zamknij

Wiadomosci

„Nie psujcie szkoły!” Ruszyła akcja referendalna przeciwko reformie edukacji

2017-02-17, Autor: bf

Reforma edukacji budzi wiele kontrowersji wśród nauczycieli, związkowców, ale i samych rodziców. Zdaniem wielu osób zmiany te doprowadzą do chaosu w polskiej oświacie i narażą samorządy na spore wydatki finansowe. Wczoraj rozpoczęła się regionalna akcja referendalna zbierania podpisów przeciwko temu planowi rządu.

Wczorajsze spotkanie zainicjowało akcję zbierania podpisów pod referendum szkolne dla Rybnika, Żor, powiatu rybnickiego oraz wodzisławskiego. - Czy te referendum jest nam potrzebne skoro Sejm już przyjął ustawę o reformie oświaty, a pan prezydent złożył podpis? Uważamy, że to jest ostatnia szansa zatrzymania złej reformy, co do jej złej jakości jesteśmy głęboko przekonani i uważamy, że zatrzymanie zmian może się odbyć dzięki inicjatywie obywatelskiej – zaczął Kazimierz Piekarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rybniku.

Reklama

Z kolei poseł Platformy Obywatelskiej - Marek Krząkała mówi wprost. - Ta cała reforma jest zła, niedobra dla rozwoju młodych ludzi. Apeluję, byśmy połączyli siły i doprowadzili do referendum. Jesteśmy przekonani, że uda nam się zmobilizować ludzi, bo ten problem nie tylko dotyka nauczycieli, uczniów, ale również rodziców – dodaje.

W spotkaniu brała też udział przedstawicielka rady rodziców. - Chciałabym dodać, by wszyscy rodzice zmobilizowali się i podpisał listy pod referendum. To dla naszych dzieci najlepsze rozwiązanie. Trzymajmy się razem, nie dajmy się zwariować i weźmy się w garść – zaapelowała Beata Draga.

Jak podkreślił Kazimierz Piekarz, inicjatywy akcji nie spodziewają się „cudu nad Wisłą” jeżeli chodzi o zaangażowanie ludzi podczas samego referendum. Zwraca jednak uwagę, że społeczeństwo zaczyna się powoli budzić. - Władza dzieli Polaków i jej to wychodzi. Dzieje się to nawet wzdłuż rodzinnego stołu – dodaje.

Zdaniem prezesa ZNP w Rybniku, nauczyciele powinni mieć warunki do nauki i wychowywania. Zamiast tego muszą skupiać się ciągle skupiać na sprawach organizacyjnych. - Brakuje szacunku władzy dla dorobku nauczycieli, którzy przez 17 lat zrobili coś z niczego i zaczęło przynosić efekty. Nie ma szacunku dla pieniędzy, bo samorządy zainwestowały w gimnazja 1,5 mld złotych. To jest marnotrawstwo pieniędzy – mówi bez ogródek.

Podpisy będą zbierane do 31 marca, a 4 kwietnia zostaną złożone do Sejmu. Listy z podpisami będą krążyły wśród nauczycieli i rodziców. Swój podpis będzie można też złożyć za tydzień na rybnickim rynku.

Co sądzicie o reformie edukacji? Podpiszecie się pod akcją zbierania podpisów przeciwko zmianom w oświacie?

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~odrok 2017-02-17 15:11:18

  We mnie jako rodzica kontrowersje budzi postawa nauczycieli. Nazwa akcji powinna brzmieć "Nie zabierajcie nam pracy, bo bez karty nauczyciela jesteśmy jak dzieci we mgle".

  21 5
 • ~Piotrek 2017-02-17 15:45:20

  Prawda jest taka, że zły pomysł próbują uleczyć złym pomysłem.
  Gimnazja były złem, ale wprowadzenie 8 klas w takim stylu też jest złe.
  Do tego histeryczne reakcje rodziców i nauczycieli i będzie katastrofa.

  5 5
 • ~Maja 2017-02-17 16:23:45

  Spróbuje coś napisać , może nie usuną chociaż wątpię bo komentarz znowu będzie nie PO myśli redakcji. Dziękuję PiS za to że wreszcie zlikwiduje te Gimnazja , bo nie życzę innym rodzicom przechodzenia przez te piekło . Protesty są żałosne, a próby wymuszania na rodzicach poparcia naganne, ale wiadomo jak się nauczyciele zachowują od zawsze tak samo. Najpierw ich interesy a na szarym końcu interesy dzieci.

  23 9
 • ~cyklop 2017-02-17 16:45:46

  Maja, chyba masz jakąś schizę na punkcie usuwania komentarzy. Akurat niektóre widziałem i sie nie dziwie, że zamkneli komenty pod relacją z ich własnej imprezy. Walenie w kogoś z nazwiska, że to idiota to hejt. A PO? Przewalili swoją szansę, a teraz na siłę chcą się przypodobać. Moim zdaniem ludzie bardzo dobrze pokazali im środkowy palec. Skompromitowali się. Niech przepadną. A co do reformy? Gimnazja d... nie urywały, ale uważam, że ich likwidacja to bezsens. Lepiej było poprawiać system nauki w gimnazjach niż je likwidować. Nie dośc że to kolejne zamieszanie, to jeszcze cholernie drogie.

  5 11
 • ~Maja 2017-02-17 17:12:02

  @cyklop może masz racje ze zamiast napisać o kimś że to idiota to może lepiej napisać że lubi się obnażać publicznie i tarzać po ziemi , a to są te lekkie grzeszki bo ciężkie nie zostały podane do opinii publicznej. A wracając do tematu na pewno lepszy będzie powrót do starego systemu podstawówka 8 lat + szkoły średnie, licea lub zawodowe , bo wszystko inne będzie lepsze niż gimnazja.

  14 7
 • ~Piotrek 2017-02-17 17:42:18

  Jeju jaki PiSuar wrażliwy! Raz im usunęli komentarz i lamento, że uciszają głos ludu. Się nie osrajcie, nie orzygajcie z tej rozpaczy.

  5 28

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Lubisz krytą pływalnię Manta w Wodzisławiu?
Oddanych głosów: 75