Wioletta Zielonka - specjalistka, z którą rozmawiamy na temat segregacji odpadów - nie ma złudzeń. Śmieci w tzw. czarnych kubłach sprawiają najwięcej problemów. Dlaczego? Warto poczytać zwłaszcza, że dzisiaj (5 czerwca) przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska.
To wyjątkowy moment w roku, kiedy cała planeta mówi jednym głosem: zadbać o Ziemię warto i również trzeba! To globalne święto, ustanowione przez ONZ w 1972 roku podczas Konferencji Sztokholmskiej, ma na celu zwrócenie naszej uwagi na to, jak ważne są działania na rzecz środowiska.
W różnych zakątkach świata odbywają się z tej okazji liczne akcje: sprzątanie plaż i lasów, warsztaty, edukacyjne kampanie czy konferencje wszystko po to, by promować zdrowszy, bardziej zrównoważony styl życia.
W czasach, gdy kryzys klimatyczny dotyka nas wszystkich coraz bardziej bezpośrednio, to święto nabiera jeszcze większego znaczenia. Bo troska o planetę to coś, co łączy nas wszystkich niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy stylu życia.
Z tej okazji zapytaliśmy Wiolettę Zielonkę Spec. ds. gospodarki odpadami w firmie EKO SP. z o.o. z Rybnika, specjalizującą się w segregacji odpadów, o ich spojrzenie na temat związany z dbaniem o naszą planetę.
Red: Jakie odpady są najtrudniejsze do przetworzenia?
Wioletta Zielonka: Przetwarzanie odpadów jest kluczowym zagadnieniem, a niektóre typy odpadów stanowią szczególne wyzwanie. Jeżeli chodzi o odpady komunalne to najtrudniejsze do przetworzenia, są zmieszane odpady komunalne (tzw. czarny kubeł) - w skład tych odpadów wchodzi wiele różnych materiałów, często mocno zanieczyszczonych, co utrudnia ich segregację oraz recykling.
Red: Czy ludzie dobrze segregują odpady? Jeśli nie, to z czym jest największy problem?
Segregacja odpadów jest na lepszym poziomie niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż są obszary wymagające poprawy. Wydaje mi się, że wiele osób nie zna zasad prawidłowej segregacji odpadów, co prowadzi do częstych pomyłek.
Red: Co każdy z nas może robić, aby lepiej dbać o środowisko?
Każdy z nas ma wiele możliwości, aby przyczynić się do ochrony środowiska. Między innymi ważne jest, aby prawidłowo segregować odpady, ale myślę, że powinniśmy uczyć się zasad tzw. zero waste, czyli mówiąc prosto zero marnowania. Przede wszystkim starać się ograniczać ilość wytwarzanych odpadów, wykorzystywać przedmioty wielokrotnie, a nie jednorazowo, wybierać te opakowania, które można łatwo przetworzyć lub ponownie użyć. Każda, nawet najmniejsza zmiana w naszych codziennych nawykach może przyczynić się do ochrony środowiska. Pamiętajmy, że to, co robimy dzisiaj, ma znaczenie dla przyszłych pokoleń.
Pamiętajmy troska o środowisko to nie moda, ale konieczność. Wspólne działania, edukacja i świadomość mogą przyczynić się do lepszej przyszłości dla nas i kolejnych pokoleń.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pożar w Rogowie. Płonął dom przy ul. Parkowej
10311Mundurowi zapobiegli bójce na A1. Padł strzał (wideo)
4979Pościg na A1, kierowcę zatrzymano w Gorzyczkach. Wspólna "akcja" policji i straży granicznej [foto, wideo]
4710Bez uprawnień, bez kasku, bez tablic – 15-latkowie uciekali przed policją [foto,wideo]
4098Zamaskowany mężczyzna ukradł gotówkę ze sklepu. Rozpoznajecie go? [WIDEO]
3852Ci kapłani odchodzą na emeryturę wśród nich Ks. Płonka
+13 / -258 mandatów za nadmierną prędkość jednego dnia. To efekt działań "Prędkość"
+12 / -2Polacy wybrali! Karol Nawrocki wygrywa w Polsce i w naszym powiecie
+11 / -4Zmarł Eugeniusz Chłapek - wieloletni radny Wodzisławia Śląskiego
+8 / -1Pijany i bez prawa jazdy uciekał przed policją. Grozi mu 5 lat więzienia
+6 / -0Butelka z alkoholem na moście, a mężczyzna... w wodzie
0Poważny wypadek w Rogowie. 24-letni motocyklista trafił do szpitala
0Wypadek z udziałem hulajnogi. 10-latek wjechał w ogrodzenie i trafił do szpitala
0Pożar w Rogowie. Płonął dom przy ul. Parkowej
0Przerwy w dostawie prądu w powiecie. Sprawdź harmonogram wyłączeń energii
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert