Najlepszy start biegaczy w historii MKS Wodzisław

2011-02-21, Autor: ig ; materiały prasowe
Od 14 do 20 lutego w Zakopanem odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w biegach narciarskich. Jest to najważniejsza impreza dla juniorek i juniorów w Polsce, gdzie przyznawane są tytuły Mistrza Polski. Wręcz niespotykaną formą szczyciły się tam młode biegaczki MKS Wodzisław. Zdobyły aż 6 medali.

O tym, że forma wodzisławianek już pisaliśmy. Jednak stwierdzenie to przypieczętowały występy w minionym weekend. Po wywalczeniu czterech medali – pisaliśmy o tym tutaj > , przyszły kolejne.

Biegaczki MKS Wodzisław zdobyły aż 6 medali, w tym 3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy na siedem możliwych do zdobycia. Zajęły tym samym w klasyfikacji medalowej drugie miejsce w Polsce za MKS Istebna. - Jechaliśmy na Olimpiadę z nadzieją zdobycia dwóch - trzech medali bo biegaczki potwierdzały to na zawodach Pucharu Polski jednak w tak mocnej stawce w kraju zdobyć medal jest bardzo trudno, jednak to co dokonały moje zawodniczki przeszło najśmielsze oczekiwania. Myślę, że idealnie zaplanowaliśmy całoroczny cykl przygotowań i się udało zdobyć to co zdobyliśmy – mówi trener Krzysztof Skorupa.

Dla MKS Wodzisław dwa złote i dwa srebrne medale zdobyła Sabina Śpiewak, a młodsza Dominika Bielecka wywalczyła 2 złota i 1 brąz. Już w pierwszym dniu zawodniczki zdominowały konkurencję w biegu sprinterskim na dystansie 1km stylem klasycznym Dominika Bielecka zdobyła mistrzostwo Polski a Sabina Śpiewak vice mistrzostwo Polski. I, jak się okazało, to był początek wielkich sukcesów tych zawodniczek.

W drugim dniu potwierdziły, że medale zdobyte dzień wcześniej nie były przypadkiem dokładając kolejne dwa. Tym razem mistrzynią Polski na dystansie 5 km stylem klasycznym została Sabina Śpiewak a Dominika Bielecka zajęła 3 miejsce. - Zawodniczki w obecnym momencie biegają na bardzo wysokim poziomie w kraju. Trafiły idealnie z formą na najważniejszą imprezę w sezonie. Są to ich największe sukcesy w karierze sportowej. Szczególnie dla Sabiny były to bardzo udane mistrzostwa, ponieważ pierwszy raz w karierze stanęła na podium w czasie Mistrzostw Polski i od razu została multimedalistką. Dominika już w przeszłości zdobyła kilka medali Mistrzostw Polski jednak medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży mają szczególne znaczenie, bo to już są zawody na bardzo wysokim poziomie sportowym – komentuje trener.

Kolejny dzień zmagań na mistrzostwach Polski w stylu dowolnym na dystansie 7,5 km przyniósł kolejny srebrny medal Sabinie Śpiewak a Dominika w tym biegu zajęła 7 miejsce.

W ostatnim dniu Mistrzostw Polski odbyły się biegi sztafetowe na dystansie 6 x 1 km stylem dowolnym i tu zawodniczki MKS Wodzisław potwierdziły, że są absolutnie najlepsze w Polsce w swojej kategorii wiekowej dokładając złoty medal i kolejny tytuł Mistrzyń Polski. Obie zawodniczki zostały multimedalistkami tych mistrzostw zdobywając najwięcej medali wśród startujących.

Jest to niewątpliwie największy sukces biegaczy MKS Wodzisław w historii, ale także sportu wodzisławskiego na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i nie tylko. - Popieram hasło " nigdy nie mów nigdy", ale czy w przyszłości uda się osiągnąć z kimkolwiek to, co osiągnąłem wspólnie z tymi dwoma zawodniczkami tego nie wiem. Trafiłem na idealne dziewczyny, które całkowicie poświęciły się dla sportu i nauki, bo oprócz bardzo wysokiego poziomu sportowego są to wzorowe uczennice w nauce. Powiem tak :zdobycie tych medali było w miarę łatwe, bo były bardzo dobrze przygotowane do startu, ale droga do tych medali była bardzo długa żmudna i ciężka – mówi Krzysztof Skorupa.

Przygotowania rozpoczęły w 2004 roku jako młode uczennice 4 klasy podstawówki. Przez 7 lat pracowały bardzo ciężko ucząc się biegu na nartach, przez doskonalenie techniki z większymi lub mniejszymi sukcesami aż do teraz, kiedy osiągnęły poziom mistrzowski.

Przez te lata ciężkiej pracy zawodniczki przebiegły na nartach i swoich nogach oraz nartorolkach około 30.000 tysięcy kilometrów a w ostatnim roku około 6.500 tysiąca. - Tego czasami zwykły człowiek nie jest w stanie przejechać samochodem – mówi trener.

Trenują od 2 do 4 godzin dziennie, w zależności od cyklu treningowego przebiegając około 20 - 40 kilometrów.