Straż Miejska w Radlinie regularnie przeprowadza kontrole pieców na okoliczność spalania odpadów oraz ogrzewania domów w sposób niezgodny z przepisami. W najbliższym czasie w kontrolach pomagać będą również specjalne drony.
Drony pojawią się nad Radlinem w ciągu kilku najbliższych dni. Mechanizm sprawdzający jakość powietrza dokona diagnozy na podstawie poboru próbki dymu z emitowanego przewodu następujące związki chemiczne towarzyszące termicznemu przekształcaniu odpadów oraz substancji zabronionych w uchwałach antysmogowych:
• HCl – chlorowodór/ SO2 – dwutlenek siarki,
• CH2O – formaldehyd,
• LZO – lotne związki organiczne (węglowodory aromatyczne -toluen, ksylen, benzen)
• Pył zawieszony PM 1, PM 2.5, PM10
• NH3 – amoniak/ NO2- dwutlenek azotu
Związki te pozwalają̨ na wskazanie miejsc, w których dochodzi do spalania odpadów oraz substancji zabronionych, w tym butelek PET, materiałów PCV, lakierowanych desek, elementów tapicerki meblowej, biomasy roślinnej – w tym również mokrego drewna oraz węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z wykorzystaniem tego węgla (mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem).
Podwyższona obecność pyłu zawieszonego informuje o spalaniu paliw stałych, wskazując używanie do celów grzewczych opału o złej jakości w nieefektywnych urządzeniach grzewczych, kotłach używanych niezgodnie z zapisami Uchwały Antysmogowej.
Wykonanie badania polega na zassaniu próbek dymu z komina do mobilnego laboratorium umieszczonego na dronie pomiarowym, a następnie przeanalizowaniu uzyskanych w czasie rzeczywistym wyników prezentowanych na dedykowanym ekranie – odbiorniku. Cały proces analizy składu dymu trwa około 15 -30 sekund - wyjaśnia Marek Gajda, z radlińskiego magistratu.
W tym czasie, operator drona – zwiadowcy lokalizuje kolejne źródła dymu i przekazuje te informacje do operatora platformy pomiarowej. Jeżeli operator – analityk uzyska informację o zwiększonym stężeniu danego związku chemicznego, przekazuje ją do towarzyszącego patrolu Straży Miejskiej i pracownika urzędu lub policji, zaś te służby podejmują decyzje o wejściu na teren posesji i skontrolowaniu paleniska.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Chwile grozy na przejeździe kolejowym. Ojciec z córką uniknęli tragedii!
15830W cieniu szarloty - jak idą prace w ramach projektu? [FOTO]
13017Tragedia na torach. Policja wyjaśnia okoliczności, sprawą zajmuje się prokurator
12233Rydułtowy: Kradzież w drogerii przy Bema. Jastrzębianka trafiła do aresztu
11394Śmierć na torach. Pociąg potrącił mężczyznę
10900Chwile grozy na przejeździe kolejowym. Ojciec z córką uniknęli tragedii!
+32 / -2Rydułtowy: Kradzież w drogerii przy Bema. Jastrzębianka trafiła do aresztu
+19 / -7Witosa: Potrącenie na pasach. Sprawczynią 85-latka
+11 / -0109km/h w zabudowanym. Prawie 100 wykroczeń w ramach akcji "Prędkość"
+12 / -1Mieszkaniec Radlina poszukiwany listem gończym. Zatrzymano go na... Podlasiu
+11 / -0Nie będzie spoktania z Grzegorzem Braunem w WCK. Powodem niedostępność terminów
10Prace nie miały wpływu na osuwisko. Czy będą rekompensaty dla mieszkańców? Co do tej pory ustalono?
1Cuda na stacjach paliw - powitamy 5,99 zł/l? "Polska wyłamuje się z globalnych tendencji"
1Śmierć na torach. Pociąg potrącił mężczyznę
1Poradnik wyborcy. Co musisz wiedzieć o głosowaniu
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert