zamknij

Wiadomości

Mieszkaniec: gmina Gorzyce zielona tylko z nazwy

2021-01-23, Autor: Aleksandra Bienias

Znany przedsiębiorca i mieszkaniec Rogowa - Stanisław Barosz - uderza we władze gminy Gorzyce. Dlaczego? Uważa, że wójt i radni lekceważą problem smogu. 

Reklama

Gratuluję pięknych spacerów na terenie „Zielonej Gminy Gorzyce” - komentuje gorzko jej mieszkaniec

Smog niewątpliwe jest realnym problemem zdrowotnym i społecznym mieszkańców naszego regionu. Na tyle istotnym i uciążliwym, że w tej sprawie u wójta gminy Gorzyce postanowił interweniować Stanisław Barosz - znany w regionie przedsiębiorca, mieszkaniec Rogowa. 

W swoim piśmie skierowanym do gminnych urzędników pyta dlaczego gmina nie podejmuje działań na rzecz ochrony środowiska, życia i zdrowia mieszkańców. Zarzuca on gminie między innymi: brak mierników zanieczyszczenia smogu we wszystkich jej stołectwach.

W swoim piśmie formułuje on również pytania dotyczące podejmowanych działań na rzecz likwidacji smogu:

Nam udało się porozmawiać z Magdaleną Barosz - synową Stanisława Barosza - która również wystąpiła do gminnych urzędników z prośbą o wyjaśnienie sytuacji ekologicznje na terenie gminy. W czasie rozmowy tak, naświetliła nam problem:

- Przede wszystkim martwi mnie zdrowie moich najbliższych. Skutki smogu odczuwają przede wszystkim dzieci, ale daje się we znaki również nam - alergikom. Ponadto chciałabym móc zimą wyjść na zewnątrz. W grudniu musiałam tego unikać, dopiero w tym tygodniu skorzystaliśmy z zimowej aury i to wszystko przez zanieczyszczone powietrze.

Jak dodaje nasza rozmówczyni mimo korzystania z oczyszczaczy powietrza również w domu odczuwalne są skutki smogu.

To nie wina ludzi, ale braku edukacji

Nasza rozmówczyni stawia również diagnozę dlaczego jej zdaniem sytuacja wygląda tak źle:

- Brakuje przede wszystkim edukacji. Tu nie rozmawia się z mieszkańcami o  możliwościach zmiany, ludzie nie mają elementarnej wiedzy na temat potencjalnych źródeł finansowania wymiany ogrzewania, wreszcie wydaje mi się, że nie ma też edukacji prozdrowotnej, która rzeczowo nakreśliłaby konsekwencje życia w tak zanieczyszczonym  środowisku - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Czego zatem oczekuje od gorzyckich samorządowców:

- Przede wszystkim chciałabym żeby gmina przeprowadzała kontrole tego, czym ludzie palą w piecach, jakim ogrzewaniem dysponują. Mieszkam tu już 3 lata i do tej pory nikt nie przyszedł i nie sprawdził jaki rodzaj ogrzewania stosujemy. Biorąc pod uwagę, że funkcjonujemy w programie „Czyste powietrze”, korzystamy z dotacji unijnych - nie chce mi się wierzyć, że gmina nie ma na to środków. Gmina nie inwestuje w czujniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza - w tym zakresie nie ma żadnych danych - mówi mieszkanka Rogowa.

Warto dodać, że mieszkańcy z własnych środków pokryli koszt instalacji takiego czujnika.

Wójt milczy

W związku ze skierowanym do Daniela Jakubczyka pismem, my również zadaliśmy mu kilka pytań. Między innymi  o to, jakie działania w ostatnich latach podjęła Gmina na rzecz poprawy jakości powietrza, ile kontroli kotłów i spalanych w nich materiałów dokonała gmina w 2020 roku, dlaczego na terenie gminy nie ma czujników jakości powietrza w popularnej sieci Airly lub innej, jaki procent budynków w gminie Gorzyce jest zgazyfikowanych i jakie są plany gazyfikacji.

Niestety nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi, mimo że w rozmowie telefonicznej wójt zapewniał, że takowa jest przygotowywana.

Czy wy również odczuwacie skutki smogu? O to zapytaliśmy w naszej sondzie:

 

 

 

Jak oceniasz jakość powietrza w gminie Gorzyce?
Oddanych głosów: 325

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~puchacz 2021-01-24 02:21:56

  Pytam , czy to urządzenie pomiarowe posiada jakiś certyfikat jakiegoś urzędu unijnego czy polskiego , który uwiarygadniałby wskazania tego urządzenia ? Czy też jest to podobne urządzenie jak chińskie alkomaty , które po wypiciu jednej puszki piwa wskazują raz wzorcową trzeźwość , innym razem wskazują ,stan kompletnej nietrzeźwości ? Myślę ,że to to chiński chłam , którego wskazania są niemiarodajne.

  9 23
 • ~Mobil 2021-01-24 06:11:02

  Był czujnik w Gorzyczkach oczywiście został wyłączony. Na wiejskiej palą czym chcą nikt tego nie kontroluje.

  17 6
 • ~Mieszko1 2021-01-24 06:11:12

  Bo wójt gminy jest poprostu jakimś przekrentasem
  Za wywóz odpadów w ogóle nie negocjuje ceny
  Mamy je najwyższe tym bardziej że wywóz jest raz w miesiącu(n.p popiół) gdzie w innych gminach mają przy niższych stawkach 2 razy
  Z dotacjami to też jakaś kpina.

  11 4
 • ~puchacz 2021-01-24 13:57:39

  Panie Barosz , dowiemy się jakiego czujnika i z jakim certyfikatem Pan użył / Ppo drugie , nie wiedział Pan w jakiej okolicy się Pan buduje. Po trzecie nie każdego stać na opalanie gazem. Po tezecie ,proszę nie histeryzować , smog i to nie taki był w PRL-u , a teraz to histeria rozpętana przez grupy które mają w tym interes
  p

  7 21
 • ~Polturz 2021-01-24 15:37:45

  Co to za różnica czy urządzenie ma czy nie ma certyfikat. I bez tego można stwierdzić że smog jest w gminie bardzo duży. Ludzie mają to w powarzaniu czym palą i jak palą. Jak kogoś stać na nowy dom za 500 tyś to stać go również na gaz czy pompę. W naszym kraju jednak większość ludzi woli kupić drogi samochód żeby sąsiad zazdrościł niż pomyśleć o ekologii.. a do pieca wrzucają wszystkie śmieci...

  22 5
 • ~puchacz 2021-01-25 02:38:48

  Do ~~~. Człowieku czy ty jesteś nierozgarnięty ? Taki czujnik bez żadnych dopuszczeni i certyfikatów może błędnie wskazywać , może pokazywać fałszywe wskazania . Czy kupiłbyś auto bez certyfikatu dopuszczającego do użytkowania w Polsce ?Takie nie certyfikowane urządzenie to jak zegarek Patek za 10 dolarów zakupiony w Tajlandii. Zrozumiałeś / Czy napisać prościej.

  5 10
 • ~puchacz 2021-01-25 02:51:03

  ~~Polturz jak bez urządzeń pomiarowych sprawdzisz czy masz do czynienia ze smogiem czyli pyłami PM10 ? Na oko , na widzimisię ? Czy gaz jest ekologiczny,,, raczej nie .Gaz ma to do siebie ,że nie powstają pyły PM10 ale spalanie gazy tworzy znacznie więcej CO2 i jak to ma się do ocieplenia klimatu. Pompa ciepła? Zasilasz ją prądem... prąd z elektrowni , a elektrownia opalana węglem. Fotowoltaika , parę dni bez słońca i jesteś w d..ie. I td. itp. I koszty , koszty i jeszcze raz koszty. Policz ... i weź pod uwagę przeciętną płacę.

  7 11
 • ~PimpaLesna 2021-01-25 11:16:58

  @puchacz - czyli jakos powietrza jest swietna poniewaz urzadzenia pomiarowe nie maja pieczatki? Jakim typem debila jestes?

  10 6
 • ~Polturz 2021-01-25 15:58:56

  Jakie to Polskie... zamiast się cieszyć i wspierać że facetowi sie chce to tylko krytyka. W tym jako społeczeństwo jesteśmy najlepsi !!! Ja sie ciesze i wspieram ile można. Każda inicjatywa która ma nam polepszyć jakość życia jest godna pochwały.

  11 6
 • ~puchacz 2021-01-25 17:03:49

  ~~Pimpa Leśna po pierwsze prymitywie zważaj na słowa. Tylo jedno zdanie ,bo Ty i tak tego nie pojmiesz , to przerasta Twoje zdolności intelektualne. Urządzenie nie certyfikowane to tylko zabawka , która pokazuje co chce , jak chce i kiedy chce. Amen.

  5 11
 • ~PimpaLesna 2021-01-26 10:38:41

  @puchac - wlasnie dzieki takim pajacom jak ty, innowacja w tym kraju lezy i kwiczy.

  6 6
 • ~puchacz 2021-01-26 15:03:23

  ~~Pimpa Leśna ... pustaku ty rób sobie innowacje za swoją kasę a nie zmuszasz innych do ich ponoszenia. Pustak , czy wiesz czym jest lobbing ? Otóż tłumaczę , oto esencja" lobbing to czyni korzyści jednej grupie kosztem innej grupy" Pustak zrozumiał ?

  6 6
 • ~PimpaLesna 2021-01-26 16:27:20

  @puchacz - a czy ja chce od ciebie jakas kase? pewnie i tak nie masz. a po drugie: nastepnym razem jak bedziesz chcial cos napisac, to wytrzezwiej najpierw, strasznie ciezko sie czyta te twoje brednie.

  2 7
 • ~puchacz 2021-01-26 22:35:58

  ~~Pimpa Leśna... możę ty masz problem ? Czy cała histeria ze smogiem , nakręcona przez media ,polityków i pożytecznych idiotów to nie lobbing ? Myśl !!! To nie boli zapewniam

  6 3
 • ~PimpaLesna 2021-01-27 10:33:42

  @puchacz - czyli wychodzi na to ze urzadzenia pomiarowe klamia a smog wogole nie istnieje? zapytam jeszcze raz, jakim typem debila jestes?

  2 4
 • ~puchacz 2021-01-27 19:06:16

  ~~ PimpaLeśna Ty dalej niczego nie pojmujesz .... urządzenia do pomiaru tak ale z atestem , certyfikowane a nie jakaś chińszczyzna produkowana w stodole . Wyniki takiego ustrojstwa są niemiarodajne. Gdyby takie bez atestu badziewie stosowano w górnictwie (metanomierze i nie tylko) to górnictwie trup siałby się bardzo gęsto i często. A dziś jeden matołek za parę groszy kupi sobie takie ustrojstwo na Alibabie i potem cwaniaczy.

  6 1
 • ~PimpaLesna 2021-01-28 09:04:39

  @puchacz - nie wydaje mi sie zeby urzadzenie ktorego uzyl pan Stanislaw bylo tanim szajsem z alibaby.

  0 5
 • ~Edeltruda 2021-01-28 16:52:27

  ~puchacz Proszę mi wskazać w którym miejscu w artykule jest napisane, że czujnik jest tanim badziewiem z Chin. Bo z tego co się orientuję czujniki z Airly zostały sprawdzone przez przynajmniej cztery niezależne europejskie instytucje zajmujące się badaniem jakości powietrza. A właśnie taki czujnik jest zamontowany w Rogowie.

  1 5
 • ~puchacz 2021-01-28 18:23:00

  ~~ Edeltrauda...jeśli Pan Barosz dokonał pomiarów i wystosował pismo to w jego interesie jest podać jaki urządzeniem dokonał pomiarów. Dostajesz mandat z fotoradaru czy radaru to masz prawo dowiedzieć jakim urządzeniem dokonano pomiaru , i jakie posiada atesty dopuszczające do użytku. Powtarzam nie ma atestu , dopuszczenia , skalibrowania to mamy do czynienia z zabawką taką jak kiedyś alkoholomierz dołączany w ramach promocji do polmosowej butelki. W ten sposób Pan Barosz tylko mąci wodę.

  5 3
 • ~Edeltruda 2021-01-28 19:27:47

  ~Puchacz
  Panie Puchacz, w piśmie jest link do czujnika Airly, więc to chyba wystarczający dowód, że właśnie takie urządzenie zostało zamontowane. Co więcej zdjęcia do artykułu pokazują wskazania w.w. czujnika. Do sieci Airly nie można podłączyć Bóg wie jakiego szajsu z Chin. Proszę najpierw poczytać o tej firmie, zobaczyć jak działa i w jaki sposób skalibrowane są ich urządzenia, a potem wypowiadać się na tematy o których, jak widać, ma Pan dość mierne pojęcie.

  0 5
 • ~Fritz76 2021-01-28 20:37:13

  jak mogą radni tej gminy dać upomnienie temu . nie napiszę komu bo mnie zamkną za te słowa
  jak to jest krewny ważnej osobistości z gminy .....

  1 3
 • ~puchacz 2021-01-29 18:56:42

  Do ~~ Edeltrauda.... wchodziła Pani na ten link . Pisze Pani brednie . Airly itd. każdy może coś tam sobie zainstalować i wpiąć w sieć , to tak jak w piosence " każdy śpiewać może , trochę lepiej lub trochę gorzej". Pan Barosz ma podać nazwę urządzenia i certyfikat , atest dopuszczenia co będzie równe z wiarygodnością pomiarów. Amen. Skończyłem z Panią polemikę , bo zaczynamy młócić plewy.

  3 1
 • ~Edeltruda 2021-01-29 20:34:49

  ~puchacz
  Cieszę się, że przynajmniej w jednej kwestii się zgadzamy - dalsza polemika do niczego nie prowadzi. Skoro chce Pan przyjąć taką postawę, to przecież Panu nie zabronię. Dorabianie teorii spiskowych czy zakrzywianie rzeczywistości nie zmieni faktu, że powietrze nie tylko w powiecie ale i na całym Śląsku jest zanieczyszczone. A tutaj specjalnie dla Pana lektura na weekend:
  https://airly.org/pl/dolacz-do-sieci-airly/
  Mam nadzieję, że zrozumie Pan jak funkcjonuje monitorowanie czystości powietrza. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego :)

  1 3
 • ~Polturz 2021-01-30 21:29:20

  Pan Puchacz tu się broni rękami i nogami, może ma interes związany z piecami węglowymi... Nie trzeba mieć żadnego urządzenia aby stwierdzić że Zielona Gmina jest tylko z nazwy... Niestety buduje się coraz więcej nowych domów a ludzie do kotłowni pchają dalej piece na węgiel ... bo tak...

  2 3
 • ~puchacz 2021-01-31 16:14:41

  ~~Polturz ... pleciesz głupoty , aż boli... krótko , nie każdego stać aby mieć nowego Mercedesa więc kupują Fiata Opla czy Skodę . Zrozumiałeś aluzję , czy masz problem ?

  2 3
 • ~Polturz 2021-01-31 22:38:52

  Widze że kolega Puchacz od samego początku ma problem czytania ze zrozumieniem ! Jak kogoś nie stać na budowę NOWEGO domu to niech nie buduje. Budując nowy dom trzeba liczyć się z pewnymi kosztami i obowiązkami. Niestety jesteśmy narodem który woli mieć na placu Mercedesa niż pomyśleć o przyszłości naszych dzieci co im zostawimy i w jakim syfie będą po nas musiały żyć. Ja wolę jeździć Skodą bo to żaden wstyd... resztę już sobie dopowiedz sam :)

  2 2
 • ~puchacz 2021-02-01 20:21:04

  Do -- Pulturz... jesteś wybitnie oporny na wiedzę ,argumenty i metafory. Drogi Polturzu są też stare domy , w tych domach mieszkają ludzie o niskich dochodach ,niskich emeryturach muszą żyć ... wytłumacz i skąd mają wziąć kasę a jest to jeśli chodzi o pompę ciepła minimum 35 tys.PLN , ocieplenie domu około minimum 50 tys. plus coroczne dodatkowe zużycie prądu przez pompę ok. 1,5 tys do 2,0 tysięcy złotych. aby za dwa lata nie być zlicytowanym przez komornika. Nie mów o panelach fotowoltaicznych , które mają sens w tym rozwiązaniu bo to kolejne minimum 30 tys. PLN Podobnie rzecz ma się do nowych domów ... koszty , koszty ale ty jesteś zmodyfikowany produkt więc tego nie ogarniasz swoim rozumkiem ukształtowanym przez media , sterowane przez lobbystów

  3 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz jakość powietrza w gminie Gorzyce?
Oddanych głosów: 325