu można się wydzierać i opluwać wszystko...

  35 16
 • ~Maja 2017-10-10 02:08:00

  Kodeksie Wykroczeń:

  Art. 49. [Lekceważenie Narodu i Państwa Polskiego]
  § 1. Kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

  33 11
 • ~Maja 2017-10-10 02:08:33

  Art. 14. 1. Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego
  obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego
  wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek,

  26 12
 • ~Maja 2017-10-10 02:09:49

  To było do was @Dyplomata. Mam nadzieje, ze prokurator ma jaja w tym mieście.

  28 10
 • ~Loslauer 2017-10-10 08:25:54

  Czy mogę się zapytać za co mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego dziękowali prezydentowi Dudzie? Zrobił coś dla nich? Załatwił coś? Jakoś mi się nic nie przypomina, by mieli mu za coś dziękować. Przychylam się do Dyplomaty, któremu kojarzy się to z wizytą "partyjno-państwową" dygnitarzy z lat komunistycznych. Odnoszę jednak wrażenie, że obecna ekipa z lubością powraca do lat (słusznie?) minionych, kiedy to wszyscy oni byli młodzi, piękni i zdrowi. A co do przemówienia prezydenta jak zwykle wykrzyczał kilka frazesów bez treści. Pani Agata miała rację polecam - https://www.youtube.com/watch?v=9cakvRM1_eA

  19 32
 • ~ 2017-10-10 16:35:43

  @Maja - dobre paragrafy przytoczyłaś!
  Też mam już dość upodlania i skłócania narodu polskiego (art. 49) każdego 10 miesiąca. Dzielenia na sorty i besztania za dziadków z Wehrmachtu! Żarcie sałatek w siedzibie najważniejszego organu konstytucyjnego! Dość sepleniącego śpiewania "...ziemi wolskiej ...do wolskiej" - uważam, że celowo i złośliwie czynionym, bo chyba człowiek z wyższym wykształceniem w Polsce powinien hymn znać!

  Dzięki Maju za przypomnienie tych ważnych praw!

  11 9
 • ~Maja 2017-10-10 21:11:14

  @D@dik wiesz co mnie najbardziej śmieszy jak ludzie którzy tak naprawdę niczego wielkiego w życiu nie osiągneli i są zwykłymi przeciętniakami uzurpują sobie prawo do liderowania w mieście. Pchają się na świecznik ale nie po to żeby błyszczeć bo niestety nie potrafią tylko puszczaja prostackie bąki wszędzie gdzie się pojawią. Nie widza w swoim ograniczeniu, że coraz mniej sąsiadów im się kłania, dawni znajomi odwracają głowę a oni żyją w zakłamanym przeświadczeniu swoich pseudointeligenckich możliwości oceny sytuacji . Takie to śmieszne hahaha

  10 5
 • ~Dyplomata 2017-10-11 08:56:27

  I Maja napisała o sobie :D

  8 12

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz, że polska reprezentacja ma jeszcze szansę na wyjście z grupy?
Oddanych głosów: 7