Przeciwdziałaniu przemocy i agresji słownej zajmuje się Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój. Nie przerażaj się, słysząc przymiot „psychologiczno”. To żaden wstyd! Instytucja została założona właśnie po to, by pomagać. By walczyć z nienawiścią, zastraszaniem, przemocą psychiczną i innymi negatywnymi czynnikami. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na www.ppp.jasnet.pl. Oferują pomoc, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Warto podjąć się tej aktywności – chodzi nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również i poprawny stan emocjonalny oraz psychiczny. Wystarczy spróbować się otworzyć, a napięcie i zdenerwowanie znacznie się zminimalizują.
Hejt to nie tylko zwykła błahostka, która pęta łańcuchami pojedynczą osobę i wywiera negatywne emocje. To także problem na ogromną skalę, który przybiera miano przestępstwa. Kodeks karny zawiera artykuły mówiące o znieważeniach, groźbach czy nawoływaniach do agresji. W sieci nikt tak naprawdę nie jest anonimowy – to błędne przeświadczenie daje poczucie, że „wszystko mi wolno”. A wykroczenia prawne podlegają karze. Ważne jest, by uświadamiać o odpowiedzialności za własne czyny bądź słowa. Gdy granice prawne zostaną przekroczone, należy podjąć oficjalne kroki interwencyjne. W zależności od rodzaju hejtu, trzeba odnieść się do odpowiedniego artykułu. Wówczas można wystosować zawiadomienie, ustnie bądź pisemnie – jeśli drogą pisemną, pismo wysyłamy do prokuratury, jeśli ustnie – należy udać się do komisariatu policji. Gwarantem jest to, iż każde zawiadomienie musi zostać przyjęte, bez wyjątków. Inną formą jest zażalenie – aczkolwiek przynależy ono pokrzywdzonemu bądź osobie/instytucji państwowej/samorządowej/społecznej, która złożyła zawiadomienie. Zatem kolejnym sposobem reagowania na mowę nienawiści jest ścieżka prawna, tudzież wspomaganie się policją i kodeksem karnym.
Nie zapominajmy, że można zapobiegać mowie nienawiści, a nie tylko reagować. Propagowanie kultury w sieci bądź innych środowiskach jest ważnym elementem budującym więzi, szacunek i wzajemne relacje. Niech słowa będą łącznikiem ludzi, a nie narzędziem tworzącym przepaść i powodującym uszkodzenia. Należy pamiętać, że to właśnie słowa i wypowiedzi kształtują nasz wizerunek.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Mając ponad 3 promile prowadziła samochód. Podróż zakończyła na ogrodzeniu
8853Wyłączenia prądu w powiecie wodzisławskim. Sprawdźcie harmonogram
7596Pożar mieszkania po wybuchu petardy. Nie nadaje się ono do mieszkania, potrzebny remont i pomoc
6715"Czołówka" na ul. 1 Maja w Godowie. Cztery osoby trafiły do szpitala
4673Poznajcie Polę! To pierwsze dziecko urodzone w 2025 roku w powiecie
4168Przynajmniej mieli spokojne święta... Znęcał się nad rodzicami i dziadkiem, trafił do aresztu!
+14 / -025-latek, pijany i bez prawa jazdy wjechał w słup
+12 / -0Mając ponad 3 promile prowadziła samochód. Podróż zakończyła na ogrodzeniu
+11 / -0Z nożem w ręku chodził przy galerii. Zatrzymano go, gdy... zmieniał spodnie
+8 / -0Wezwał policję, bo chciał pozbyć się znajomych. "Gruba" impreza w Rydułtowach
+7 / -0Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
1Poznajcie Polę! To pierwsze dziecko urodzone w 2025 roku w powiecie
1MZK: wolontariusze WOŚP pojadą za darmo
0Policja poszukuje 37-letniego Michała Mrozka. Mężczyzna wyszedł z domu i nie wrócił!
0Nie upiekło się pasażerowi. Trafił "za kraty" za jazdę pod wpływem i ucieczkę
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert