zamknij

Wiadomości

Nauczyciele w powiecie chcą przystąpić do strajku

2019-03-27, Autor: ig,ap

Znamy już wyniki referendum przeprowadzonego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w powiecie wodzisławskim.  Większość nauczycieli biorących udział w referendum opowiedziała się za strajkiem, który rozpocząć ma się 8 kwietnia. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych gminach i miastach powiatu wodzisławskiego?

 

Do 25 marca trwało referendum strajkowe ZNP w placówkach oświatowych na terenie całego kraju. Pracownicy oświaty domagają się 1000 zł podwyżek. Poniedziałkowe rozmowy z Rządem w Centrum Dialogu Społecznego zostały przerwane, a więc nie doszło do porozumienia. Jeśli kolejne próby dojścia do konsensusu (zapowiedziane na 1 kwietnia) nie przyniosą efektu, 8 kwietnia rozpoczną się strajki w szkołach i przedszkolach, polegające na całkowitym zaprzestaniu pracy pedagogów. >>>Wodzisław: czy nauczyciele będą strajkować?<<<.

Reklama

Wodzisławski oddział ZNP obejmuje swym działaniem Wodzisław, Radlin, Pszów, szkoły średnie powiatu wodzisławskiego oraz gminę Marklowice. Poznaliśmy wyniki referendum oddziału.

- Referendum strajkowe zostało przeprowadzone w 50 placówkach. Poznaliśmy już ostateczne wyniki. Udział w referendum wzięło 80,75% uprawnionych do głosowania, za strajkiem opowiedziało się 87,20% głosujących - poinformowała prezes wodzisławskiego oddziału ZNP, Maria Tkocz.

W gminie Lubomia na 5 placówek 2 opowiedziały się za strajkiem.

O sytuacji w gminie Godów informowała nas kierownik referatu oświaty gminy, Katarzyna Kubica.

- Z nieoficjalnych informacji uzyskanych z ZNP wynika, że niemal wszystkie placówki w gminie zgłosiły chęć udziału w strajku. Na 8 placówek mobilizację oszacowano w granicach od 75% do 97% - mówiła kierownik.

Z kolei w Rydułtowach na 10 placówek prowadzonych przez miasto, aż 9 w referendum poparło żądania nauczycieli. Najniższy wynik to 87%, natomiast aż w 3 placówkach osiągnięto wynik 100%.

W gminie Mszana za strajkiem opowiedziały się wszystkie placówki.

- W Zespole Szkół w Gogołowej frekwencja wyniosła 92%, na tak głosowało 72% pracowników. W Gminnym Przedszkolu w Mszanie frekwencja osiągnęła poziom 81%, na tak było 62% pracowników. W szkole podstawowej w Mszanie - frekwencja 92 % , na tak 80%, a w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Połomii- frekwencja 72%, z czego 63 % pracowników na tak - mówiła Katarzyna Bylicka, kierownik oświaty Urzędu Gminy Mszana

W gminie Gorzyce za strajkiem opowiedziało się 12 z 13 placówek.

To jednak nie wszystko. Osobne referendum strajkowe przeprowadza związek Zawodowy „Solidarność". Zakończy się ono 29 marca (piątek), a zatem bardzo możliwe, że protestujących szkół i przedszkoli będzie więcej.

Podpowiadamy także, co zrobić, jeśli do strajków jednak dojdzie, a mamy dziecko w wieku szkolnym. >>>Co zrobić, gdy szkoła zamknięta?<<<.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Wodzisławianin 2019-03-28 09:31:39

  I kolejny dzień z kolejnym odcinkiem pt. „Nauczyciele”
  Jestem za podwyższeniem nauczycielom ich pensji nawet o 2000 zł, ale pod pewnymi ustępstwami, tzn. likwidacja WSZYSTKICH dotychczasowych przywilejów, praca tygodniowa w 8 godzinnym trybie (i proszę się tu nie zasłaniać braniem pracy do domu!), wprowadzeniem jak dla pozostałych grup zawodowych 26 dniowego planu urlopów, likwidacja tzw. urlopów na podreperowanie zdrowia (od tego jest zwykłe L-4 jak dla pozostałych pracujących grup), itp., itd…
  W przeciwnym razie obecny rząd nie powinien pójść na jakiekolwiek ustępstwa! Zresztą gdzie pan Broniarz był za czasów rządów PO? Wtedy rząd krótko powiedział - „pieniędzy nie ma i podwyżek nie będzie”. Jakoś wtedy nauczyciele nie mieli z tym problemu. Teraz ewidentnie widać grę polityczną ze wskazaniem wiadomo na którą stronę...

  33 11
 • ~Baraba Rabara 2019-03-28 11:07:19

  Strajkujący nauczyciele nie są godni szacunku ani ze strony uczniów, ani rodziców.

  24 15
 • ~Krzysztof Dybiec 2019-03-28 13:33:22

  Popieram.

  …społeczny portret nauczycieli koresponduje z wysokim poziomem prestiżu i zaufania obywateli wobec ich zawodowej działalności. Charakteryzując uogólniony wizerunek tej profesji należy ją opisać jako zawód trudny, stresujący i odpowiedzialny, lecz jednocześnie przynoszący satysfakcję zawodową i życiową jej przedstawicielom.

  — Monika Torczyńska, Rozprawy Społeczne 2014 [4]
  Oprócz satysfakcji ważne są też pieniądze.

  12 21
 • ~SędziaDred 2019-03-28 14:03:01

  Szanowny Panie Krzysztofie, a gdzie tu poziom prestiżu i zaufania?
  1. masowe branie L-4 – to chyba nie jest przykład dla dzieci i młodzieży?
  2. grożenie strajkami podczas egzaminów gimnazjalnych i maturalnych – to ma być zachęcanie uczniów do nauki, a rodziców do wspierania szkół?
  3. żądania tak wysokiej podwyżki – a gdzie inne grupy zawodowe? Żeby jednym dać trzeba innym zabrać. Z pustego i Salomon nie naleje!?
  4. korepetycje (tutaj żeby było jasne „nie piję” do wszystkich nauczycieli) – który z nauczycieli udzielając w domu korepetycji wystawia faktury i uczciwie odprowadza podatki dla Państwa?
  5. przywileje – która grupa społeczna cieszy się takimi przywilejami zawodowymi? W państwach trzeciego świata nauczyciele pracują dłużej i w gorszych warunkach, nie rzadko w czynie społecznym.
  6. szczególnie wyróżnieni - kiedy likwidowali fabryki, huty, stocznie, itd. nikt nie przejmował się tymi biedakami. Tutaj nie dadzą podwyżki i już strajki, groźby, płacze, ...
  Wniosek jest jeden - nauczyciel nie potrafi znaleźć się w innym świecie!

  28 12
 • ~kristof 2019-03-28 16:50:46

  Ja mam problem z tymi nauczycielami bo z jednej strony to wbrew pozorom nie jest łatwy kawałek chleba, a mam tu na myśli konieczność zdzierania gardła przez kilka godzin dziennie. Z drugiej strony nauczyciel nauczycielowi nierówny. Bo jednak nauczyciel angielskiego bardziej się nagada niż taki od kultury fizycznej. Ponadto o tyle mi nie żal nauczycieli, że nie znam przypadku od ostatnich 15 lat, żeby w znanych mi szkołach czy przedszkolach zatrudniono kogoś "bez znajomości". Tyle zdolnych, oddających serce osób po studiach nie pracuje w oświacie bo miejsce zajęła siostrzenica dyrektorki, a ona z musu robi, bo ciocia prosiła, ale serca do zawodu nie ma. Zachęcam nauczycieli do popracowania w prywatnym sektorze, wtedy patrzenie na świat powróci do normalności.

  24 11
 • ~Wodzisławianin 2019-03-29 07:02:42

  Tak na deser polecam świetny artykuł. Wystarczy wejść w załączony link:
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/list-do-redakcji-oto-jak-wyglada-praca-mojej-siostry-nauczycielki/fy8ht2f
  Pozdrawiam i życzę miłej, króciutkiej lekturki.

  13 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy popierasz strajk nauczycieli?
Oddanych głosów: 1021