Od początku lata na śląskich autostradach zginęły trzy osoby, które zostały potrącone przez nadjeżdżający samochód, gdy zatrzymały się na drodze z powodu awarii swojego pojazdu lub udziału w zdarzeniu drogowym. Śląscy policjanci przypominają, jak powinniśmy się zachowywać w takich miejscach.
Musimy zdawać sobie sprawę, że pojazdy na autostradzie mogą jechać z prędkością nawet 140 km/h (praktyka pokazuje jednak, że są to o wiele większe prędkości).
- To oznacza, że pokonują prawie 40 metrów na sekundę, a długość drogi hamowania pojazdu przy tej prędkości, aż do jego zatrzymania przy dobrych warunkach drogowych, wynosi ponad 150 metrów. Natomiast na mokrej nawierzchni, droga ta może być nawet dwukrotnie dłuższa! - mówią śląscy policjanci.
Mundurowi przestrzegają też, że gdy jadąc taką drogą napotkamy utrudnienia np. kolizję czy wypadek, istnieje duże ryzyko, że sami możemy stać się uczestnikami zdarzenia drogowego.
- Tego typu sytuacje stanowią spore zagrożenie, a nierozważne zachowanie uczestników zdarzenia może być tragiczne w skutkach. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie zasad odpowiedniego zabezpieczenia miejsca, w którym doszło do niebezpiecznej sytuacji – słyszymy.
Od początku lata na śląskim odcinku autostrady A1 zginęły trzy osoby, które zatrzymały się na skutek awarii swojego pojazdu lub brały udział w zdarzeniu drogowym i potrącone zostały przez nadjeżdżający samochód.
- Dlatego dziś w załączonym materiale filmowym przypominamy, jak należy się zachować w przypadku zatrzymania pojazdu, który uległ awarii, kolizji czy wypadkowi, a którego jesteśmy kierującymi lub pasażerami. Co ważne, kodeks drogowy traktuje osobę, która znajduje się na drodze poza pojazdem, jako pieszego – podkreślają mundurowi.
Podstawowe zasady zachowania na autostradzie w razie awarii lub udziału w zdarzeniu drogowym:
1. Zjedź, jeśli to tylko możliwe, na pas awaryjny.
2. Włącz światła awaryjne (ewentualnie mijania- jeśli pojazd nie jest w nie wyposażony).
3. Przed wyjściem z pojazdu upewnij się w lusterkach, że możesz z niego bezpiecznie wyjść.
4. Nałóż kamizelkę odblaskową i umieść trójkąt odblaskowy (ostrzegawczy) w odległości 100 m za pojazdem, odpowiednio do miejsca jego unieruchomienia.
5. Zejdź z jezdni i na poboczu, najlepiej za barierkami oczekuj na pomoc; ogranicz do niezbędnego minimum czynności przy unieruchomionym pojeździe.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Poszukiwania zakończone. Mundurowi odnaleźli ciało 37-latka ze Skrzyszowa
40232Mając ponad 3 promile prowadziła samochód. Podróż zakończyła na ogrodzeniu
9330Wyłączenia prądu w powiecie wodzisławskim. Sprawdźcie harmonogram
8252Pożar mieszkania po wybuchu petardy. Nie nadaje się ono do mieszkania, potrzebny remont i pomoc
6788Pierwsze wyłączenia prądu w nowym roku. Sprawdźcie harmonogram
3963Przynajmniej mieli spokojne święta... Znęcał się nad rodzicami i dziadkiem, trafił do aresztu!
+14 / -025-latek, pijany i bez prawa jazdy wjechał w słup
+12 / -0Mając ponad 3 promile prowadziła samochód. Podróż zakończyła na ogrodzeniu
+11 / -089-latka wzywała pomocy. Dzięki reakcji świadków udało się ją uratować!
+9 / -0Z nożem w ręku chodził przy galerii. Zatrzymano go, gdy... zmieniał spodnie
+8 / -050 wykroczeń i 19 mandatów. To efekt jednodniowych działań akcji "Bezpieczny pieszy"
1Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
1Poszukiwania zakończone. Mundurowi odnaleźli ciało 37-latka ze Skrzyszowa
0Od września jedna godzina tygodniowo religii w szkołach. Jest rozporządzenie MEN
0Dostęp do nowoczesnych technologii i praktycznego wsparcia. I LO z patronatem firmy PREVAC
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert