zamknij

Biznes

MZK uruchomia rozkład jazdy online. Bez wychodzenia z domu można śledzić autobus

To jedna z najnowocześniejszych aplikacji. Teraz każdy może sprawdzić, gdzie w danej chwili znajduje się autobus MZK, za ile minut zjawi się na wybranym przystanku, a także prognozowany czas jego dotarcia w wybrane miejsca. To tylko niektóre funkcje rozkładu jazdy online.

Reklama

Jak korzystać z mapy i czego można się dowiedzieć

Aplikację uruchamiamy odwiedzając stronę i klikając na zakładkę "ROZKŁAD JAZDY". Odpowiednia zakładka znajduje się także na stronie głównej MZK. Tutaj pojawia się mapa terenu (wcześniej rozkład był dostępny tylko w formie tabelarycznej). Dostępny jest widok tradycyjnej mapy z ulicami, a także widok satelitarny.

Po użyciu zakładki "Bus Stop" (lewy górny róg mapy) pojawia się podgląd na wszystkie przystanki obsługiwane przez MZK. Tym samym widzimy jaki jest obszar działania Związku.

Wybierając konkretny przystanek mamy do dyspozycji tablicę z najbliższymi odjazdami autobusów. - Ikona autobusu podświetlona na zielono informuje, że został on namierzony przez system GPS i podaje kiedy dojedzie do wybranego przystanku. Poniżej w tabeli widzimy czasy odjazdów pozostałych autobusów według rozkładu jazdy - mówi Marek Kiecka, informatyk MZK Jastrzębie.

Okno można powiększyć do rozmiaru ekranu monitora (ikona w dolnym prawym rogu). Można również przejść do tradycyjnego rozkłady jazdy (ikona w dolnym lewym rogu). Tutaj widzimy wszystkie linie przejeżdżające przez przystanek. Klikając na konkretny kurs i godzinę wyświetla się cała trasa autobusu (czas odjazdu z kolejnych przystanków na trasie). Tradycyjny rozkład można wydrukować lub eksportować do pliku pdf (ikony w prawym górnym rogu).

Tryb wyszukiwania

Połączenia możemy wyszukiwać po numerze linii, po nazwie przystanku, po numerze przystanku i po nazwie ulicy.

W trybie wyszukiwania "po numerze linii" pojawia się podgląd trasy, a na nim ikony autobusów, które aktualnie na niej się znajdują. Tabliczki zielone widoczne przy autobusie sygnalizują czas opóźnienia względem kolejnego przystanku lub czas pozostały do wyjazdu autobusu na trasę. Tabliczki czerwone pojawiają się wówczas, gdy autobus jedzie szybciej - przed rozkładowym czasem jazdy.

W trybie wyszukiwania "po nazwie przystanku" wyświetlają się numery linii obsługujące dany przystanek. Klikając na jego nazwę mamy przed sobą informacje o konkretnym czasie odjazdu poszczególnych autobusów obsługujących ten przystanek. Również i w tym wariancie (po kliknięciu na daną linię) istnieje opcja wglądu w tradycyjny rozkład jazdy, jego wydruku lub eksportowania do pliku pdf.

Wyszukiwanie połączeń "po nazwie ulic" jest pomocne szczególnie osobom nie znającym terenu. Wybierając tę opcję mamy do wglądu wszystkie przystanki znajdujące się przy konkretnej ulicy. Dalsze postępowanie jest identyczne jak w wariantach opisanych wyżej. Dostępny jest nie tylko czas odjazdów konkretnych autobusów, ale cała ich trasa oraz rozkład jazdy.

Rozkład jazdy online opracowany jest także w angielskiej wersji językowej.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~ 2015-10-16 09:55:46

  może pani redaktor zamiast wrzucania gotowców zajmie się tym, że ekartę (miesięczny) można wyrobić w zasadzie w jastrzębiu - przynajmniej takie słuchy mnie dochodzą. co jest średnim komfortem dla pasażerów. swego czasu w radiu90 był wywiad w tej sprawie. śledzenie rozkładu jazdy online to najzwyklejsza pierdoła, którą łatwo obalić prostym hasłem "autobusy powinny jeździć punktualnie". poza tym w przypadku awarii /wypadnięcia danego kursu powinien być stosowny komunikat/ jest czy go nie ma czy też pasażer czekający na autobus o 10:00 ma się domyślać, że coś jest nie tak skoro następny autobus jest np. za 40 min.

  3 0
 • ~Piotrek 2015-10-16 11:51:46

  @mhl999 to źle słyszałeś, składasz wniosek i kartę odbierasz w Wodzisławiu(w wyznaczonym terminie), miesięczny też ładujesz tutaj. e-Karta ma kolejny mały minus, żeby przejechać z Jastrzebia do Wodzisławia lub z Rybnika do Wodzisławia trzeba mieć na karcie 7,60zł, inaczej nie skasuje się biletu. NIGDZIE nie informują, że kasownik pobiera maksymalną kwote i zwraca ją w Wodzisławiu i że kwota mniejsza niż 7,60 uniemożliwia jazdę. Przecież kasownik może pobrać tyle ile jest na karcie czyli 3,80zł, a jeśli pasażer przekroczy "strefę" to po prostu zapłaci mandat. Proste i logiczne, ale w MZK tak się nie da.

  0 3
 • ~Arteks 2015-10-17 21:42:20

  MZK pierwszy raz czymś zaskakuje - szkoda że jest to gadżet. Głównym sensem MZK i każdego innego organizatora powinna być poprawa funkcjonalności, szukanie powodów dlaczego ludzie nie chcą korzystać z autobusów, poprawa układu linii i rozkładów jazdy. Niestety się nie robi dlatego MZK ma marginalne znaczenie w przewozach, a nasze drogi i parkingi pękają w szwach... Przy czym chciałbym zwrócić uwagę, że MZK nie jest zależne od Warszawy ale od samorządowców z naszego regionu którzy nie za bardzo dbają o interes własny mieszkańców. No może za wyjątkiem Wodzisławia i Rybnika gdzie władze tych miast wzięli interes mieszkańców ponad betonowy niedasizm MZK. Wprawdzie ZTZ też ma wiele wad ale jest lepszy mentalnie od MZK.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy najmłodsi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły?Oddanych głosów: 92